Krikštatėviai nuo klaidų neapdraudžia


2008-09-19
Rūta Stankevičiūtė
Krikštatėviai nuo klaidų neapdraudžia

Verslumo skatinimo programa "Verslauk!" šiomis dienomis į rinką vėl išleis grupę verslo naujokų. Kiek jų patirs tą patį, kaip ir bendrovės "Žalioji fėja" vadovai? Su bankrotu susidūrusiems kauniečiams jų krikštatėviai siūlo kapstytis patiems.

Investavo visas santaupas

"Konkurso "Verslauk!" tikslas – skatinti jaunimą savo idėjas paversti realybe, suteikti jiems trūkstamų žinių ir įgūdžių, o pagal geriausios idėjos verslo planą įsteigta įmonė sulauks ir finansinės paramos – 10 tūkst. litų savo verslo pradžiai", – rašoma www.verslauk.lt.

"Perskaitėme informaciją apie projektą ir iškart suskubome rengti dokumentus – vylėmės įgyvendinti savo sumanymus. Buvome pasiryžę investuoti visus užsienyje sunkiai uždirbtus pinigus ir tai padarėme", – apie sprendimą su keliais bendraminčiais dalyvauti projekte pasakojo bendrovės "Žalioji fėja" direktorius Dainius Rėklaitis. Kartu su kolegomis jis investavo daugiau kaip 10 tūkst. litų, kuriuos uždirbo užsienyje.
Kauniečiams pavyko gauti paramą – jų idėja įkurti aplinkos tvarkymo bendrovę "Žalioji fėja" sulaukė komisijos palaikymo, 10 tūkst. litų verslo pradžiai. Be to, jaunuoliams buvo skirtos administracinės patalpos.

Šviesios viltys sužlugo

Pradinis kapitalas verslo pradžiai, motyvuota komanda, pirmieji ir pakankamai stambūs užsakymai – pradžia buvo daug žadanti.

"Dirbome sunkiai ir daug, kartais net daugiau, nei reikėjo pagal sutartį, stengėmės užsitarnauti užsakovų pasitikėjimą, sudaryti ilgalaikes bendradarbiavimo sutartis, griežtai siekėme savo tikslų", – sakė D.Rėklaitis.
Skalsių pažadų penimi verslo naujokai tarėsi dėl naujų projektų, uoliai dirbo ir ne visada skubėjo sudaryti sutartis.

"Maniau, kad svarbiausia yra atlikti darbą, o sutartis galima sudaryti ir vėliau. Dokumentų tvarkymas užima daug laiko, o mes jį verčiau naudojome darbams atlikti", – klaidą nurodė D.Rėklaitis.

Atėjus laikui atsiskaityti, kai kurios įmonės ėmė vengti vykdyti įsipareigojimus, neatsiliepė į skambučius ir laiškus, kiti pranešė, kad bankrutuoja.
"Susidaro įspūdis, kad stambieji tik pasinaudojo mumis, mūsų jaunatvišku naivumu ir paliko tuščiomis kišenėmis. Verta pamąstyti, ar tokie organizuojami konkursai yra naudingi jaunimui", – sakė verslininkas.

Kai kurie teisininkai esą jam patarė kreiptis į teismą, tačiau teismo procedūros kainuoja ir negarantuoja, kad pinigus pavyks susigrąžinti greitai.

Pagalbos nepasiūlė

Šiuo metu "Žaliajai fėjai" įvairios įmonės už atliktus darbus yra nesumokėjusios daugiau kaip 23 tūkst. litų. Didžiausias skolininkas – statybos bendrovė "Audimeksas", kauniečiams nesumokėjusi 15 tūkst. litų.

"Kreipėmės pagalbos į "Verslauk!" organizatorius, bet šie pasakė, kad sprendimo paieškos yra mūsų reikalas ir kad paieškotume nemokamai teisinę pagalbą teikiančių kontorų internete", – pasakojo D.Rėklaitis.

Jaunasis verslininkas sako nematąs galimybių išspręsti susiklosčiusios situacijos savarankiškai – išsireikalauti pinigų iš nemokių užsakovų sudėtinga net patyrusiems verslo banginiams.

"Aš Jūsų prašau, gal patartumėte, kaip išsaugoti "Žaliąją fėją", gal kartu galėtume sugėdinti nemokius užsakovus, kad jiems neliktų kitos išeities, kaip tik atsiprašyti ir sumokėti pinigus", – laiške redakcijai dėstė D.Rėklaitis.

Kartą bankrutavę pasimokys

VšĮ "Jaunimo iniciatyva", organizuojančios projektą "Verslauk!", direktorius Mindaugas Busila pripažįsta, kad ne visiems ankstesniais metais paramą laimėjusiems jauniesiems verslininkams gerai sekasi vystyti idėjas, kai kurie yra susidūrę su didesniais finansiniais sunkumais, kiti tik dabar pradeda veiklą, nes iki šiol tvarkėsi įmonių steigimo dokumentus.

"Suteikiame jauniesiems verslininkams galimybę pradėti verslą, bet negalime to verslo daryti už juos. Jie turi patys ieškoti sprendimų ir nedaryti vaikiškų klaidų", – pabrėžė M.Busila. Jo teigimu, dalyvaudami šiame projekte žmonės turi suvokti, kad eina rizikingu keliu ir kad nebūtinai jiems pavyks įgyvendinti idėjas. Esą kai kurie projekto dalyviai, ko gero, bankrutuos, tačiau net ir tokiu atveju liks laimėtojais – pirmasis verslas kiekvienam jo savininkui suteikia nepaprastai didelės patirties.

Šiuo metu "Verslauk!" organizatoriai neturi galimybės teikti projekto dalyviams teisinių konsultacijų, tačiau jie gali kreiptis į įvairias organizacijas, teikiančias tokias paslaugas smulkiesiems verslininkams nemokamai. Pavyzdžiui, Kaune "Žaliosios fėjos" atstovai galėtų kreiptis į "Verslininkų namus".

Atsiskaityti neturi galimybės

Rąstinių namų statybos bendrovė "Audimeksas", iš "Žaliosios fėjos" užsakiusi aplinkos tvarkymo darbų už 15 tūkst. litų, šiuo metu neturi galimybės atsiskaityti su jaunaisiais verslininkais.

"Ką mes galime padaryti, jei bankrutuojame. Gyvenimas yra toks, koks yra. Mes irgi galime kažką kaltinti, juk bankrutuojame, nes kažkas neatsiskaito su mumis", – sakė bendrovės "Audimeksas" statybos direktorius Raimondas Sabaliauskas.
Jis tikina, kad bendrovė stengsis atsiskaityti su "Žaliąja fėja" kiek tai bus įmanoma, jaunuoliai savo darbą atliko nepriekaištingai. Anot R.Sabaliausko, dabar labai nepalankus metas daugeliui verslo subjektų – bankrutuoja nemenka dalis statybos, nekilnojamojo turto, transporto įmonių.