PSO vadovas prašo pasaulio šalių spausti Vašingtoną persvarstyti pasitraukimą Pereiti į pagrindinį turinį

PSO vadovas prašo pasaulio šalių spausti Vašingtoną persvarstyti pasitraukimą

2025-02-03 23:15
BNS inf.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas paprašė pasaulio lyderių paraginti Vašingtoną atšaukti prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sprendimą pasitraukti iš Jungtinių Tautų (JT) sveikatos agentūros, o praėjusią savaitę vykusiame uždarame susitikime su diplomatais pabrėžė, kad JAV dėl to negaus svarbios informacijos apie pasaulinius ligų protrūkius.

PSO vadovas prašo pasaulio šalių spausti Vašingtoną persvarstyti pasitraukimą
PSO vadovas prašo pasaulio šalių spausti Vašingtoną persvarstyti pasitraukimą / Scanpix nuotr.

Tačiau praėjusį trečiadienį vykusiame svarbiame biudžeto posėdyje šalys taip pat spaudė PSO dėl to, kaip ji galėtų susidoroti su didžiausios donorės pasitraukimu, rodo vidinė posėdžio medžiaga, kurią gavo naujienų agentūra „Associated Press“ (AP). Vokietijos pasiuntinys Bjornas Kummelis (Bjornas Kumelis) įspėjo: „Stogas dega, ir mes turime kuo greičiau sustabdyti gaisrą.“

2024–2025 metais JAV yra didžiausia PSO donorė, skirianti 988 mln. dolerių (965,6 mlrd. eurų) – maždaug 14 proc. iš viso 6,9 mlrd. dolerių (6.7 mlrd. eurų) organizacijos biudžeto.

Susitikime pristatytame biudžeto dokumente nurodyta, kad PSO skubios pagalbos sveikatai programa yra labai priklausoma nuo JAV finansavimo. PSO Europos biuro pasirengimo funkcijos irgi smarkiai priklauso nuo lėšų, kurias skiria JAV.

Dokumente teigiama, kad JAV finansavimas „sudaro daugelio PSO didelio masto skubių operacijų pagrindą“ ir padengia iki 40 proc. kaštų. Jame nurodoma, jog be to, kad poliomielito likvidavimo ir ŽIV programos prarado šimtus milijonų dolerių, iškilo pavojus reaguoti į situaciją Artimuosiuose Rytuose, Ukrainoje ir Sudane.

Dokumente pabrėžiama, kad JAV taip pat padengia 95 proc. PSO kovos su tuberkulioze pastangų Europoje ir daugiau kaip 60 proc. – Afrikoje, vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje ir agentūros būstinėje Ženevoje.

Praėjusį trečiadienį vykusiame atskirame privačiame susitikime dėl JAV pasitraukimo, PSO finansų direktorius George'as Kyriacou (Džordžas Kiriaku) sakė, kad jei agentūra išlaidaus dabartiniu tempu, 2026 metų pirmąjį pusmetį organizacija „bus atsidūrusi situacijoje, kai teks gyventi vadovaujantis principu, ką gauni, tą išleidi“. Jis pridūrė, kad dabartinis išlaidų tempas yra „kažkas, ko mes nesiruošiame tęsti“, sakoma AP gautame įraše.

PSO vadovas nori susigrąžinti JAV

Praėjusią savaitę JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro pareigūnams buvo nurodyta nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su PSO.

PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas) biudžeto posėdžio dalyviams sakė, kad agentūra vis dar teikia JAV mokslininkams tam tikrus duomenis, nors neatskleidė, kokius.

„Mes ir toliau teikiame jiems informaciją, nes jiems jos reikia“, – sakė organizacijos vadovas, ragindamas šalis nares susisiekti su JAV pareigūnais.

„Būsime dėkingi, jei ir toliau spausite ir kreipsitės į juos, kad jie persvarstytų“, – teigė jis.

Be kitų sveikatos krizių, PSO šiuo metu stengiasi sustabdyti Marburgo viruso protrūkius Tanzanijoje, Ebolos viruso protrūkius Ugandoje ir beždžionių raupų viruso protrūkius Konge.

