A. Kubiliaus sūnaus uodega – energetikos versle Baltarusijoje

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Juokiasi puodas, kad katinas juodas. Taip galima apibūdinti Andrių Kubilių, konservatoriams atstovaujantį Seimo specialiojoje komisijoje, tiriančioje galimą Artūro Skardžiaus apkaltą dėl šeimos verslo Baltarusijoje.

Politinis Alzheimeris

Buvusio premjero sūnus Vytautas beveik dvejus metus išrinktas į stebėtojų tarybą bendrovėje, kuri Baltarusijoje plečia saulės energijos bei biodujų elektrinių statybą.

Amnezija, arba trumpalaikis atminties praradimas būdingas ne tik Seimo "valstiečių" lyderiui Ramūnui Karbauskiui. Politikas pamiršta deklaruoti tai brangų žmonos pirktą automobilį "Porsche Cayenne Diesel II", namo Ispanijoje statybai iš banko gautą 770 tūkst. eurų paskolą, sūnums dovanotus 3,6 mln. eurų.

Politikui laiku nedeklaravus šių sandorių, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau dukart pripažino R.Karbausklį pažeidus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.

Alzheimerio požymiai yra pasireiškę ir konservatoriui Andriui Kubiliui. Visąlaik deklaravęs, kad jo sūnus Vytautas tėra UAB "Google Lietuva" direktorius, šių metų balandžio viduryje ėmė ir prisiminė, kad jis užima ir kitas pareigas: yra "Vilnius Tech Park" valdybos narys, kredito davėjų statusą turinčios UAB "Credital" (buv. UAB "Įmoka lengvai") valdybos narys (nuo 2016 m.), "Startup Wise Guys Riga" steigėjas. Deklaracijoje teigiama, kad sūnus V.Kublius yra ir UAB "Modus Group" stebėtojų tarybos narys.

Kalbos Seime

Kaip dienraščiui teigė VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė, A.Kubilius per šią Seimo kadenciją yra pateikęs penkias privačių interesų deklaracijas. Pirmoji iš jų buvo teikta 2017 m. sausio pradžioje, paskutinė – šių metų balandžio viduryje. Priešpaskutinėje, šių metų sausio viduryje pildytoje privačių interesų deklaracijoje politikas buvo įvardijęs tik sūnaus ryšius su "Google Lietuva".

Neatmetama versija, kad politinis Alzheimeris nuo A.Kubiliaus pasitraukė, jį šių metų kovo pabaigoje Seimo konservatorių partijai delegavus į specialiąją tyrimo komisiją Seimo narių grupės teikimo pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Artūrui Skardžiui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti.

Po vieno komisijos posėdžio A.Kubilius viešai atviravo, kad "ieškoma būdų, kaip sąmoningai netirti arba vilkinti" A.Skardžiaus ir jo šeimos verslą Baltarusijoje. Tada Seimo užkulisiuose imta šnabždėti, ar kartais A.Kubilius negali atstovauti A.Skardžiaus šeimos verslo Baltarusijoje konkurentams. Nežinia, ar šnabždesys pasiekė A.Kubiliaus ausis, tačiau praėjus mėnesiui specialiosios komisijos narys papildė savo privačių interesų deklaraciją paviešindamas visus sūnaus Vytauto verslo ryšius.

Po milijonieriaus sparnu

Iš naujausioje A.Kubiliaus privačių interesų deklaracijoje paminėtų jo sūnaus Vytauto pareigų bene didžiausią intrigą kelia UAB "Modus Group". Tiesa, politikas deklaracijoje ją įvardijo nevisiškai teisingai – iš tiesų tai 2012 m. sausį Vilniuje įsteigta UAB "Modus Grupė" – toks yra oficialus bendrovės pavadinimas.

"Šiandien mūsų grupei priklausančios įmonės yra savo srities lyderės, dirbančios keturiuose verslo sektoriuose: automobilių, atsinaujinančios energetikos, paslaugų bei nekilnojamojo turto. Vienas pagrindinių mūsų tikslų – kurti vertę veiklose, kuriomis užsiimame ir skatinti jų progresą. Todėl šiandien investuojame į tai, kas bus aktualu rytoj. "Modus Grupė" yra įmonių grupė, kurios valdomos bendrovės užsiima automobilių verslu, veikia atsinaujinančios energetikos srityje, taip pat turi ir NT verslą. Be to, grupė teikia ir įvairias paslaugas, kaip trumpalaikės automobilių nuomos paslauga "City Bee", – rašoma bendrovės interneto svetainėje.

"Modus Grupė" valdo antrines bendroves: "Krasta", "Modus Energy", "Unipark" ir "Unimodus". Bene įdomiausia jų – 2011 m. pabaigoje įsteigta uždaroji akcinė bendrovė "Modus Energy", prieš trejus metus tapusi akcine bendrove ir neseniai išplatinusi 5 mln. eurų vertės obligacijų.

Bendrovė stato ir eksploatuoja biodujų elektrines, įrengtas šalia stambių gyvulininkystės kompleksų, kur iš čia susidarančių bioskaidžių atliekų išgauna elektros bei šilumos energiją, o atliekas paverčia vertinga bekvape trąša. Šaltinių teigimu, bendrovė šiuo metu turi dešimt elektrinių, kurių elektros galia 7,87 MW, šiluminė galia – 8,34 MW.

"Modus Energy" veikia ir saulės energetikos nišoje. Tų pačių šaltinių teigimu, bendrovei priklauso 19 saulės elektrinių, kurių galia 11,25 MW. Šių metų pradžioje bendrovė paskelbė ketinanti Lenkijoje statyti dvylika saulės elektrinių, investicija turėtų siekti apie 45 mln. eurų.

"Modus Grupė" užsiima ir nekilnojamojo turto veikla, šalia Vilniaus oro uosto pasistatė išskirtinį viešbutį su kempingu "Campanile".

"Modus Grupė" prieš keletą metų plačiai įžengė į Baltarusiją. Čia turi ne tik BMW ir "Mini" autocentrą, bet plečia veiklą saulės energetikos bei biodujų elektrinių statybos bei eksploatacijos versle.

100 proc. "Modus Grupė" akcijų per Nyderlanduose registruotą "MG NL Holding" valdo vilnietis verslininkas Kęstutis Martinkėnas. Prieš kurį laiką buvo oficialiai skelbiama, kad jo turtas vertinamas maždaug 150 mln. eurų.

Gedimino Bartuškos nuotr.

Batkos globotinis

Visi šie kolūkiai priklauso agrokombinatui "Mačiulišči", kuris tiesiogiai pavaldus Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos administracijai.

2016 m. vasarą "Modus Energy" Baltarusijoje, Minsko apskrityje, greta Rudošanų kaimo vietoj apleisto smėlio karjero pastatė 5,8 MW galingumo saulės energijos elektrinę, į kurią investavo 10,6 mln. JAV dolerių. Pusę lėšų skyrė patys, kitą pusę suteikė Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

14 ha teritorijoje sumontuota 22,6 tūkst. saulės modulių. Numatyta, kad elektrinė veiks 25 metus. Visa saulės pagaminta elektros energija patenka į Baltarusijos nacionalinį tinklą. Kaip skelbia Baltarusijos portalas tut.by, lietuviai jau apskaičiavo, kad, esant dabartinėms elektros supirkimo kainoms, jų investicijos atsipirks per septynerius metus. Elektrinės galia – 5,8 MW.

Dabar "Modus Energy" ketina baigti projektą biodujų elektrinių, kurių bendras pajėgumas bus 25 MW srityje, investicijos turėtų siekti maždaug 100 mln. eurų. Baltarusijoje yra registruotos dvi antrinės bendrovės – "Kobylovka biodujos" ir "Porochonskoje biodujos". Elektrinės veiks trijuose kolūkiuose: "Tėvynės" (Pružanų rajone), "Parohonskoje" (Pinsko rajonas) ir "Vosyliškės" (Ščiučino rajonas). Visi šie kolūkiai priklauso agrokombinatui "Mačiulišči", kuris tiesiogiai pavaldus Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos administracijai.

Pasak laikraščio "Vakaro Brestas", Lietuvos bendrovė įsipareigoja suteikti "Tėvynės" ir "Parohonskoje" kolūkiams 15 proc. pajamų, gaunamų iš elektros energijos pardavimo. Regiono vykdomojo komiteto Žemės ūkio ir maisto komitetas tokias sąlygas įvertino kaip idealias.

Politikas prisidengė tyla

Kaip minėta, "Modus Energy" pirmąją saulės energijos elektrinę Baltarusijoje pastatė 2016 m. vasarą. Tų pačių metų rugsėjo pabaigoje A.Kubiliaus sūnus Vytautas paskiriamas UAB "Modus Grupė" stebėtojų tarybos nariu. Registrų centro duomenimis, juo yra iki šiol.

Kaip pavyko politiko sūnui, vadovaujančiam bendrovei "Google Lietuva", susidraugauti su milijonieriumi K.Martinkėnu ir gilintis į jo verslo peripetijas? Kokią naudą iš to turi pats V.Kubilius, galbūt politinė partija, kuriai dar neseniai vadovavo jo tėvas, kokią naudą politiko sūnus gali atnešti verslui? Tokius ir panašius klausimus knietėjo pateikti V.Kubiliui. Deja, surinkus "Google Lietuva" kontaktinį telefono numerį, autoatsakiklis tvirtino, kad telefonas yra išjungtas.

Portale rekvizitai.lt bendrovės klientai piktinosi, kad neaišku, už kokias paslaugas iš jų sąskaitų nurašomos lėšos, o bendrovės atstovas tikino žinantis problemą ir teigė, kad bus keičiamas bendrovės vadovas.

Dienraščiui pasiteiravus A.Kubiliaus, kaip būtų galima susisiekti su jo sūnumi, politikas padiktavo tą patį žinomą bendrovės kontaktinį telefoną. Atsakius, jog jis išjungtas, ir paprašius sūnaus privataus telefono numerio, A.Kubilius patarė kreiptis į "Google Lietuva" e.paštu. Tai padarius, atsakymo nesulaukta.

Į tarnybinio telefono skambučius ėmė nebeatsakinėti ir pats Seimo narys A.Kubilius. Atrodo, kad per ilgametę politinę patirtį Nepriklausomybės Akto signataras užuodžia, kokia tema šįkart sudomino visuomenę.NAUJAUSI KOMENTARAI

Vytautas

Vytautas portretas
Tenka atsisakyti sios makulaturos prenumeratos...

Cha cha cha Senas pirdžius Kęstas nusibaigs beviduriuodamas

Cha cha cha Senas pirdžius Kęstas nusibaigs beviduriuodamas portretas
Ir visa tai dėl to, kad nepavyko pagauti Kubiliaus sūnaus uodegos.

Kęstas

Kęstas portretas
Kaip ta pykčio banga, kuri gali nuplauti net Grybauskaitę, taip greitai kyla? Iš kur ji gaunasi pasaulyje? Ar mes esame unikalūs? Ar mes atsiliekame? Kodėl Italijoje laimi populistai? "Italijos populistai yra teisūs. Jie suvokia kažką tokio, kame kiti nesusigaudo, ir dėl to populistai laimėjo, taip pat, kaip JAV prezidentas Trumpas laimėjo, nes jis pajuto eilinių žmonių pykčio lygį, kurį per daug liberalų ignoravo.
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Būsto valda“ tyčiojasi iš klientų
  „Būsto valda“ tyčiojasi iš klientų

  Į elektros skydinę bėga lietaus vanduo, tačiau namą administruojančios bendrovės "Būsto valda" atstovai jokios problemos nemato. Tuo įsitikino Taikos pr. 40 daugiabučio gyventojai, jau savaitę nesulaukiantys jokios pagalbos. ...

  9
 • „Sennebogen“ pristatė technikos naujoves
  „Sennebogen“ pristatė technikos naujoves

  Miunchene vykusioje IFAT parodoje, kurioje pristatyta technika, palengvinanti antrinių žaliavų rūšiavimą, naujos kartos krautuvus demonstravo ir vokiečių kompanija "Sennebogen". Pastarieji išsiskiria ekologiškumu, saugumu,...

  2
 • Etikos sargai: buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vienas vadovų nesupainiojo interesų
  Etikos sargai: buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vienas vadovų nesupainiojo interesų

  Buvęs „Lietuvos geležinkelių” generalinio direktoriaus pavaduotojas Gerimantas Bakanas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų – jis nepažeidė įstatymo reikalavimo metus „atvėsti“ nuo buvusios tarnybos ir i&sc...

 • Norvegijos „Yara“ Vilniuje atidaro logistikos operacijų centrą
  Norvegijos „Yara“ Vilniuje atidaro logistikos operacijų centrą

  Norvegijos bendrovė „Yara International“, viena didžiausių trąšų tiekėjų pasaulyje, ką tik paskelbė planuojanti Vilniuje atidaryti kol kas vienintelį pasaulyje tokio tipo transporto ir logistikos operacijų centrą, atsakingą už ...

 • Lietuvoje plinta nealkoholinio „alkoholio“ mada
  Lietuvoje plinta nealkoholinio „alkoholio“ mada

  Vis didesnei daliai lietuvių alkoholis pamėgtuose gėrimuose – jau nebūtinai reikalingas. Galėdami rinktis iš nuolat augančio nealkoholinių gėrimų asortimento šalies gyventojai vis dažniau renkasi būtent nealkoholines alaus, sidro...

  4
 • „Western Union“ skirs metinį studijų finansavimą magistrantui
  „Western Union“ skirs metinį studijų finansavimą magistrantui

  Vis daugiau verslo įmonių siekia bendradarbiavimo su aukštosiomis mokyklomis – įsitraukdami į studijų organizavimo procesu, teikdami temas baigiamiesiems projektams, priimdami studentus praktikai, steigdami stipendijas ar skirdami studijų fi...

 • Lietuviški pieno produktai užkariauja Kanarų salų rinką
  Lietuviški pieno produktai užkariauja Kanarų salų rinką

  Liepos mėnesį Lietuvoje lankėsi didžiausios Ispanijoje pieno produkciją gaminančios įmonės "Jose Sanchez Penate SA" delegacija. Ispanai apžiūrėjo pieno ūkius, "Marijampolės pieno konservų" fabrikus ir gamybinius cechus, kuri...

 • „Top Sport“ apgaudinėja klientus?
  „Top Sport“ apgaudinėja klientus?

  Pasaulio futbolo čempionatas pritraukė ir lažybininkų dėmesį. Tačiau pastačiusieji, kad finale pirmasis įvartis bus įmuštas galva, nieko nepeš. Lažybų organizatoriai aiškina, nors įvartis įmuštas galva, tačiau jis skr...

  16
 • „Norfa“ Klaipėdoje mausto klientus?
  „Norfa“ Klaipėdoje mausto klientus?

  Pasibaigusio galiojimo produktai "Norfos" parduotuvėse virsta vis dažniau pastebimu reiškiniu – per itin trumpą laiką fiksuotas ne vienas atvejis, kai Klaipėdos pirkėjai įsigijo pasenusio maisto. Tuo įsitikino ir patikrinimą atl...

  24
 • „Maxima“ steigia maisto gamybos praktinio mokymo centrus
  „Maxima“ steigia maisto gamybos praktinio mokymo centrus

  Didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ devyniuose Lietuvos miestuose steigia maisto gamybos praktinio mokymo centrus, kuriuose patyrę ir profesionalūs „Maximos“ darbuotojai mokys reikiamos kvalifikacijo...

Daugiau straipsnių