Lietuva ir ES narės turėtų labiau ginti savo rinkas Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuva ir ES narės turėtų labiau ginti savo rinkas

2008-05-13 14:59

BNS. Lietuva ir Europos Sąjungos (ES) narės turėtų labiau ginti savo rinką nuo trečiųjų šalių, teigia Lietuvos tekstilės ir aprangos pramonės įmonių asociacijos (LTAPĮA) prezidentas Jonas Karčiauskas.

BNS. Lietuva ir Europos Sąjungos (ES) narės turėtų labiau ginti savo rinką nuo trečiųjų šalių, teigia Lietuvos tekstilės ir aprangos pramonės įmonių asociacijos (LTAPĮA) prezidentas Jonas Karčiauskas.

Antradienį Vilniuje vykstančioje tarptautinėje konferencijoje “Tekstilės ir aprangos pramonės plėtros perspektyvos” J.Karčiauskas sakė, kad nuo 2005 metų tekstilės ir jos gaminių bei drabužių importas į ES šalis bus liberalizuotas, todėl Lietuvai, kaip ir esamoms bei būsimoms ES narėms, konkuruoti rinkoje taps dar sunkiau.

Nuo 2005-ųjų sausio 1 dienos visos Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) narės ir 9 besivystančios šalys, tarp jų - Kinija, Tailandas, Brazilija, Indija bei Indonezija, galės be muito eksportuoti savo tekstilės gaminius į ES, JAV, Kanadą.

Pasak J.Karčiausko, ES ir dabar taiko trečiosioms šalims trečdaliu mažesnius importo muitus (nuo 4 iki 12 proc.) nei šios šalys. Kinija yra nustačiusi 20-36 proc., Indija 50-70 proc., Rusija - 20-30 proc., Pakistanas 40-60 proc., JAV - 16-35 proc. importo muitus.

Asociacijos prezidento teigimu, dabar Europos Komisija siūlo padidinti importo į ES iš trečiųjų šalių kvotas, todėl ES šalys ir būsimosios Europos bendrijos narės turėtų pateikti rimtų argumentų, ar reikėtų kvotas didinti. “Manau, kad ES rinka ir taip per daug liberalizuota”, - konferencijoje kalbėjo J.Karčiauskas.

LTAPĮA prezidento nuomone, būsimoji Lietuvos narystė ES verčia šalies įmones dar labiau didinti konkurencingumą, daugiau dėmesio skirti investicijoms į naujas technologijas, o tekstilės gamybą orientuoti į sudėtingesnę ir reikalaujančią daugiau intelekto.

J.Karčiauskas taip pat teigė, kad įmonėms, ypač užsiimančioms apdaila, audinių ir siūlų dažymu, svarbu organizuoti gamybos kooperaciją, kad ir su užsienio partneriais. Tai, anot jo, leistų bendrovėms išnaudoti visus turimus gamybos pajėgumus.

Lietuvos tekstilės gaminių eksportas iš Lietuvos per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 3,5 proc. iki 1,614 mlrd. litų, o importas į šalį - 5,8 proc. iki 1,256 mlrd. litų.

Šalies tekstilės įmonės į ES eksportuoja apie 85 proc. produkcijos, o bendrovių gaminių eksportas sudaro apie penktadalį viso Lietuvos eksporto.

Lietuvos tekstilės ir drabužių pramonės įmonėse šiuo metu dirba 51,2 tūkst. žmonių.

2002 metais ES tekstilės ir siuvimo įmonėse dirbo 2,1 mln. žmonių. Teigiama, kad 2004 metų gegužės 1-ąją prie ES prisijungus dešimčiai šalių (tarp jų ir Lietuvai), šios srities darbuotojų skaičius padidės dar 600 tūkstančių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų