Apkalta A.Sacharukui ir L.Karaliui Seime pamažu juda į priekį (papildyta 16 val.)

Seimas linkęs pradėti apkaltos procedūras parlamento opozicinės Krikščionių partijos frakcijos nariams Aleksandrui Sacharukui ir Linui Karaliui.

Už buvo dauguma

Už tai, kad apkaltos procesas A.Sacharukui būtų pradėtas, antradienį Seimo posėdyje balsavo 81 parlamentaras, prieš buvo 12, susilaikė 23 Seimo nariai. Galutinį balsavimą dėl Seimo nutarimo, kuriuo nusprendžiama pradėti A.Sacharukui apkaltos procesą, parlamentarai atidėjo kitam posėdžiui.

Vėliau dar bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą (KT), prašant nustatyti, ar A.Sacharukas savo veiksmais sulaužė priesaiką ir grubiai pažeidė Konstituciją. 

Buvo pritarta ir pateikimui Seimo nutarimo projektui dėl apkaltos L.Karaliui. Už buvo 73 Seimo nariai, prieš 9, susilaikė 18. Bet galutinai dėl šio nutarimo irgi bus balsuojama vėliau.

Kreipėsi į prokurorus

Specialiosios apkaltų komisijos pirmininko, konservatoriaus Kęstučio Masiulio teigimu, nustatyta kad A.Sacharukas Seimo posėdžiuose sąmoningai 11 kartų balsavo už L.Karalių. „Be to, A.Sacharukas galimai sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją kitais veiksmais – tikrovės neatitinkančiais teiginiais dangstydamas savo neteisėtus veiksmus, kai balsavo už L.Karalių, naudodamasis pastarojo Seimo nario kortele“, - teigė K.Masiulis.

Anot jo, A.Sacharukas daug kartų neteisėtai pasinaudojo L.Karaliaus kortele, kuri yra oficialus dokumentas, suklastodamas ir kitą oficialų dokumentą – Seimo balsavimo protokolus.

K.Masiulio nuomone, šitie nusižengimai verti ne tik įvertinimo KT bei Seime, bet ir Generalinėje prokuratūroje. Į pastarąją komisija jau kreipėsi, prašydama ištirti, ar A.Sacharukas nepadarė nusižengimų, už kuriuos baudžiama pagal Baudžiamojo kodekso atitinkamus straipsnius – dėl svetimo dokumento neteisėto užvaldymo ir pasinaudojimo juo bei dėl dokumento suklastojimo.

"Mus bando apmulkinti"

L.Karalius kaltinamas sulaužęs priesaiką ir pažeidęs Konstituciją, nes praleido labai daug posėdžių Seime, kai plenarinės sesijos metu išvyko atostogauti į egzotiškas Pietryčių Azijos šalis. Be to, pasak komisijos vadovo, L.Karalius savo nedalyvavimą posėdžiuose dangstė išgalvotais, tikrovės neatitinkančiais faktais. Dar vienas kaltinimų punktas – „L.Karalius savo privačios kelionės metu nepagrįstai naudojo jam išduotą diplomatinį pasą ir tuo galimai diskreditavo Seimą bei valstybę“.

„Iš principo mums nepriimtinas elgesys, kai mus visus bando apmulkinti. Jis nedaro garbės nei parlamentui, nei demokratijai, nei tautos atstovui. Visi pasiteisinimai ir pasiaiškinimai atmesti komisijos pirmininko, kaip nepagrįsti. Todėl vienintelis kelias – išsiaiškinti KT, kaip mums derėtų reaguoti šią situaciją“, - parėmė komisijos išvadas konservatorius Saulius Pečeliūnas.

Tačiau Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis teigė, kad apkaltos procesas yra neteisėtas, politiškai angažuotas ir „pritemptas“. Bet jo poziciją parėmė tik dalis opozicijos atstovų.

Priminė japonišką tradiciją

„Svarstymas Seimo Etikos komisijoje nesuponuoja draudimo bausti ir konstitucine atsakomybe“, – sakė K.Masiulis.

„Pabarimas Etikos procedūrų komisijoje – kaip po pirties „čerkutę“ padaryti“, – pakomentavo Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys.   

"Jeigu mes pradėsime vienas už kitą spaudyti mygtukus, tai gali valstybė griūti. „Japonijoje paspaudęs svetimą mygtuką vienintelį kartą vienas parlamentaras iš karto atsistatydino. Tiesą sakant, Japonijoje – geros tradicijos. Ten paprastai dar žarnas pasileisdavo“,  – priminė K.Masiulis. 

Galutinai dėl Seimo nutarimų dėl apkaltos procesų A.Sacharukui ir L.Karaliui bus balsuojama ketvirtadienį, nes V.Žiemelis pareikalavo pertraukų šiais klausimais iki kito plenarinio posėdžio.

Po to, kai bus kreiptasi į KT ir sulaukta išvados, ar kaltinami Seimo nariai išties sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją, apkaltos procesas grįš į parlamentą. Jeigu KT išvada bus teigiama, Seimas galės ne mažiau kaip 85 parlamentarai galės panaikinti A.Sacharuko ir L.Karaliaus mandatus.


Šiame straipsnyje: karaliusSacharukasapkalta

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių