J.Šimėnas: Prezidentė gina dujininkų interesus

Šilumos ūkio įstatymo pataisų blokavimas naudingas tik dujininkams, penktadienį pareiškė įstatymo autorius parlamentaras Jonas Šimėnas, nepagrįstais pavadinęs prezidentės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) perspėjimus, kad siūlomi įstatymo pakeitimai leistų šilumos iš biokuro gamintojams pelnytis gyventojų sąskaita.

Valdančiųjų konservatorių atstovas J.Šimėnas sakė, kad įstatymas, atverdamas kelią platesniam biomasės naudojimui, nesumažina Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos įgaliojimų.

"Kaltinimai yra nepagrįsti, Kainų reguliavimo komisijai mes nesumažinome nė vienu procentu jų teisių ir galimybių. Jeigu norėsi mušti, lazdą visada rasi. Šiuo atveju argumentai yra už tai, kad mes neieškotume alternatyvų, nenorėtume, kad atsinaujinanti energetika vystytųsi Lietuvoje, o naudotume gamtines dujas, kurias teikia tiekėjai iš Rusijos", - BNS sakė Seimo narys.

"Nenoriu prezidentės kaltinti, bet rezultatas yra toks. Gal ji nežino, ką daro, bet šiuo atveju gina dujininkų interesus", - pridūrė parlamentaras.

Įstatymą vetavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad įstatyme numatyta metodika atvertų kelią verslui iš biokuro gaminamą šilumą pardavinėti tokiomis pat kainomis, kaip ir iš gamtinių dujų pagamintą energiją, nors iš tikrųjų biokuro pagaminta šiluma yra pigesnė, nei dujų.

Teisės aktą vertinusi STT pabrėžė, kad "kainų suktuką" užprogramuoja galimybė vadinamajam nepriklausomam šilumos gamintojui pačiam nustatyti šilumos kainą - tik ne didesnę, nei šilumos tiekėjo gamybos kaina. Perspėjama, kad nepriklausomam šilumos gamintojui nustačius didžiausią galimą kainą, šilumos tiekėjas privalės ją supirkti, todėl sumažės poreikis šilumai iš iškastinio kuro. Tokiu atveju dėl išaugusios savikainos Kainų komisija galėtų pakelti kainą, o po to iki šios ribos kainą padidinti ir šilumos iš biokuro gamintojas.

Vis dėlto J.Šimėnas tvirtino, kad Kainų komisijai paliekama pakankamai įgaliojimų, o pataisomis tiesiog būtų apribota šilumos tiekėjų gaunama nepagrįsta nauda.

"Dabar iš tų, kurie gamina šilumą iš biokuro, ji superkama už labai mažą kainą, o gyventojams vis tiek parduodama už tą pačią kainą kaip už dujas. Visa nauda lieka tiems šilumos tiekėjams, kurie diskriminacine kaina superka iš gamintojų, gaminančių iš biokuro", - sakė parlamentaras.

"Pagal mūsų siūlymą tie, kurie gamins šilumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių, patys nenustatys kainos - ją vis tiek nustatys Kainų komisija. Atsinaujinančiai energetikai užtikrinama, kad iš jų bus superkama, ir už kainą, kuri bus ne didesnė negu pačių energetikų", - pridūrė Seimo narys.

J.Šimėnas sakė nematąs interesų konflikto dėl to, kad pats anksčiau yra dirbęs Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacijos LITBIOMA direktoriumi. Jo darbo pobūdis buvo įvardijamas kaip "biomasės ir biokuro gamybos ir naudojimo plėtra".

"Nematau jokio intereso konflikto. Teikiu pataisas todėl, kad suprantu situaciją. Yra daug žmonių, kurie visai nesuvokia ir komentuoja. Asociacija padarė studiją, kad turime resursų tiek miško, tiek žemės ūkyje - šiaudų. To resurso nepanaudojimas yra nusikaltimas prieš Lietuvą - užuot pirkę dujas iš Rusijos, tuos pinigus panaudotume Lietuvoje", - sakė Seimo narys.

J.Šimėnas sakė raginsiąs kolegas atmesti prezidentės veto.


Šiame straipsnyje: šilumos ūkisšimėnas,

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių