Rumunija vienintelė nepritarė kandidatės statuso suteikimui Serbijai

ES bendrųjų reikalų tarybos posėdyje Rumunija vienintelė nepritarė kandidatės statuso suteikimui Serbijai.

Kitos prieštaravusios valstybės – Lietuva ir Lenkija – galiausiai nusprendė nesupriešinti Serbijos siekiui ateityje įstoti į Europos Sąjungą. Galutinis sprendimas turės būti priimtas šią savaitę Briuselyje vyksiančiame Europos Sjungos viršūnių susitikime.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai po kelias dienas trukusių intensyvių derybų galiausiai nerado bendro sutarimo, ar atverti kelią į Europos Sąjungą vienai iš paskutinių Europos socialistinio bloko valstybių – Serbijai. Ministrai nusprendė savaitės pabaigoje į Briuselį susirinksiantiems Bendrijos lyderiams tik rekomenduoti suteikti Serbijai kandidatės statusą. Derybas apsunkino Rumunijos priekaištai Belgradui dėl pažeidžiamų Serbijoje gyvenančios Rumunijos mažumos teisių.

„Sveikinu Bendrųjų reikalų tarybos sprendimą rekomenduoti Serbijai suteikti kandidatės statusą. Esu tikras, kad tokios pat nuomonės bus ir Europos Sąjungos lyderiai, kurie sprendimą priims dar šią savaitę“, – kalbėjo Europos Komisijos narys, atsakingas už plėtrą Štefanas Fule.

Lietuva iš pradžių taip pat priešinosi, kad Serbijai būtų suteiktas kandidatės statusas. Lietuvos diplomatai priekaištavo dėl neįvykdytų visų tam reikalingų sąlygų, pirmiausia nebuvo susitarta su Kosovu dėl šiaurėje kylančių neramumų. Tačiau praėjusią savaitę žalią šviesą Serbijos deryboms uždegė susitarimas su Kosovu neprotestuoti prieš viena kitos dalyvavimą tarptautinėse organizacijose. Belgradas iki šiol nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės, kurią šis paskelbė prieš ketverius metus.

Tačiau šiandien Lietuva nusprendė nesipriešinti Serbijos kaip kandidatės statusui, nes Europos Sąjungos Taryboje buvo patenkinti Lietuvos reikalavimai nuolat stebėti Belgrado pažangą derybose su kaimyniniu Kosovu ir gerinti verslo investicijų aplinką Serbijoje.

Neoficialiai kalbama, kad tikroji Lietuvos prieštaravimo priežastis – akibrokštas, kai Serbija Lietuvai netikėtai sudarė konkurenciją, pasisiūliusi pirmininkauti Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai. Lietuva taip pat nepatenkinta dėl Serbijos valdžios elgesio su investuotojais iš Lietuvos – kelių Lietuvos įmonių kontraktai Serbijoje buvo paskelbti negaliojančiais. Briuselyje su Europos Sąjungos vadovais dvi dienas susitikinėjantis Serbijos prezidentas sako, kad šalies tikslas išlieka narystė Europos sąjungoje.

„Kalbame apie keletą problemų, kurių kyla tarp Serbijos ir kai kurių Europos Sąjungos narių. Serbija sutinka su visais Kopenhagos kriterijais, kurie yra būtini plėtrai. Tačiau nesutiksime su tuo, kas nėra susiję su šiais kriterijais – tai stipri Serbijos vyriausybės ir mano asmeniška pozicija. Toliau darysime viską siekdami gauti kandidatės statusą“, – kalbėjo Serbijos prezidentas Borisas Tadičius.

Kandidatės statusas Serbijai yra būtinas norint pradėti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą.


Šiame straipsnyje: Europos SąjungaESSerbija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių