Seimas svarstys galimybę garantuoti anonimiškumą pranešusiems apie korupciją

Seimas antradienį po pateikimo pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktam Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisų projektui, kuriuo siūloma garantuoti anonimiškumą apie korupcinius nusikaltimus pranešusiems asmenims.

Pataisomis siūloma nustatyti platesnius anonimiškumo taikymo pagrindus, kuriais remiantis šis statusas būtų suteikiamas liudytojams, dalyvaujantiems procese dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

Šiuo metu anonimiškumas gali būti taikomas tik įrodžius, kad kyla grėsmė apie korupciją pranešusio asmens gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui.

Prezidentūros teigimu, pataisos skatins gyventojus pranešti susidūrus su korupcijos atvejais, nes šiuo metų gyventojų pasyvumą lemia ne tik pilietiškumo trūkumas ar abejingumas, bet ir neigiamų padarinių grėsmė ir valstybės teikiamos apsaugos stoka.

Kaip teigiama pataisų aiškinamajame rašte, apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas dažniausiai sužino asmenys, dėl kurių skundžiami pareigūnai turi administracinių įgaliojimų, tad dėl tokio savo statuso daugelis apie korupcinius nusikaltimus žinančių asmenų, pranešdami apie juos teisėsaugai, rizikuoja, kad jiems bus kerštaujama.

"Jiems gresia atleidimas iš darbo ar tarnybos, darbo ar tarnybos sąlygų pabloginimas, verslo žlugdymas nuolatiniais tikrinimais ir nepagrįstomis nuobaudomis ir pan.", - teigiama aiškinamajame rašte.

Anot Prezidentūros, tarptautiniai ekspertai jau prieš trejus metus atkreipė Lietuvos dėmesį, kad nėra adekvačių pranešėjų apsaugos taisyklių ir kad konkrečių šios srities teisės aktų trūkumas gali būti laikomas visos sistemos silpnąja vieta.


Šiame straipsnyje: korupcija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių