Seimas po karštų diskusijų įteisino alkoholio vartojimo ribojimus

Po daug diskusijų visuomenėje ir Seime sukėlusių svarstymų Seimas gerokai sugriežtino alkoholio prekybą, vartojimą ir reklamą. Vieni draudimai įsigalios nuo 2018 metų, kiti - nuo 2020-ųjų.

Diskusija truko dvi valandas

Už visus ribojimus Seimas ketvirtadienį balsavo po daugiau negu dvi valandas trukusių diskusijų: už balsavo 101 Seimo narys, prieš - 10, o susilaikė 10 parlamentarų.

Paskutinius debatus Seime stebėjo ir vaikai - kai kurie Seimo nariai piktinosi, kad jie turi klausyti tokių diskusijų.

Seimas pritarė visiems draudimams ir ribojimams, kuriuos palaimino Sveikatos reikalų komitetas, išskyrus vieną - atšauktas siūlymas prekiauti silpnu alkoholiu tik specialiose zonose nemokamuose masiniuose renginiuose.

Seimas leido neštis alkoholį ir permatomoje pakuotėje, nors anksčiau ją norėta uždrausti - tokios idėjos autorius „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pats balsavo prieš draudimą - t.y. prieš savo pataisą.

Seimo priimtą Alkoholio kontrolės įstatymą dar turi pasirašyti šalies prezidentė. R.Karbauskis, antradienį susitikęs su Dalia Grybauskaite, sakė manantis, jog prezidentė turėtų pasirašyti pataisas.

Nuo kitų metų alkoholio įsigyti, turėti ar vartoti galės tik 20 metų sulaikę žmonės, be to, trumpės alkoholio prekybos laikas: darbo dienomis ir šeštadieniais - nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val., išskyrus viešojo maitinimo vietose pilstomą ar jose vartojamą alkoholį.

Visuose masiniuose renginiuose nuo 2020 metų bus galima prekiauti tik silpnu - iki 7,5 laipsnio - alkoholiu. Tačiau bus draudžiama prekiauti alkoholiu paplūdimiuose.

Viešojo maitinimo įstaigos (kavinės, picerijos ar barai) vasarą galės alkoholiu prekiauti lauke, iki 40 metrų nuo pastato. Tačiau savivaldybė gali nustatyti mažesnį atstumą arba uždrausti prekiauti lauke. 

Nuo 2018 metų bus draudžiama bet kokia alkoholio reklama, išskyrus informacinius pranešimus, skirtus šio verslo specialistams, alkoholio įmonių pavadinimus ir prekės ženklus iškabose ant jų pastatų ir transporto, Lietuvos transliuotojų programose.

Be to, alkoholio prekybos vietose nebus draudžiami padėkliukai alaus bokalams, skėčiai, servetėlių įdėklai ir kita atributika su prekės ženklais. Alkoholio parduotuvių darbuotojai galės vilkėti marškinėlius su jo prekės ženklais.

Alkoholis – tik nuo 20-ies

Nuo 2018 metų alkoholį Lietuvoje galės pirkti ir vartoti tik 20 metų sulaukę žmonės.

Seimas, ketvirtadienį pastraipsniui priimdamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, atmetė siūlymą nekeisti dabartinės tvarkos ir leisti alkoholį vartoti nuo 18 metų.

Už balsavo 50 Seimo narių, prieš - 53, o susilaikė 15. Seimui liko paskutinis balsavimas - už visą įstatymą.

Seimas taip pat neleido 18-19-mečiams vartoti ar turėti silpnesnius nei 15 laipsnių alkoholinius gėrimus: už balsavo 46, prieš - 58, o susilaikė 11 Seimo narių.

Konservatorius Gabrielius Landsbergis siūlė iki 18 metų drausti bet kokio alkoholio vartojimą, o jaunuoliams nuo 18 iki 20 metų leisti vartoti iki 15 laipsnių gėrimus.

„Kiek teko paskutiniu metu susitikinėti su jaunimu, tai pats jaunimas yra už, kad būtų ir amžius pailgintas, ir valandos“, - teigė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.  

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė tikino, kad „kuo ankstyvesnis alkoholinių gėrimų vartojimas, tuo didesnė tikimybė išsivystyti priklausomybei nuo alkoholio“.

„Nereikia tapatinti su tarnyste kariuomenėje, su galimybe tuoktis, kurti šeimą“, - sakė sveikatos ministras Aurelijus Veryga, atsakydamas į liberalės Aušrinės Armonaitės pastabą, kad taip nepasitikima žmonėmis.

A.Armonaitė priekaištavo, kad dabar pagal Civilinį kodeksą asmenys nuo 18 metų „turi civilinį veiksnumą, turi pareigas ir tam tikras teises“, todėl, jos teigimu, amžiaus, nuo kada galima vartoti alkoholį, ribojimas yra perteklinis ir rodo nepasitikėjimą jaunais pilnamečiais žmonėmis: „Nemanau, kad jie yra neišsivystę ar nesubrendę“. 

Pasak A.Verygos, tik laiko klausimas, kada Lenkija, Latvija ir Estija paseks Lietuvos pavyzdžiu ir leis alkoholį gerti nuo 20 metų.

„Valstiečių“ frakcijos narys Povilas Urbšys tikino, kad Lietuvoje alkoholio pardavimai siekia virš 1 mlrd. eurų, iš jų daugiau nei pusę sudaro iki 7,5 stiprumo gėrimų pardavimai.

„Jeigu mes kalbame, tai mes kalbame apie konkrečius gamintojus, kurie daro šitą produkciją ir jie suinteresuoti, kad jų vartojimas nesumažėtų“, - teigė parlamentaras.

„Tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis prognozavo, kad sugriežtinus alkoholio prekybą, padidės kontrabanda. 

„Mažeikiuose gyvenantis jaunuolis nuvažiuos į Latvijos teritoriją už kelių kilometrų esančią parduotuvę ir jis galės joje nusipirkti ir alkoholio, ir parvažiavęs pirty netgi vartoti. Tai ką mes darome? Aš suprantu, jeigu Latvija, Estija turėtų tą pačią nuostatą 20 metų gyventojui, sutikčiau - valio, darome. Bet kada yra kaimyninės valstybės ir kai skiria keli kilometrai, nustatyti didesnį amžių, tai yra nelogiška“, - aiškino parlamentaras.

Prašo vetuoti pataisas dėl amžiaus cenzo

Dešimt parlamentarų pasirašė kreipimąsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašantį vetuoti ketvirtadienį Seime priimtas alkoholio kontrolės pataisas, pagal kurias nuo kitų metų įsigyti, turėti ar vartoti alkoholį galės tik sulaukusieji 20-ies.

Šį kreipimąsi pasirašė septyni Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai ir trys konservatoriai.

„Prašome Lietuvos Respublikos prezidentę vetuoti Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas dėl amžiaus ribojimo, nes jos yra neproporcingos, perteklinės ir rodo nepasitikėjimą jaunais pilnamečiais žmonėmis“, - rašoma dokumente. Jį BNS perdavė liberalė Aušrinė Armonaitė.

Alkoholio „bambaliuose“ prekyba bus ribojama

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad bus siūloma griežtinti prekybą alkoholiu plastiko taroje - vadinamuosiuose „bambaliuose“.

„Jie atsiras“, - ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė parlamentaras, paklaustas, kodėl dabar nėra tokių ribojimų. Pasak R.Karbauskio, „jie atsiras savo laiku“.

„Galvojame, kaip tai padaryti - ar pakuotės iš tikrųjų išspręs tą problemą, ar tai yra apmokestinimo klausimai tokio stiprumo, tokio alkoholio tipo gėrimams. Dabar tai sprendžiama“, - sakė jis.

„Tai didelė problema, tai pagrindinės priemonė, kuria svaiginasi tie žmonės, kurie turi priklausomybes. Bet sprendimas turi labai gerai apgalvotas“, - pridūrė R.Karbauskis.

Jis pranešė, kad Sveikatos apsaugos ministerija ruošia „rimtus pokyčius“, kaip tiems žmonėms padėti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Su

Su  portretas
Šaunuoliai Valstiečiai

Mano nuomone.

Mano nuomone. portretas
Armonaite,turite daug teisiu,bet pareigu ne.Pasiziurejus kaip jaunimas dabar be alkocholio nesugeba linksmintis.Sventes leidzia su bambaliu rankose.Juk tai daroma Lietuvos zmoniu,jaunimo labui.Ar girtuoklis reikalingas kam.?Neuzsimerkite ,nekritikuokite ,bet padekite Lietuvai atsistoti ant koju.Kontrabanda ,korupcija jaunime jums isgyvendinti reikia.Nes poilitikai to nedaro.Jiem tai naudinga.

geriantis

geriantis portretas
ligoniai ir afrikoj ligoniai ko noret is serganciu
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių