- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Energetikos ministras Dainius Kreivys ir valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ turi susimokėti už savo klaidas, lėmusias, kad gyventojai už dujas priversti mokėti dukart ar triskart daugiau nei jos kainuoja rinkoje, pareiškė Seimo socialdemokratai.
„D. Kreiviui ir jo talkininkams vertėtų susiveržti diržus, susimažinti algas, nusirėžti premijas, kurių jie neverti. Už klaidas reikia susimokėti. O „Ignitis“ turėtų pasidalinti su visuomene savo pelnais, prisiimdamas naštą dėl nevykusių sandorių“, – pranešime sakė Seimo Ekonomikos komitete dirbantis Gintautas Paluckas.
„Dabar šią naštą priversti tempti vartotojai ir valstybė, nes ji moka kompensacijas nepasiturintiems gyventojams – 50 mln. eurų. Tuo metu „Ignitis“ mėgaujasi didėjančiais pelnais ir atlyginimais. O ministras, žiūrėk, ir premiją turbūt gavo už puikų darbą“, – tvirtino G. Paluckas.
Pasak jo, su ministro pritarimu pernai „Ignitis“ pirko brangių dujų už fiksuotą kainą, tačiau neaišku, kodėl buvo nuspręsta įsipareigoti metus mokėti tokią kainą. G. Palucko teigimu, kitų šalių vyriausybės į tokią situaciją nepakliuvo.
Tuo metu Audito komiteto narė Rasa Budbergytė sako, kad Vyriausybė dabar priversta švaistyti milijonus kompensacijoms dėl pernykščių ministro klaidų.
„Klaida turėtų būti pripažinta Vyriausybės lygiu (...). Absoliučiai neteisinga, kad visa našta dėl kažkieno klaidų tenka gyventojams, ir taip išsekintiems rekordinės infliacijos“, – R. Budbergytė.
Pasak jos, šioje situacijoje neturėtų tylėti ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
VERT praėjusią savaitę patvirtino 4-5 centais už kubinį metrą mažesnes gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams antrajam pusmečiui. Tačiau tarifai vis dar lieka aukšti, todėl Vyriausybė nutarė kompensuoti jų dalį, tam skiriant apie 54 mln. eurų.
D. Kreivys anksčiau teigė, kad nepaisant rinkose atpigusių dujų, jų kainą gyventojams vis dar reikia kompensuoti, nes antrajam pusmečiui į ją įskaičiuotos apsidraudimo sandoriais brangiau įsigytos dujos ir kitos dedamosios.
VERT nurodo, jog 70,8 proc. dujų, skirtų buitiniams vartotojams antrajam šių metų pusmečiui, „Ignitis“ įsigijo už 125,2 euro už megavatvalandę (MWh) vidutinę svertinę kainą.
Tuo metu liepos ateities sandorių kaina rinkoje dabar siekia 29,8 euro. Pernai rugpjūtį ji buvo pasiekusi beveik 342 eurų rekordą.
Pasak „Ignitis grupės“ atstovo Artūro Ketleriaus, pernai pirktų buitiniams vartotojams skirtų dujų kaina užfiksuota paskutinį 2022 metų ketvirtį, kai buvo tikėtasi sudėtingos žiemos ir dar didesnių dujų kainų.
„Dujų kainos fiksuotos rinkos kaina praėjusių metų ketvirtame ketvirtyje, kai neapibrėžtumas buvo didelis, buvo baiminamasi, kad dėl dujų trūkumo kaina vėl gali augti ir gali neužtekti kompensacijoms numatyto biudžeto“, – komentare BNS teigė A. Ketlerius.
„Praėjusių metų antrąjį pusmetį vidutinė įsigyjamų dujų kaina buvo apie 130 eurų už megavatvalandę, kainos pikai siekė 300 eurų, o analitikai ir tokios institucijos, kaip Tarptautinis valiutos fondas, prognozavo, kad kita žiema bus dar sunkesnė, todėl buvo draudžiamos gamtinių dujų kainos pagal tuometines rinkos kainas“, – kalbėjo „Ignitis grupės“ atstovas.
Pasak A. Ketleriaus, neatmetama, kad dujų kainos kitą žiemą vėl gali augti.
„Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 127,2 mln. eurų grynojo pelno – 2,7 karto daugiau nei pernai tuo pat laiku (46,8 mln. eurų), o 2022-aisiais jis siekė 293,4 mln. eurų (2021 metais – 160,2 mln. eurų).
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nebeliks Statybos inspekcijos pasitikėjimo linijos
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nuo 2025 metų sausio naikina pasitikėjimo liniją, skirtą pateikti anoniminius skundus dėl įvairių pažeidimų. ...
-
Paveldo pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų
Į paveldotvarkos programą atrinktų pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų. ...
-
Gentvilas: savivaldybės per lėtai steigia mažo užterštumo zonas8
Valdžiai keliant tikslą visose šalies savivaldybėse iki 2030 metų įrengti 6 tūkst. viešų elektromobilių įkrovimo stotelių, jas siūloma įpareigoti skubinti šį procesą. ...
-
RRT: 4G ir 5G mobilaus ryšio sparta miestams bei regionams vis dar nevienoda1
Itin spartus mobilusis 5G ryšys dengia 94,6 proc., o 4G – 97,9 proc. šalies teritorijos, tačiau jų sparta – miestams ir regionams dar nevienoda, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), remdamasi operatorių pateiktais ir ta...
-
Po Skardžiaus pasisakymo dėl jėgainių – Kreivio replika: aš tokių skaičių net susapnuot negaliu11
Elektros kainos kitąmet turėtų būti panašios kaip šiemet, mat vis daugiau energijos gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Lietuva pati jau pasigamina daugiau kaip pusę elektros, o po penkerių metų planuojama, kad elektrą p...
-
Apklausa: populiariausi lietuvių atsiskaitymo ir pinigų kaupimo būdai – laiko ir kojinėse1
Lietuvos gyventojai dažniausiai tarp euro zonos šalių piliečių perka ir atsiskaito internetu, nors žmonėms vis dar svarbūs ir grynieji, rodo Europos Centrinio Banko (ECB) vartotojų mokėjimo įpročių apklausa. ...
-
Lietuvos BVP vienam gyventojui pernai siekė 87 proc. ES vidurkio
Realusis bendrasis vidaus produktas (BVP), tenkantis vienam Lietuvos gyventojui (išreikštas perkamosios galios standartais), 2023 metais sudarė 87 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio. 2022 metais šis rodiklis siekė 89 proc. ...
-
Šventinės nuotaikos kaina
Artėjant žiemos šventėms ne tik Lietuvos miestai ima rungtyniauti puošdami gatves, aikštes ir parkus Kalėdų dekoracijomis. Štai 2017-ųjų Kalėdų sezonui Londono Oksfordo gatvę papuošė 750 tūkst. LED lempučių. Dau...
-
Lingė apie valdančiųjų planus dėl mokesčių: biudžeto pajamos būtų nepakankamos
Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė, sako, kad valdančiųjų planas didinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą nesukurtų pakankamo pajamų į biudžetą šaltinio planuojamoms išlaidoms padengti. Politikas tik...
-
Šadžius apie SEB banko sprendimą: solidarumo mokestis jokios įtakos tam neturėjo2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad SEB banko sprendimui naują jungtinę būstinę įsteigti Taline, o ne Vilniuje įtakos neturėjo Lietuvoje vasarą pratęstas vadinamasis solidarumo mokestis. ...