PSO vadovas paneigė tris D. Trumpo įsakyme, pasirašytame sausio 20-ąją – pirmąją D. Trumpo sugrįžimo į valdžią dieną – nurodytas priežastis palikti agentūrą. Įsakyme prezidentas teigė, kad PSO netinkamai tvarkėsi su Kinijoje prasidėjusia COVID-19 pandemija, nepriėmė reikiamų reformų ir kad JAV narystė reikalauja nesąžiningai apsunkinančių mokėjimų.

Jis teigė, kad PSO 2020-ųjų sausį įspėjo pasaulį apie galimą koronaviruso pavojų ir nuo to laiko įvykdė dešimtis reformų – įskaitant pastangas išplėsti donorų bazę.

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas taip pat sakė manąs, kad, kalbant apie JAV pasitraukimą, svarbiausi ne pinigai, o tai, kad ateityje Jungtinėms Valstijoms trūks informacijos apie galimus ligų protrūkius ir kitų svarbių duomenų.

„JAV sugrąžinimas bus labai svarbus“, – sakė jis susitikimo dalyviams.

„Ir manau, kad visi jūs galite suvaidinti tam tikrą vaidmenį“, – pridūrė vadovas.

Vokietijos sveikatos apsaugos ministerijos vyresnysis patarėjas pasaulinės sveikatos klausimais B. Kummelis JAV pasitraukimą apibūdino kaip „plačiausią krizę, su kuria PSO susidūrė per pastaruosius dešimtmečius“.

Jis taip pat kėlė klausimą, kokios konkrečios PSO funkcijos žlugs, jei nebeliks JAV finansavimo.

Kai kurių šalių, įskaitant Bangladešą ir Prancūziją, pareigūnai klausė, kokius konkrečius planus PSO turi, kaip elgtis netekus JAV finansavimo, ir teiravosi, kokios sveikatos programos dėl to bus apkarpytos.

AP gavo dokumentą, kuriuo dalijosi kai kurie PSO vyresnieji vadovai ir kuriame išdėstytos kelios galimybės, įskaitant pasiūlymą, kad iki metų pabaigos kiekvienas stambus departamentas ar biuras gali būti sumažintas perpus.

Ekspertai teigia, kad JAV iš PSO gauna naudos

Kai kurie ekspertai teigė, kad nors JAV pasitraukimas yra didelė krizė, jis taip pat gali tapti galimybe pertvarkyti pasaulio visuomenės sveikatą.

PSO buvo skiriama mažiau nei 1 proc. JAV sveikatos biudžeto, sakė Džordžtauno universiteto Pasaulinės sveikatos apsaugos ir politikos centro direktorius Matthew Kavanagh (Metjus Kavanas).

Mainais už tai JAV gauna „įvairią naudą amerikiečiams, kuri yra gana svarbi“, sakė jis. Tai – informacija apie ligų epidemijas visame pasaulyje ir virusų pavyzdžiai vakcinoms.

M. Kavanagh taip pat teigė, kad PSO yra nepakankamai finansuojama, o turtingųjų šalių įnašus pavadino nereikšmingais.

Praėjusią savaitę vykusiame susitikime dėl JAV pasitraukimo poveikio PSO ekstremalių situacijų direktorius Michaelas Ryanas (Maiklas Rajanas) sakė, kad JAV praradimas yra siaubingas, tačiau valstybės narės turi „didžiulių pajėgumų užpildyti šias spragas“.

M. Kavanagh abejojo, ar JAV sugebės prilygti PSO gebėjimui rinkti informaciją apie kylančias grėsmes sveikatai visame pasaulyje, ir teigė, kad pasitraukimas iš agentūros „neabejotinai pablogins amerikiečių padėtį kalbant apie sveikatą“.

„Kiek bus blogiau, dar neaišku“, – sakė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
nuomone

Pso ne nauda bet kenkima pamateme per kovida. Velniop juos
0
0
Mantas

Vargšiukai nebegalės parazitauti ir melžti JAV visais įmanomais būdais! O kiek dar tokių parazitinių kontorų per visą pasaulį priviso!
0
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų