Šiaurės Korėja oficialiai paskelbė įvykdžiusi branduolinį bandymą Pereiti į pagrindinį turinį

Šiaurės Korėja oficialiai paskelbė įvykdžiusi branduolinį bandymą

2016-09-09 03:51
AFP-BNS inf.

Šiaurės Korėja penktadienį paskelbė „sėkmingai“ išbandžiusi branduolinę kovinę galvutę, kurią galima įtaisyti raketoje, ir susilaukė pasmerkimo iš Pietų dėl jaunojo valdovo Kim Jong-Uno (Kime Čen Uno) „maniakiško neatsakingumo“.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas

„Mūsų branduolinės fizikos mokslininkai įvykdė bandomąjį branduolinį sprogdinimą ir išbandė naujai sukurtą branduolinę kovinę galvutę šalies šiauriniame branduolinių bandymų poligone“, – sakė televizijos pranešėja.

„Mūsų partija pasiuntė sveikinimo žinią mūsų branduolinės fizikos mokslininkams įvykdžiusiems sėkmingą branduolinės kovinės galvutės bandomąjį sprogdinimą“, – pridūrė ji.

Savinaikos aktas

Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye (Pak Gjunhė) penktadienį pasmerkė Šiaurės Korėjos įvykdytą naujausią branduolinio užtaiso bandymą ir sakė, jog tai yra „savinaikos“ veiksmas, dar padidinsiantis komunistinės šalies izoliaciją tarptautinėje arenoje.

Nuskurdusi, bet branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja penktadienį ryte įvykdė jau penktąjį branduolinį bandymą, rašoma Park Geun-hye pareiškime ir priduriama, kad tokie veiksmai yra „grėsmingas iššūkis“ tarptautinei bendruomenei.

Kim Jong-Unas nuo 2011 metų, kai perėmė valdžią po savo tėvo mirties, virtine personalo valymų ir ginklų bandymų stengiasi pademonstruoti jėgą bei dar labiau sutelkti valdžią savo rankose.

Park Geun-hye pareiškime priduriama, kad tokie veiksmai yra „grėsmingas iššūkis“ tarptautinei bendruomenei.

„Atlikęs branduolinį bandymą Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) režimas tik užsitrauks daugiau sankcijų ir taps dar labiau izoliuotas. Toks kurstymas dar paspartins jo judėjimą į susinaikinimą“, – sakė Pietų Korėjos vadovė.

Pietų Korėjos kariškiai pranešė, kad tai buvo iki šiol galingiausias Pchenjano branduolinis bandymas, o sprogimo galia siekė apie 10 kilotonų.

Šis bandymas įrodo Kim Jong Uno „maniakišką neatsakingumą“ ir jo nenumaldomą siekį ignoruojant tarptautinės bendrijos kritiką pasigaminti galingą branduolinių ginklų, sakė Park Geun-hye.

„Didinsime spaudimą Šiaurės Korėjai ir pasitelksime visas įmanomas priemones, įskaitant papildomas ir griežtesnes tarptautinės bendruomenės ir Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijas“, – sakė prezidentė.

Šiuo metu Laose viešinti Park Geun-hye užbaigs vizitą anksčiau nei numatyta ir penktadienį vakare grįš į Seulą, informavo jos atstovas spaudai.

Japonijos vyriausybės vadovas Shinzo Abe (Šindzas Abė) savo ruožtu pareiškė, kad Šiaurės Korėjos pastarasis branduolinis bandymas yra „visiškai nepriimtinas“.

„Faktas, kad Šiaurės Korėja įvykdė branduolinį bandymą, yra visiškai nepriimtinas Japonijai“, – sakė jis.

Nebijome nieko

Pirmieji požeminį sprogimą užfiksavo seisminio aktyvumo matuokliai, užregistravę 5,3 balo stiprumo „dirbtinį žemės drebėjimą“ prie the Pungjė Kalno branduolinio objekto.

„10 kilotonų sprogimas buvo beveik dukart galingesnis už ketvirtąjį branduolinį bandymą ir truputį mažesnis negu (buvo) Hirosimoje, kuris siekė 15 kilotonų“, – sakė Pietų Korėjos meteorologinės agentūros atstovas Kim Nam-Wookas (Kim Namvukas).

Tačiau netrukus dėmesys nukrypo į Pchenjano pareiškimą, kad buvo panaudota miniatiūrinė kovinė galvutė.

Jeigu Pchenjanas gali pasigaminti tokio dydžio branduolinį užtaisą, kurį gali nešti raketos, ir pagerinti savo raketų skriejimo nuotolį bei tikslumą, jis gali pasiekti savo tikslą –gebėti smogti į taikinius Jungtinėse Valstijose. Nors kol kas jo ankstesni pranešimai apie pasiektą tikslą nepasitvirtino.

Tačiau Šiaurės Korėjos gyventojai, kurie rinkosi prie viešose vietose esančių ekranų išgirsti oficialaus pranešimo apie įvykdytą bandymą, jį vertino palankiai.

„JAV niekšai gali sakyti ką nori, bet mes nieko nebijome, nes mūsų karinė galia toliau didėja“, – pareiškė viena moteris, nenorėjusi pasakyti savo vardo.

Paprastai užsienio žurnalistų kalbinami šios šalies gyventojai išsako valdžios įskiepytą oficialų požiūrį į panašius dalykus. Pchenjanas nesiliauja tvirtinęs, kad Vašingtonas tuoj pradės karą su Korėja.

Netikėtai užklupti

Jungtinės Tautos jau penkiskart skelbė sankcijas Šiaurės Korėjai nuo jos pirmojo branduolinio užtaiso susprogdinimo 2006-aisiais. Nuo sausį įvykdyto bandymo nerimas regione taip pat didėjo dėl virtinės provokuojančių balistinių raketų bandomųjų paleidimų.

Pchenjanas pirmadienį paleido tris raketas, kai galingųjų šalių lyderiai buvo susirinkę per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą kaimyninėje Kinijoje. Vidutinio nuotolio raketos „Rodong“ nuskriejo apie tūkstantį kilometrų ir nuskriejo netoli Japonijos.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) pareiškė, kad pastarieji raketų bandymai buvo „tobuli“, o JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) perspėjo, kad dėl jų bus padidintas spaudimas Pchenjanui.

Komunistinė valstybė visada tvirtino tęsianti branduolinius bandymus, nors tarptautinė bendruomenė ją smerkia ir griežtina sankcijas. Pasak ekspertų, Šiaurės Korėja tikriausiai stengiasi patobulinti raketų kovinių galvučių konstrukciją ir patikimumą, taip pat užtaisų galią.

Prieš Šiaurės Korėjos branduolinius analitikai paprastai pastebėdavo pasiruošimus Pungjė-ri poligone, bet pastarosiomis savaitėmis ekspertų diskusijų apie kokią nors įtartiną veiklą beveik nebuvo.

„Šis bandymas daugelį užklupo netikėtai, nors Seulo pareigūnai jau kelis mėnesius tvirtino, kad Šiaurė yra pasiruošusi bet kuriuo metu įvykdyti branduolinį bandymą“, – sakė Korėjos gynybos analizių instituto analitikas Kim Jin-moo (Kim Činmu).

B. Obama perspėja

JAV prezidentas Barrackas Obama (Barakas Obama) perspėjo Šiaurės Korėją dėl „rimtų pasekmių“ po jos 5-ojo branduolinio bandymo ir konsultavosi su Japonijos ir Pietų Korėjos lyderiais, penktadienį pranešė Baltųjų rūmų atstovas.

„Prezidentas pabrėžė, kad tęs konsultacijas su mūsų sąjungininkais ir partneriais, siekiant užtikrinti, kad provokaciniai Šiaurės Korėjos veiksmai sulauktų rimtų pasekmių“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas (Džošas Ernestas).

Baltieji rūmai, užuot vadinę šį įvykį branduoliniu bandymu, kalbėjo apie „seisminį aktyvumą“ šalia žinomos Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų bazės.

B. Obamai buvo pranešta apie padėtį, kai jis „Air Force One“ lėktuvu iš Azijos skrido namo, sakė J. Earnestas.

Jis taip pat sakė, kad B. Obama, kuris į Vašingtoną sugrįžo penktadienį po vidurnakčio, dar būdamas lėktuve telefonu susisiekė su Pietų Korėjos prezidente Park Geun-hye (Pak Gjunhė) ir Japonijos premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe).

„Prezidentas patikino, kad JAV nenutraukia saugumo įsipareigojimų mūsų sąjungininkams Azijoje ir visame pasaulyje“, – pridūrė J. Earnestas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų