S.Berlusconi nuosprendis padidino politinę įtampą Italijoje

 • Teksto dydis:

Galutinis nuosprendis buvusiam Italijos premjerui Silvio Berlusconi (Silvijui Berluskoniui) penktadienį padidino šalyje politinę įtampą, bet kol kas nesugriovė trapios valdančiosios koalicijos ir sukėlė prislopintą reakciją finansų rinkose.

„Vyriausybė pavojuje“, – rašo dienraštis „Il Messaggero“, o „Il Fatto Quotidiano“ nurodė, kad nelengvas S.Berlusconi centro dešiniųjų ir premjero Enrico Lettos (Enriko Letos) centro kairiųjų aljansas yra „gyvas lavonas“.

Nors S.Berlusconi šalininkai grasino masiškai atsistatydinti, jei teismas priims jam nepalankų sprendimą, po to verdikto paskelbimo jie kalba atsargiau.

„Silvio Berlusconi teisinės bėdos nebus problema vyriausybei“, – sakė Mara Carfagna (Mara Karfanja) iš S.Berlusconi partijos „Laisvės tauta“.

„Šis pyktis, kurį visi jaučiame, negali prasiveržti“, – sakė ji.

Didesnė nežinia tvyro dėl to, ar E.Letta sugebės suvaldyti didėjantį nepasitenkinimą savo paties Demokratų partijoje dėl valdymo drauge su koalicija, kuriai vadovauja už mokestinį sukčiavimą nuteistas žmogus.

Garsus partijos narys Pippo Civati (Pipas Čivatis) dienraščiui „La Repubblica“ sakė, kad vyriausybei reikia „išėjimo strategijos“ ir kad „per kelis mėnesius, o ne po dvejų metų“ turėtų būti surengti nauji rinkimai.

Kai kurie kairieji taip pat ragino kuo greičiau išmesti 76 metų S.Berlusconi iš Senato – pagal naujas taisykles teistiems parlamentarams ir kandidatams.

Ketvirtadienį šalies aukščiausios instancijos teismas skyrė šiam milijardieriui pirmąjį per 20 metų trunkančią jo politinę karjerą galutinį nuosprendį, nors teisinės problemos ir sekso skandalai jį persekioja jau seniai.

Teismas nurodė keturiskart buvusiam premjerui metus dirbti visuomenei naudingą darbą arba atlikti metų kalėjimo bausmę namų arešto sąlygomis, kai tik bus panaikinta jo teisinė neliečiamybė. Tai precedento neturintis verdiktas Italijoje.

Teismas taip pat nurodė, kad apeliacinis teismas turėtų nuspręsti, ar jam turi būti laikinai uždrausta dirbti valstybiniuose postuose. Tokio sprendimo atveju S.Berlusconi išlėktų iš parlamento pirmą kartą nuo 1994 metų.

Suirzęs ir akivaizdžiai sukrėstas S.Berlusconi ketvirtadienio vakarą paskelbė vaizdo pranešimą per Italijos televiziją, kuriame jam skirtą nuosprendį vadino visiškai nepagrįstu ir žadėjo tęsti savo politinę karjerą.

„Mainais į įsipareigojimus, kuriuos vykdžiau beveik 20 metų savo šalies labui, ir beveik pasibaigus mano viešajam gyvenimui, man atsilyginama kaltinimais ir nutartimi, kuri visiškai niekuo nepagrįsta ir atima mano asmeninę laisvę bei politines teises“, – piktinosi milijardierius žiniasklaidos magnatas, žadėdamas „tęsti kovą“.

„Niekas negali suprasti tikro smurto, kuris buvo taikomas išimtinai man virtinėje kaltinimų ir bylų, kurios tikrovėje neturėjo jokio pagrindo“, – sakė jis.

S.Berlusconi pareiškė, jog daugiau nei bylų, kurios jam buvo iškeltos, yra „tikras teisinis persekiojamas, neturintis pavyzdžių civilizuotame pasaulyje“.

Jis taip pat kritikavo savo šalies teismų darbą, sakydamas: „Ar tokios Italijos norime? Ar tokią Italiją mylime? Visiškai ne.“

S.Berlusconi nuosprendžio sąlygos dar turi būti nustatytos, tačiau jam reikės teismo leidimo, kad galėtų tęsti politinę veiklą, o ateinančius šešerius metus jis negalės siekti renkamų pareigų.

Bet kokiu atveju, Senatas turės balsuoti dėl S.Berlusconi teisinės neliečiamybės panaikinimo, kad būtų galima vykdyti nuosprendį, o šis procesas gali trukti savaites ar net mėnesius – nelygu, kaip susiklostys politinė padėtis.

S.Berlusconi advokatai, kurie pastangas jį nuteisti ne kartą vadino politiškai motyvuotomis, sakė svarstantys galimybę teikti apeliaciją Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT).

E.Letta ketvirtadienį taip pat ragino išsaugoti ramybę „šalies labui“, Italijai, kuri yra trečioji didžiausia euro zonos ekonomika, sunkiai brendant iš didžiausios nuo Antrojo pasaulinio karo recesijos.

Dabartinė vyriausybės buvo suformuota po dvi mėnesius trukusios politinės aklavietės tarp S.Berlusconi ir Demokratų partijos po vasarį vykusių rinkimų, neatnešusiuose aiškaus nugalėtojo.

Ši byla prieš S.Berlusconi susijusi su žiniasklaidos įmonių grupės „Mediaset“, kuri tapo platforma jo pirmajam žingsniui į politiką, filmų platinimo teisių pirkimu.

S.Berlusconi yra apskundęs nutartis keliose kitose bylose, kuriose yra kaltinamas lytiniais santykiais su nepilnamete prostitute, premjero įgaliojimų viršijimu ir vieno per policijos pasiklausymo operaciją padaryto pokalbio įrašo nutekinimo, siekiant pakenkti politiniam varžovui.

Prokurorai taip pat iškėlę kaltinimus, jog S.Berlusconi papirko vieną senatorių, kad šis pereitų į jo partiją, o tas žingsnis padėjo sužlugdyti vyriausybę 2008 metais.

Tačiau visi per daugelį metų jam iškelti kaltinimai dėl sukčiavimo arba kyšininkavimo buvo atmesti apeliaciniuose procesuose arba sukakus senaties terminui lėtai besisukančiame Italijos teisėtvarkos aparate.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių