Kolektyvo darbostogos: ar galima jose nedalyvauti?

  • Teksto dydis:

Vis labiau populiarėja darbostogos, kai dirbama ne iš biuro, o atostogų vietos. Ne vienoje įmonėje jau gimė tradicija rengti kolektyvines darbostogas. Tačiau, darbostogos patinka ir yra priimtinos tikrai ne visiems. Kai kurie darbuotojai mieliau liktų savo biure ir darbus atliktų įprastai. Šiuo atveju kyla nemažai klausimų – ar galima atsisakyti vykti ir kokios taisyklės tokiu atveju galioja? Apie tai LNK reportaže papasakojo „TGS Baltic“ advokatų kontoros advokatė Indrė Mažeikaitė.

– Tai ar galima atsisakyti vykti į darbostogas su visu kolektyvu?

– Darbuotojas tikrai gali atsisakyti vykti į darbostogas ir tokį pareiškimą jis turi pateikti darbdaviui žodžiu ar raštu, priklausomai, kokia forma darbdavys prašo darbuotojo sutikimo vykti į darbostogas. Tokiu atveju darbuotojas turi dirbti įprastu darbo laiku įprastoje darbo vietoje, nebent darbdavys gera valia suteiktų laisvas dienas darbuotojui arba leistų darbuotojui dirbti nuotoliu iš kitos, darbuotojo pasirinktos, vietos.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Kitaip tariant, darbuotojas turi gauti darbdavio sutikimą, jei nevyksta darbostogų, tačiau nori dirbti ne iš biuro, o, pavyzdžiui, Nidoje, taip?

– Taip, nuotoliniu būdu dirbant visais atvejais yra būtinas darbdavio sutikimas. Aišku, priklauso, kokia tvarka yra nustatyta įmonėje dėl nuotolinio darbo, bet visada rekomenduoju gauti darbdavio sutikimą ir turėtų būti pasirašytas susitarimas dėl nuotolinio darbo, dėl saugių ir sveikų darbo sąlygų, kadangi nuotolinio darbo vieta taip pat turi atitikti darbuotojo saugos ir sveikatos įstatymu nustatytas nuostatas.

– Bet jei visas kolektyvas išvažiavęs, o aš dirbu kontoroje, kas mane kontroliuoja? Juk aš galiu dirbti, bet galiu ir ilsėtis.

– Šie klausimai yra darbdavio dispozicijoje ir darbdavys turi atlikti namų darbus prieš organizuodamas darbostogas. Jis turi apsvarstyti tokius atvejus, kai dalis darbuotojų lieka dirbti iš biuro ir galbūt nustatyti tam tikras taisykles, apsitarti, apgalvoti šiuos atvejus, kas vyks, kai dalis darbuotojų dirbs biure.

– Bet kas gali palyginti krūvius, kiek dirba tie, kurie išvažiavę į darbostogas, ir kiek turi padaryti likęs? Čia vėlgi susitarimo reikalas?

– Taip, susitarimo. Darbdavys taip pat turi apsvarstyti, kokia programa bus darbostogų metu, kaip bus derinamas darbas ir pramogos, komandos formavimo užduotys, bet realiai darbuotojai, liekantys biure, turėtų dirbti įprastu darbo laiko režimu, nebent darbdavys nustatytų kitaip.

Nuotoliniu būdu dirbant visais atvejais yra būtinas darbdavio sutikimas.

– Kitas, ne ką mažiau svarbus, aspektas – atlygis. Ar darbostogų metu yra mokamas darbo užmokestis, ar gaunami ir atostoginiai, ar, vis dėlto, tai yra komandiruotė, už kurią turėtų būti mokami dienpinigiai?

– Tai priklauso nuo darbostogų formato, bet, kai derinama darbostogų metu ir pramogos, ir darbas, tai būtų komandiruotė ir darbostogos nepanaikina komandiruotės statuso. Darbo kodeksas aiškiai nustato, kad darbo funkcijų atlikimas ne nuolatinėje darbo vietoje bus laikomas komandiruote ir jeigu ta komandiruotė yra užsienyje arba Lietuvoje daugiau nei vieną darbo dieną, darbuotojui turi būti mokami ir dienpinigiai, ir paliekamas jo įprastas darbo užmokestis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių