Saudo Arabija sekmadienį nutraukė diplomatinius santykius su Iranu, kai protestuotojai nusiaubė jos ambasadą Teherane, protestuodami prieš Rijado įvykdytą egzekuciją vienam iškiliam šiitų dvasininkui.
Diplomatinė nesantaika
Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelis al Jubeiras (Adelis Džubeiras) šį pranešimą paskelbė per spaudos konferenciją Rijade ir nurodė, kad Irano diplomatai turi per 48 valandas palikti karalystę.
Diplomatinė nesantaika įsiplieskė, kai Irano aukščiausiasis lyderis pareiškė, jog Saudo Arabija patirs „greitų pasekmių“ dėl dvasininko šeicho Nimro al Nimro (Nimro Nimro) nukirsdinimo. Tuo tarpu Vašingtonas paragino regiono lyderius išsklaidyti įtampą tarp sunitų ir šiitų.
Saudo Arabija „nutraukia diplomatinius santykius su Iranu ir reikalauja, kad visi Irano diplomatinės misijos nariai išvyktų ... per 48 valandas“, – sakė A.al Jubeiras.
„Irano istorija kupina neigiamo kišimosi ir priešiškumo arabų reikalams, ir jį visada lydėdavo griovimas“, – pridūrė diplomatijos vadovas, kaltindamas Teheraną siekiant „destabilizuoti“ regioną.
Šeštadienį minia užpuolė Saudo Arabijos ambasadą Teherane ir konsulatą antrajame didžiausiame Mešhedo mieste, protestuodami prieš N.al Nimro nukirsdinimą.
A.al Jubeiras sakė, kad Saudo Arabijos pareigūnai prašė Irano užtikrinti ambasados saugumą, bet šiitiškas respublika nebuvo linkusi bendradarbiauti ir atstovybės neapsaugojo.
56 metų N.al Nimras buvo svarbus veikėjas, susijęs su 2011 metais vykusiais protestais prieš vyriausybę naftos turtingame rytiniame Saudo Arabijos regione, kur šiitai seniai skundžiasi esantys marginalizuojami.
Egzekucija buvo įvykdyta jam ir dar 46 kitiems žmonėms, tarp kurių buvo šiitų aktyvistų ir nuteistų sunitų kovotojų, kurie, anot Saudo Arabijos vidaus reikalų ministro, dalyvavo džihadistų grupuotės „al Qaeda“ išpuoliuose 2003–2004 metais, per kuriuos žuvo dešimtys žmonių.
Kai kurie iš nuteistųjų buvo nukirsdinti, o kiti – sušaudyti.
Apšaudyti policininkai
Saudo Arabijos policininkai sekmadienio vakarą buvo apšaudyti kaime, kuriame gyveno iškilus šiitų dvasininkas šeichas N. al Nimras, kuriam praeitą savaitgalį buvo įvykdyta mirties bausmė, pranešė valstybinė naujienų agentūra SPA.
Saugumo pajėgos ieško žmonių, kurie įvykdė tuos „teroristinius veiksmus“, pridūrė SPA, cituodama vieną policijos atstovą naftos turtingoje Rytų provincijoje.
56 metų dvasininko nukirsdinimas šeštadienį smarkiai padidino įtampą Artimuosiuose Rytuose: šalys, kuriose gyventojų daugumą sudaro šiitai, smerkė Rijadą, o Irane buvo užpultos Saudo Arabijos diplomatinės atstovybės.
„Didelė klaida"
„Nuspręsdama nutraukti (diplomatinius) santykius Saudo Arabija negali priversti (pasaulio) užmiršti savo didelės klaidos – dvasininko egzekucijos“, – naujienų agentūra IRNA citavo užsienio reikalų ministro pavaduotoją Hosseiną Amirą Abdollahianą (Hoseiną Amirą Abdolahianą).
Jis pridūrė, kad Saudo Arabija padarė „strateginę klaidą, priėmusi šiurkščių ir skubotų sprendimų, pakursčiusių nestabilumą ir paskatinusių terorizmo plėtrą regione“.
Rijado įvykdyta dvasininko šeicho Nimro al Nimro (Nimro Nimro) egzekucija išprovokavo didelio masto protestus Artimųjų Rytų šalyse, kuriose daugumą sudaro šiitai. Minia nusiaubė Saudo Arabijos ambasadą Teherane ir konsulatą antrajame didžiausiame Mešhedo mieste. Saudo Arabija dėl atakų prieš diplomatines misijas nusprendė nutraukti su šiitišku Iranu, savo ilgamečiu varžovu regione.
Pastaraisiais metais abi šios šalį nesutarė dėl karo Sirijoje, kur Iranas palaikė Damasko režimą. Trintį taip pat didino konfliktas Jemene, kur Saudo Arabijos vadovaujama koalicija kaunasi su šiitais sukilėliais.
H.A.Abdollahianas sakė, kad Saudo Arabija „sukelia pavojų savo žmonių ir regiono musulmonų interesams savo sąmokslu nusmukdyti naftos kainas“, turėdamas omenyje, kad pastaruoju metu šių išteklių kaina priartėjo prie daugiamečių žemumų.
Iranas ir Saudo Arabija yra dideli naftos eksportuotojai, bet šiuo metu Rijadas parduoda daug daugiau naftos negu šiitiška respublika ir yra laikoma galiūne, gebančia diktuoti energetikos išteklių kainų kryptį.
Ragina sklaidyti įtampą
Jungtinės Valstijos sekmadienį paragino Artimųjų Rytų lyderius imtis priemonių sumažinti įtampą regione, kuri smarkiai išaugo po to, kai Saudo Arabija įvykdė egzekuciją įtakingam šiitų dvasininkui, išprovokuodama Irano įtūžį.
Po dvasininko egzekucijos Teherane buvo užpulta Saudo Arabijos ambasada, o Rijadas, reaguodamas į šį išpuolį, nutraukė diplomatinius santykius su Iranu.
„Mums žinoma, kad Saudo Arabija nurodė uždaryti Irano diplomatines misijas karalystėje“, - sakė Valstybės departamento atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis), komentuodamas pranešimus apie santykių nutraukimą.
„Manome, kad diplomatiniai santykiai ir tiesioginiai pokalbiai tebėra ypač svarbūs, siekiant įveikti nesutarimus, todėl toliau raginsime visus regiono lyderius imtis ryžtingų žingsnių įtampai išsklaidyti“, - sakė jis.
Pasmerkė mirties bausmę
Prancūzija ir Vokietija sekmadienį pasmerkė Saudo Arabijoje įvykdytą mirties bausmę 47 asmenims, tarp jų įtakingam šiitų dvasininkui, reikšdamos susirūpinimą dėl įtampos Artimuosiuos Rytuose, kuri smarkiai išaugo po riaušių šiitų dominuojamame Irane.
Prancūzija „griežtai smerkia“ šeštadienį įvykdytas masines egzekucijas, įskaitant šiitų dvasininkui Nimrui al Nimrui (Nimrui Nimrui) įvykdytą mirties bausmę, rašoma Užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pareiškime, kuriame regiono lyderiai raginami „padaryti viską, kad būtų išvengta tarpkonfesinės ir religinės įtampos augimo“.
Prancūzija pasisako prieš mirties bausmę „bet kur ir bet kokiomis aplinkybėmis“, pažymima pareiškime, kuriame išdėstytą poziciją atkartojo ir Berlynas.
„(Imamo) Nimro Baqro al Nimro (Nimro Bakro Nimro) egzekucija stiprina mūsų būgštavimus dėl augančios įtampos... regione“, – naujienų agentūrai AFP sakė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai ir pridūrė, jog mirties bausmė esanti „nehumaniška bausmė, kuriai mes nepritariame jokiomis aplinkybėmis“.
Didžioji Britanija, paprastai besilaikanti atsargios pozicijos, nenorėdama pakenkti svarbiems prekybos ir investiciniams ryšiams su Saudo Arabija, taip pat pakartojo, jog nepritaria mirties bausmei, tačiau savo pareiškime konkrečiai apie Nimrui al Nimrui įvykdytą egzekuciją neužsiminė.
„Jungtinė Karalystė nepritaria mirties bausmei nė vienoje valstybėje ir jokiomis aplinkybėmis“, – rašoma Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime, kuriame pabrėžiama, kad užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) „reguliariai kelia žmogaus teisių klausimus per pokalbius su kolegomis iš susirūpinimą keliančių šalių, tarp jų Saudo Arabijos“.
Tuo tarpu kritikai paragino britų vyriausybės vadovą Davidas Cameroną (Deividą Kameroną) tiesiogiai išdėstyti savo poziciją šiuo klausimu, o žmogaus teisių organizacija „Reprieve“ pažymėjo, kad Britanija „negali nekreipti dėmesio į tokius žiaurumus ir turi skubiai paraginti (Saudo Arabijos) karalystę keisti kursą“.
Iranas kaltina Saudo Arabiją
Irano užsienio reikalų ministerija pirmadienį apkaltino Saudo Arabiją kurstant įtampą regione, kai ši karalystė nurodė iraniečių diplomatams per 24 valandas palikti šalį.
„Saudo Arabija laiko savo tikslu krizių bei konfrontacijos kurstymą ir mėgina visas savo vidaus problemas spręsti jas eksportuodama“, - sakė ministerijos atstovas spaudai Teherane.
Rusija yra pasirengusi būti Saudo Arabijos ir Irano „tarpininke“, sako šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje
Rusija bus tarpininkė?
Rusija yra pasiruošusi atlikti tarpininkės vaidmenį, sprendžiant konfliktą tarp Saudo Arabijos ir Irano, nutraukusių diplomatinius ryšius, pirmadienį pareiškė šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.
„Mes visada pasisakėme už Teherano ir Rijado suartėjimą. Ir patvirtinome, kad galėtumėme atlikti tarpininko vaidmenį, jeigu to reikėtų abiem šalims. Mes tai padarytumėme su didžiuliu malonumu“, – sakė šaltinis ministerijoje naujienų agentūrai „Interfax“.
Pasak jo, santykių sureguliavimas Maskvai būtų ypatingai svarbus, atsižvelgiant į tai, kad abu partneriai vaidina svarbų vaidmenį naftos rinkose kaip Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) nariai.
Naujausi komentarai