Ekspertai: persilaužimas dėl euro jau įvyko

Praėjus kone pusantrų metų po to, kai šalyje buvo įvestas euras, didžioji dalis gyventojų jau priprato kainas skaičiuoti eurais, teigia LRT.lt kalbinti pašnekovai. „Tik po metų dalis žmonių kainas pradeda skaičiuoti tik eurais, nes pirmus metus dažniausiai dar skaičiuoja ir buvusia valiuta“, – sako ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Lietuva jau antrus metus gyvena su euru. Iki praėjusių metų vidurio prekybos vietose kainos buvo nurodytos ir litais, ir eurais. Psichologas dr. Marius Daugelavičius teigia, kad dėl dvigubų kainų skelbimo adaptacinis periodas šiek tiek pailgėjo – jo žodžiais, jei kainos iškart būtų buvę nurodytos tik eurais, žmonės būtų greičiau pripratę viską skaičiuoti šia valiuta.

„Turbūt etapas, kai buvo dvigubos kainos, šiek tiek pakišo koją. Žmogus turėjo galimybę skaičiuoti ir litais, ir eurais. Iš vienos pusės, tai yra palengvinimas, iš kitos – tas adaptacinis periodas pailgėja. Jei kaina nurodyta litais, tai žmogus vis dar ir skaičiuoja senąja valiuta. Sakyčiau, rimtesnis persilaužimas dėl euro jau įvyko, ir tas lūžis buvo tuomet, kai buvo nuimtos kainos litais“, – LRT.lt aiškino psichologas.

Kaip sako banko „Nordea“ ekonomistas Ž. Mauricas, dvigubų kainų nurodymas buvo reikalingas, nes jis užtikrino sklandų perėjimą nuo lito prie euro, tačiau tai buvo iššūkis tiems, kurie manė, jog kainos bus nurodomos litais ir vėliau.

„Tai buvo klaida. Pirmasis laikotarpis, kai kaina buvo nurodoma abiem valiutomis, buvo skirtas mokymuisi, kad žmonės pažiūrėtų į kainą eurais ir pasitikrintų, žiūrėdami į kainą litais. Tačiau mokytis niekada nevėlu“, – teigia Ž. Mauricas.

Pasak ekonomisto, pripratę kainas skaičiuoti eurais, pirkėjai jas dabar gali lyginti ir su produktų bei paslaugų kainomis kitose euro zonos valstybėse: „Vartotojas turėtų būti kaip cerberis, kuris saugo ir užtikrina konkurenciją. Kuo žmogus daugiau sukaupęs informacijos ir geba palyginti, tuo ta konkurencija didesnė. Labai gerai, kad kainas galime lyginti ir su esančiomis kitose euro zonos valstybėse, pavyzdžiui, kiek kainuoja kompiuteris ar rūbai Vokietijoje ar kitur ir Lietuvoje.“

Praėjus beveik metams su nauja valiuta, bendrovės RAIT apklausa parodė, kad litais kainas tuo metu perskaičiavo dar 45 proc. šalies gyventojų.

„Jaunimas yra lankstesnis, daugiau buvęs užsienyje ir mažiau konservatyvus. Jie pakankamai greitai priprato prie kainų eurais. Tuo metu vyresnei kartai, kuri nepratusi taip greitai mintyse keisti valiutos, persiorientavimas užtruko ilgiau“, – LRT.lt sako psichologas dr. M. Daugelavičius.


Šiame straipsnyje: euraseuraipinigai

NAUJAUSI KOMENTARAI

elgeta

elgeta portretas
teisingai- dvigubos kainos

mastytojas

mastytojas portretas
jo didis persilauzimas jau ivyko kai kainos eurais susilygino su litais gal tie ekspertai to matyt nenori nes kalba ka valdzia nori arba tupi iki galo

....

.... portretas
koks persilaužimas? Tas jūsų" persilaužimas " tariamas būtų įvykęs ,jei litai į eurus būtų buvę pakeisti santykiu 1 :1,o ne pusketvirto karto sumažintai.Ar galima prie tokių aukštų kainų ir mokesčių išgyventi iš 200eurų pensijos ,ar šeimai už minimalų atlyginimą.Išeina ,kad ekspertų "darbas" meluoti. Fu .Nebalsuosiu nei už liberalus,nei už konservatorius ,nei už tvarka ir teisingumas partijas.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių