ES reikalauja ir Lietuvos paaiškinimo dėl biudžeto

  • Teksto dydis:

Europos Komisija antradienį pareikalavo iš septynių euro zonos valstybių „paaiškinimų“ dėl jų biudžetų projektų ir išreiškė ypatingą susirūpinimą, kad Italija, Kipras bei Suomija nesilaiko Europos Sąjungos tikslų.

ES vykdomosios valdžios institucija taip pat išsiuntė laiškus su prašymu pateikti paaiškinimus Lietuvai, Belgijai, Portugalijai bei Ispanijai, kurių biudžetai buvo išskirti dėl skirtingų priežasčių.

Šalys savo atsakymus turi pateikti iki ketvirtadienio.

„Dėl Italijos, Kipro ir Suomijos mes matome realią problemą“, – sakė vienas ES šaltinis ir pridūrė, jog esama tikimybės, kad Briuselis atmes šių trijų valstybių biudžetus.

Italija, trečia pagal dydį euro zonos ekonomika, planuoja, kad ateinančiais metais jos biudžeto deficitas sieks 2,3 proc. BVP, t.y., bus gerokai didesnis nei tikisi Briuselis.

Šalis didesnį biudžeto deficitą prognozuoja dėl rugpjūčio pabaigoje įvykusio žemės drebėjimo, nusinešusio beveik 300 gyvybių, taip pat dėl išlaidų, kurių reikės tvarkantis su iš Šiaurės Afrikos per Viduržemio jūrą į šalį plūstančių migrantų srautais.

„Mums reikės paaiškinimų dėl sumų, kurios įtrauktos į svarstymui pateiktą biudžeto projektą kaip „ypatingosios išlaidos“, – laiške Romai rašo eurokomisarai Valdis Dombrovskis ir Pierre’as Moscovici (Pjeras Moskovisis).

Komisija taip pat išsiuntė laiškus Belgijos ir Portugalijos vyriausybėms, nors šių šalių biudžetai atitinka ES taisykles. Abejojama šių šalių galimybėmis vykdyti nusibrėžtus biudžeto tikslus.

Lietuva ir Ispanija taip pat paprašytos „artimiausiomis dienomis“ pateikti atnaujintus biudžetus, nes abiejose šalyse vyksta naujos vyriausybės formavimo procesas.

Ispanija ir Portugalija, kurių biudžetų deficitai viršija nustatytus reikalavimus, iki šiol išvengė Briuselio sankcijų, tačiau šalys gali netekti finansavimo iš ES struktūrinių fondų.

Europos Komisija siekia iki pirmadienio patvirtinti arba atmesti biudžetų projektus, kuriuos euro zonos narės pateikė spalio viduryje.

Jei biudžeto projektas būtų atmestas, tai būtų beprecedentis atvejis.

„Tuomet Europos Komisija prašytų per tris savaites pateikti peržiūrėtą biudžetą“, – sakė ES šaltinis.


Šiame straipsnyje: Europos KomisijaESbiudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių