Spalio 12-ąją kartu su Seimo rinkimais vyks ir patariamasis referendumas dėl Ignalinos atominės elektrinės (AE) darbo pratęsimo.
Formuluotė neaiški?
Už tai, kad gyventojai dėl Ignalinos AE likimo galėtų pareikšti savo nuomonę referendume, vakar Seime balsavo 88 parlamentarai, 5 buvo prieš, 11 susilaikė. Konservatorių lyderis Andrius Kubilius priekaištavo, kad referendumo iniciatyva neapgalvota ir primena „pigų politinį žaidimą".
„Ko siekiama šiuo referendumu? Gauti tautos mandatą nevykdyti stojimo į Europos Sąjungą sutarties ar jį gauti deryboms? Teisininkai yra pasakę, kad referendumo formuluotė yra neaiški ir dviprasmiška", - kalbėjo A.Kubilius.
Dalyvaujantiesiems referendume reikės pareikšti savo nuomonę, ar jie pritaria, kad „Ignalinos atominės elektrinės darbas būtų pratęstas iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau, negu kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė".
Ragina mokytis iš airių
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė socialdemokratė Birutė Vėsaitė siūlė pasimokyti iš airių, kurie nieko neišsigando ir referendume nepritarė Lisabonos sutarčiai: „Europos Komisijai mes geri, kai tylime. Mūsų tylaus susitaikymo laukia tie, kurie tikisi užimti atsiradusią nišą rinkoje."
Anot parlamentarės, jeigu uždarius Ignalinos AE elektros kaina šoktels bent iki 50 ct už kWh, tai per metus šalies ūkis patirs 3 mlrd. litų nuostolių. Taigi 2010-2012 m. Lietuvai taptų tikru išbandymu.
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas" atstovas Petras Gražulis Seimą išvadino „minkštakūniu", kad pabijojo skelbti konsultacinį, o ne privalomąjį referendumą.
Rinkėjų valia - patarimas
Konsultacinis referendumas dėl Ignalinos AE likimo - paskutinis šansas šalies gyventojams pareikšti savo nuomonę dėl jos veiklos pratęsimo. Toks referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.
Dabar rinkimuose savo valią gali pareikšti apie 2,7 mln. gyventojų. Tuo atveju, kai konsultaciniame referendume dalyvauja daugiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių šalies gyventojų ir kad būtų priimtas konkretus sprendimas pritaria ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusiųjų, referendumas laikomas sėkmingai įvykusiu - sprendimas laikomas priimtu ir klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime.
Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos AE darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio. Stojimo į ES sutartyje mūsų šalis įsipareigojo antrąjį Ignalinos AE bloką visiškai sustabdyti 2009-ųjų pabaigoje.
Pokalbiai nevirsta derybomis
Parlamentarai tikisi, kad Lietuvos gyventojų balsas už tai, kad Ignalinos AE darbas būtų pratęstas, suteiks papildomų argumentų Vyriausybei, kuri numačiusi dėl to pradėti derybas Briuselyje. Tačiau kol kas nuo kalbų neprieita prie darbų.
G.Kirkilas savaitgalį kartu su 42 valstybių ir vyriausybių vadovais dalyvavo ES ir Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos steigimo ceremonijoje ir dėl Ignalinos AE uždarymo termino Paryžiuje kalbėjosi su Ispanijos ir Vengrijos vyriausybių vadovais Jose Liuisu Rodriguezu Zapatero ir Ferencu Gyurcsany.
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso rugsėjo 17 d. pakvietė Lietuvos premjerą Gediminą Kirkilą darbo pietų į Briuselį, kur bus kalbama apie padėtį Lietuvoje po Ignalinos AE uždarymo.
Naujausi komentarai