Mirė bokso legenda M. Ali

  • Teksto dydis:

Legendinis sunkiasvorių bokso čempionas Muhammadas Ali (Muhamadas Alis), per savo įspūdingą, tris dešimtmečius apėmusią karjerą išgarsėjęs ne vien sporto pasiekimais, bet ir tapęs viena labiausiai įsimintinų XX amžiaus asmenybių, mirė penktadienį, būdamas 74 metų, pranešė jo šeima.

„Po 32 metų kovos su Parkinsono liga Muhammadas Ali mirė, būdamas 74 metų, – penktadienį nurodė šeimos atstovas Bobas Gunnellas (Bobas Ganelas). – Sunkiasvorių bokso triskart pasaulio čempionas mirė šį vakarą.“

Jis užgeso Arizonos miesto Finikso ligoninėje, į kurią buvo paguldytas anksčiau šią savaitę dėl kvėpavimo sutrikimų.

Pasak B.Gunnelo, šeštadienį bus paskelbta daugiau informacijos apie planuojamą atsisveikinimą su M.Ali. Boksininkas bus palaidotas savo gimtajame Luisvilio mieste Kentukio valstijoje.

M.Ali gyveno Finikse su savo ketvirtąja žmona Lonnie (Loni), kurią vedė 1986 metais. Jis paliko devynis vaikus – septynias dukras ir du sūnus.

Kai artimieji penktadienį susirinko prie jo lovos, susirūpinimas dėl M.Ali būklės labai padidėjo.

Vos buvo paskelbta apie jo mirtį, iškart pradėjo plūsti užuojautos dėl „Didžiausiojo“ (The Greatest) netekties. Boksininkas buvo žinomas ne vien dėl savo įspūdingų sportinės karjeros pasiekimų, bet ir dėl humanitarinio bei pilietinių teisių aktyvizmo.

„Muhammadas Ali pakeitė šią šalį ir darė poveikį pasauliui savo dvasia, – sakė ilgametis bokso reklamos veikėjas Bobas Arumas. – Jo palikimas išliks mūsų istorijos dalimi visiems laikams.“

„Mano nuomone, jis neabejotinai yra vienas iš labiausiai pokyčius skatinusių mūsų laikmečio asmenybių“, – pridūrė B.Arumas.

M.Ali, pasaulyje žinomas ne vien dėl pergalių turtingos karjeros sporte, bet ir dėl pilietinių teisių aktyvizmo, pastaraisiais metais buvo keliskart hospitalizuotas.

2014 metais jis buvo gydomas ligoninėje dėl lengvo plaučių uždegimo, o pernai – dėl šlapimo takų uždegimo.

Manoma, kad jo Parkinsono liga buvo susijusi su tūkstančiais smūgių, patirtų šiame brutaliame sporte. Dėl pašlijusios sveikatos M.Ali jau daug metų vengdavo kalbėti viešai.

Tačiau jis retkarčiais pasirodydavo viešumoje ir reikšdavo savo nuomonę per šeimos narius arba atstovus.

Balandį jis Finikse dalyvavo labdaringame renginyje „Celebrity Fight Night Dinner“, per kurį rinko lėšas Parkinsono ligos gydymo fondui.

Gruodį M.Ali griežtai priekaištavo JAV prezidento posto siekiančiam milijardieriui verslininkui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), paraginusiam uždrausti musulmonams atvykti į Jungtines Valstijas.

„Didžiausias“

M.Ali karjera truko tris dešimtmečius, 1960-1981 metais. Jis pasitraukė, užsitikrinęs precedento neturintį rezultatą – 56 pergales ir penkis pralaimėjimus. Tarp jo kovų buvo ne vienas susitikimas, patekęs į bokso istoriją – pavyzdžiui, „Griaustinis džiunglėse“ (Rumble in the Jungle) prieš George'ą Foremaną (Džordžą Formaną).

Per tą kovą, įvykusią 1974 metais tuomečio Zairo sostinėje Kinšasoje, M.Ali panaudojo vadinamąją „Rope-a-Dope“ strategiją, atsišliedamas į ringo virves ir leisdamas priešininkui smūgiuoti į rankas ir liemenį, kad jis pavargtų, o vėliau galingai kontratakavo ir parklupdė G.Foremaną, tapdamas antruoju pasaulyje boksininku, susigrąžinusiu sunkiasvorių čempiono titulą.

„Jo dvasia gyvuos amžinai, – sakė Donas Kingas, kuris rūpinosi tos kovos reklama. – Jis įkūnija tai, ką stengiasi pasiekti kiekvienas atletas ir sporto veikėjas – pojūtį, kad jau viskas atlikta, kad pasiekta sėkmė.“

„Jis buvo nuostabus, – pridūrė D.Kingas. – Didis žmogus ir žmonių gynėjas. Visų laikų didžiausias.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

w

w portretas
Cia tai legenda.

Kauns

Kauns portretas
Nerealus buvo Pagarba
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių