„Titaniko“ režisierius išvydo „apleistą“ povandeninį pasaulį

Kino filmo „Titanikas“ (Titanic) režisierius Jamesas Cameronas (Džeimsas Kameronas), pasiekęs giliausią Žemės vietą – Marianų įdubos dugną, povandeninį pasaulį apibūdino kaip „apleistą“ ir „svetimą“.

D.Cameronas, kuris vienviečiu povandeniniu laivu buvo nusileidęs į beveik 11 kilometrų gylį, tapo pirmuoju žmogumi, kuris vienas paniro į giliausias Ramiojo vandenyno gelmes.

„Jaučiausi kaip vienos dienos kelionėje į kitą planetą ir atgal“, - sakė jis pridurdamas, jog vandenyno dugnas yra „visiškai neišraiškingas, svetimas pasaulis“.

Po ekspedicijos kanadiečių režisierius pasakojo, kad skurdus vandenyno dugnas niekuo nesiskiria nuo mėnulio paviršiaus.

„Jis labai mėnuliškas, labai apleistas, labai izoliuotas“, - pasakojo J.Cameronas.

Tie pojūčiai, kuriuos patyrė leisdamasis į vandenyno „bedugnę“ specialiai sukonstruotu povandeniniu laivu „Deepsea Challenger“, režisieriui priminė „kritimą tamsoje - kažką, ko robotas negalėtų apibūdinti“.

Tai buvo pirma žmogaus kelionė į įdubą per daugiau nei pusę amžiaus, kuriai buvo ryžtasi po septynerių metų kruopštaus pasiruošimo.

„Svarbiausia yra praplėsti žmonių galimybių ribas: kur jie gali pasiekti, ką jie gali pamatyti ir kaip tai gali interpretuoti“, - sakoma jo pareiškime.

Kaip pranešė kelionės organizatoriai, tarp kurių yra ir žurnalas „National Geographic“, kelionė povandeniniu laivu į Marianų įdubos dugną užtruko 2 val. 36 min.

Pusmėnulio formos Marianų įduba, kurios giliausia vieta siekia 11 km 33 m, yra daugiau nei 2 550 km ilgio ir 69 km pločio.

57-erių J.Cameronas telefonu surengtoje spaudos konferencijoje sakė žurnalistams vandenyno dugne išbuvęs kiek ilgiau negu pustrečios valandos ir dėl aparato hidraulinės sistemos problemų turėjęs nutraukti šešioms valandoms planuotą buvimą ten.

Galimybė atlikti tokią kelionę buvo „mano viso gyvenimo svajonės kulminacija“, sakė jis ir pridūrė, jog viliasi galėsiąs suderinti savo meilę gelmių tyrinėjimui su režisieriaus darbu.

Jis rinko mėginius jūrų biologijos, mikrobiologijos, astrobiologijos, jūrų geologijos ir geofizikos tyrimams, fotografavo, filmavo vaizdus 3D (trimate) kamera.

J.Cameronas – pirmasis žmogus, vienas panėręs į vadinamąją Čelendžerio gelmę, esančią į pietvakarius nuo Guamo. Šioje vietoje vandenyno dugną anksčiau buvo pasiekusi tik viena dviejų žmonių įgula 1960 metais.

Po spartesnio nei tikėtasi, maždaug 70 minučių trukusio kilimo į paviršių J.Camerono „Deep Sea Challenger“ atvirame vandenyne pastebėjo sraigtasparnis, o vėliau kranu iškėlė ekspedicijos laivas, nurodė organizatoriai.

Misijos partnerė JAV Nacionalinė geografijos draugija (National Geographic) paskelbė, kad J.Cameronas 10 898 metrų gylį Marianų įduboje pasiekė pirmadienį 7 val. 52 min. vietos (pirmadienį 0 val. 52 min. Lietuvos) laiku.

J.Camerono kelionė parodo, kad „2012 metais mes vis dar tyrinėjame beveik visiškai nežinomas vietas.. Džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad tyrinėjimų ir atradimų aukos amžius tęsiasi“, - sakė Terry Garcia (Teris Garsija), „National Geographic“ viceprezidentas, kuruojantis atsakingas programas.

Itin gilios Marianų įdubos dugno šviesa iš paviršiaus nepasiekia, o vandens temperatūra joje - tik keliais laipsniais didesnė negu užšalimo.

Vandens spaudimas įdubos dugne siekia 554 kilogramus į kvadratinį centimetrą ir yra apie tūkstantį kartų didesnis už įprastą atmosferos slėgį jūros lygyje.

J.Camerono padaryti vaizdo įrašai bus panaudoti kuriant trimatį filmą, kuris tikriausiai bus transliuojamas televizijos „National Geographic Channel“.

Nardymo aparate „Deep Sea Challenger“ yra įtaisas nuosėdų mėginiams imti, manipuliatorius, „srėbtuvas“, kuriuo galima įsiurbti smulkius jūrų gyvius tyrimams paviršiuje, taip pat temperatūros, vandens druskingumo ir slėgio matuoklės.

J.Camerono suprojektuotas povandeninis aparatas, pramintas „vertikalia torpeda“, penktadienį sėkmingai atliko pasinėrimą be įgulos.

1960 metais JAV karinių jūrų pajėgų batiskafas „Trieste“ su dviejų žmonių įgula praleido apie 20 minučių Čelendžerio gelmės dugne, tačiau žmonės mažai ką matė drumstame vandenyje, nes nusileidęs aparatas sujudino dumblą.

57 metų J.Cameronas ruošdamasis šiai misijai kasdien nubėgdavo po kelis kilometrus, darydavo jogos pratimus, kad taptų lankstesnis per pasinėrimą ankštoje kabinoje, taip pat studijavo vandenyno gelmių mokslus.

J.Cameronas jau yra 72 kartus pasinėręs į vandenynų gelmes, įskaitant 12 nėrimų kuriant filmą „Titanikas“.


Šiame straipsnyje: JamesCameronasTitanikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių