- Rūta Grigolytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo plenariniame posėdyje ketvirtadienį pritarta, kad dėl Vyriausybės patobulinto kitų metų biudžeto projekto priėmimo bus balsuojama gruodžio 11 d. posėdyje.
Vyriausybės parengtą kitų metų biudžeto projektą Seimas pirmą kartą svarstė lapkričio 22 d. Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė daug pasiūlymų, kaip jį koreguoti. Vyriausybė pagal šiuos siūlymus šiek tiek patobulino projektą, padidindama asignavimus kai kurioms sritims.
„Pagrindiniai prioritetai išlieka tie patys. Struktūrinių reformų įgyvendinimas - negalime praleisti šios galimybės. Taip pat turime spręsti besitęsiančias problemas su skurdu, tačiau turime reaguoti ir į tai, kas vyksta pasaulyje - ekonominis augimas lėtėja daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje, todėl turime užtikrinti fiskalinę drausmę“, - posėdyje teigė finansų ministras Vilius Šapoka.
Pasak ministro, nepriėmus biudžeto būtų „neįmanomas pensijų mokėjimas, įsipareigojimų vykdymas NATO, Vyriausioji rinkimų komisija negalėtų suorganizuoti rinkimų, o daugelis Seimo prisiimtų įsipareigojimų nebūtų įgyvendinta“.
Kaip teigė V. Šapoka, didžiausios lėšos bus skiriamos socialinei apsaugai - 5,7 mlrd. eurų, švietimui - 2,2 mlrd. eurų, o sveikatos apsaugai - beveik 2,2 mlrd. eurų.
Didžiausią papildomų lėšų dalį (18,2 mln. eurų) numatoma skirti darbo užmokesčiui didinti - daugiausia rezidentams, ikimokyklinio ugdymo pedagogams, diplomatams, saugomų teritorijų tarnybų darbuotojams, Priešgaisrinės apsaugos tarnybai, Valstybės sienos apsaugos tarnybai ir kitoms tarnyboms.
Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Andrius Kubilius buvo pasipiktinęs planuojamu kitų metų biudžetu, teigdamas, kad viešasis sektorius yra pasmerktas.
„Jūs paliekate vieną valstybės svarbiausių pamatinių dalykų - visą viešąjį sektorių - artimiausius trejus metus ant bado dietos. Ir tada premjeras sako rinktis visoms partijoms ir tartis dėl to, kaip būtų galima didinti viešojo sektoriaus atlyginimus iki 2025 m. Tai iš ko tie atlyginimai galės būti didinami, jeigu visos pajamos, kurios galėtų būti išleidžiamos viešojo sektoriaus atlyginimų didinimui, yra išimamos?
Tai, ką jūs padarėte, yra užprogramuota bado dieta visam viešajam sektoriui ir užprogramuotas galvos skausmas visai Vyriausybei ir valdančiajai frakcijai Seime“, - sakė A. Kubilius.
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Seimo posėdžio metu sakė, kad dėl kitų metų biudžeto atlyginimai augs visiems.
„Dėl mokesčių reformos pertvarkos 200 mln. eurų neatimami iš viešojo sektoriaus. Tie pinigai yra skirti visiems - daugiau nei milijonui šalies dirbančiųjų, nesvarbu, kur jie dirbtų - ar viešajame sektoriuje, ar privačiame. Visi, priklausomai nuo uždirbamo atlyginimo, kitais metais gaus nuo 18 iki beveik 60 eurų daugiau. Mokesčių reforma pajamas didina visiems dirbantiesiems. Viešasis sektorius taip pat yra papildomai finansuojamas“, - teigė S. Skvernelis.
Liberalų sąjūdžio narė Aušrinė Armonaitė planuojamą kitų metų biudžetą pavadino „šizofreniniu“ ir teigė negalinti jo palaikyti, nes norint sumažinti mokesčius, turi mažėti ir biurokratija, kuri, anot jos, planuojamame biudžete nemažėja.
„Sveikatos srityje biurokratija nemažėja, vis dar Lietuva pasižymi vienu didžiausiu Europoje laisvų lovų skaičiumi. Švietimo biurokratija taip pat nemažėja, ji net buvo sutvirtinta įvedus klasės krepšelį ir visiškai nepasiruošus mokytojų etatinio apmokėjimo sistemai ir dabar mes tas pasekmes matome prie Švietimo ir mokslo ministerijos“, - teigė A. Armonaitė.
„Aš bijau net pagalvoti, kas bus, jeigu bus įgyvendinta maisto kuponų idėja. Ekspertai skaičiuoja, kad jai įgyvendinti reikėtų 200 mln. eurų, kurių šiame biudžete nėra“, - pridūrė Seimo narė.
ELTA primena, kad patobulintame projekte kitų metų biudžeto pajamos, įskaitant ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sudaro 10 mlrd. 590,2 mln. eurų. Įvertinus Seime siūlomų įstatymų pakeitimų projektus, biudžeto pajamos didėja apie 3,5 mln. eurų.
Patobulintame biudžeto projekte savivaldybių biudžeto pajamos iš gyventojų pajamų mokesčio didėja 3,4 mln. eurų.
Kitų metų biudžeto projekte valstybės asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti, įskaitant ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sudaro 11 mln. 696 mln. eurų.
Asignavimus siūloma padidinti 19,7 mln. eurų. Didžiausią papildomų lėšų dalį sudaro asignavimai, skirti viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčiui didinti. Patobulintame 2019-2021 metų programos projekte kitų metų valstybės kapitalo investicijoms numatyta skirti 1 mlrd. 104 mln. eurų biudžeto lėšų. Iš jų 711,2 mln. eurų ES paramos lėšų.
Perskirsčius asignavimus, 2,5 mln. eurų papildomai skirta kultūros įstaigų infrastruktūros plėtrai, 0,5 mln. eurų Lietuvos paviljonui pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ pastatyti ir įrengti ir 0,4 mln. eurų - švietimo ir mokslo įstaigų projektams finansuoti. Padidinti asignavimai kelių tvarkymui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB ir FNTT stiprina kritptoturto paslaugų tiekėjų priežiūrą
Lietuvos bankas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį pasirašys susitarimą, numatantį stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto paslaugų teikėjus. ...
-
Prezidentas susitiks su kandidatais į energetikos ir kultūros ministrus2
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrų postus, pirmadienį jis susitiks su pretendentais į Energetikos ir Kultūros ministerijų vadovus. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?24
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės10
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...