- Giedrius Gaidamavičius, Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Penkių didžiausių Lietuvos bankų akcininkų atstovams premjerei išreiškus susirūpinimą dėl neprognozuojamos šalies investicinės aplinkos, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentė Eivilė Čipkutė sako, kad netikėti ar skuboti sprendimai dėl papildomų mokesčių bankams trukdo įtikinti investuotojus, kad Lietuva yra gera šalis jų investicijoms.
„Dabar tokia situacija, kuomet kredito įstaigos vienus ar kitus metus šiek tiek daugiau uždirba, yra uždedami papildomi mokesčiai. Tada investuotojams kyla klausimas, kas bus kitu periodu, kuomet vėl pelnas dėl kokių nors priežasčių šiek tiek paaugs. Tas, žinoma, gąsdina investuotojus, kad uždirbus daugiau pelno jis bus paimamas iš jų“, – BNS trečiadienį teigė E. Čipkutė.
Pasak jos, trečiadienį įvykęs bankų „Citadele“, „Luminor“, „OP Corporate Bank“, SEB ir „Swedbank“ akcininkų atstovų ir Ingridos Šimonytės susitikimas buvo pirmas tokio formato susitikimas per šios Vyriausybės kadenciją. LBA vadovė tikino išgirdusi Vyriausybės norą bendradarbiauti.
„Investuotojai pabrėžė, kad yra pasirengę bendradarbiauti su Vyriausybe, siekdami stiprinti finansų sektoriaus vaidmenį Lietuvos ekonomikoje, tačiau taip pat tikisi labiau prognozuojamos verslo aplinkos ilguoju laikotarpiu ir geresnio sprendimų priėmėjų bei verslo bendruomenės dialogo“, – skelbiama LBA pranešime.
Pasak jo, akcininkų atstovai susirūpinę dėl pastaruoju metu bankų sektoriui taikomos nenuspėjamos mokesčių politikos, nepakankamo bendradarbiavimo.
„Atsižvelgiant ir į dabartinę geopolitinę situaciją, tai kelia didelį neapibrėžtumą bankams ir investuotojams, kenkia Lietuvos investicinei aplinkai ir patrauklumui“, – teigia LBA.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė trečiadienį sakė, jog ir kitos šalys ėmėsi panašių sprendimų, kaip ir Lietuva.
„Tikrai trigubai išaugę bankų pelnai, palyginti su prieškariniu laikotarpiu, rodo, kad, matyt, tam tikrų sprendimų reikėjo imtis. Man atrodo, Vyriausybė jų ėmėsi laiku (...) Jei bankų atstovų netenkina solidarumo įnašo įstatymas kaip tas, kuris daugiau apmokestina jų sektorių, tai tikėtis, kad jie labai džiugiai sutiks tokius sprendimus, būtų naivu“, – žurnalistams sakė finansų ministrė, paklausta, ar keis komunikaciją su bankais.
G. Skaistė anksčiau teigė, kad solidarumo mokesčio pratęsimas turi ypatingą valstybinę svarbą užtikrinant Lietuvos nacionalinio saugumo interesus. Anot jos, išskirtinė situacija dėl išaugusių bankų pelnų tęsis dar bent vienerius metus, todėl tokį laiką ir planuojama rinkti įnašą.
E. Čipkutės teigimu, šalies bankai norėtų pasidalinti savo žiniomis, kurios padėtų stiprinti Lietuvos ekonomiką, „pasiekti skaitmeninę ir žaliąją transformaciją“.
„Bankai turi daug žinių ir labai gerai supranta verslą bei klausimus, kuriuos reikėtų išspręsti, kad šalyje kreditavimas dar labiau didėtų. Šiuo požiūriu bankai atviri pasidalinti savo įžvalgomis ir patirtimi“, – kalbėjo E. Čipkutė.
Seimas birželį dar vieneriems metams pratęsė pernai įvestą dvejus metus turėjusį galioti laikinąjį bankų solidarumo mokestį. Be to, bankai nuo kitų metų mokės 1 procentiniu punktu didesnį pelno mokestį – 21 proc. Anksčiau įvestas kaip laikinas 20 proc. tarifas bankams prieš kelerius metus tapo nuolatiniu.
Bankų asociacija, be to, teigia, kad praėjusį mėnesį Finansų ministerija padvigubino ir bankų mokamas įmokas į Indėlių draudimo fondą, apie tai iš anksto nepranešusi kredito įstaigoms.
G. Skaistė birželio 5-ąją pasirašė įsakymą ir nustatė, jog visų indėlių draudimo sistemos dalyvių metinė į fondą mokamų įmokų norma nuo liepos sudarys 0,2 proc. visų apdraustų indėlių sumos. Iki šiol ši norma buvo 0,1 proc.
„Tam, kad minimizuotume rizikas, yra įstatyme užprogramuotas rodiklis, kurį Indėlių draudimo fondas privalo pasiekti per kelis dešimtmečius. Tam, kad tuos rodiklius, kurie įrašyti įstatyme, būtų galima pasiekti, yra nustatoma speciali kaupimo norma. Šiais metais ji buvo padidinta, ji padidinta tiek, kiek mūsų kaimynai yra padarę. Latviai ir estai tą patį rodiklį turėjo jau praėjusiais metais, kurį Lietuva pasiekė šiais metais“, – trečiadienį aiškino finansų ministrė.
Lietuvos banko skaičiavimais, kitąmet iš solidarumo mokesčio būtų galima surinkti 50–70 mln. eurų.
Už 2023 metus bankai sumokėjo apie 240 mln. eurų solidarumo mokesčio, o už 2024 metus jie turėtų pervesti panašią sumą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu4
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų1
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...
-
G. Nausėda inicijuoja pataisas – daugiau lėšų būtų skirta rajonų keliams2
Prezidentas Gitanas Nausėda inicijuoja įstatymo pataisas ir siūlo Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšas savivaldybėms paskirstyti pagal nuolatinių gyventojų skaičių ir kelių ilgį. ...
-
Baltijos šalys sutarė kartu kontroliuoti kare naudojamų prekių judėjimą
Baltijos šalys ketina kartu kontroliuoti į Rusiją ir Baltarusiją eksportuoti draudžiamų kare naudojamų prekių judėjimą – jos sutarė sudaryti regioninį kontroliuojamų mūšio lauke naudojamų jautrių prekių sąrašą. ...
-
R. Budbergytė biurokratiją mažinti siūlo sustiprinus parlamentinę kontrolę5
Dėl biurokratijos stringant „Teltonikos“ investicijoms, socialdemokratė Rasa Budbergytė perteklinio reguliavimo klausimus spręsti siūlo ne tik vyriausybinėje komisijoje, bet ir stiprinant parlamentinę kontrolę – išplėtus Seimo...