- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijoje tūkstančiai žmonių antradienį išėjo į miestų gatves protestuoti prieš parlamento sprendimą atmesti įstatymo projektą, kuriuo šioje tradiciškai katalikiškoje šalyje būtų dekriminalizuota pagalba atliekant abortą.
Valdančioji koalicija pažadėjo liberalizuoti Lenkijos abortų įstatymus, kurie yra vieni griežčiausių Europoje. Pagal juos už pagalbą atliekant abortą gresia laisvės atėmimo iki trejų metų bausmė.
Naujausias bandymas sušvelninti šias taisykles žlugo šį mėnesį, kai įstatymų leidėjai 218 balsais atmetė įstatymo projektą, kuriuo siekta panaikinti nuostatą, draudžiančią pagalbą atliekant abortą. Už įstatymo projektą balsavo 215 parlamentarų.
Lenkijos moterų teisių gynimo grupės apkaltino valdantįjį aljansą, kad šis nevykdo savo rinkimų pažadų, ir paragino surengti protestus visoje šalyje. Pagrindinis mitingas vyko prie parlamento pastato Varšuvoje.
Svilinant karščiams, per garsiakalbius skambėjo popmuzika, o apie tūkstantis dalyvių skandavo: „Laisvi ir legalūs abortai“ bei mojavo plakatais „Laikykitės atokiau nuo mūsų kūnų“.
26-erių doktorantė Aleksandra Socha iš Varšuvos nešėsi plakatą su užrašu „Aš vis tiek tau negimdysiu“, nes, kaip sakė naujienų agentūrai AFP, „bijo pastoti Lenkijoje“.
Šiuo metu abortai leidžiami tik tuo atveju, jei nėštumas yra seksualinės prievartos ar kraujomaišos pasekmė, arba kelia tiesioginę grėsmę motinos gyvybei ar sveikatai.
Tačiau teisių gynimo grupės teigė, kad įstatymas padarė šalutinį poveikį gydytojams ir lėmė keletą nėščiųjų mirties atvejų, nes jų nėštumas nebuvo nutrauktas laiku.
Prie Varšuvoje vykusios demonstracijos protestavo ir saujelė prieš abortus nusiteikusių aktyvistų. Jie vos už kelių metrų nuo policijos atitverto mitingo šaukė: „Žudikai“.
„Palieka likimo valiai“
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį, prieš prasidedant protestams, pareiškė, kad jaučiasi „labai blogai, neradęs argumentų, kurie įtikintų“ tuos, kas balsavo prieš įstatymo projektą.
D. Tuskas atleido vieną įstatymo projektui nepritarusį viceministrą ir paragino imtis sankcijų prieš kitą įstatymų leidėją.
„Mano sąžinė švari, nes darau viską, ką galiu, kad šis moterų pragaras baigtųsi“, – pabrėžė D. Tuskas.
Partija „Kairė“ (Lewica) pareiškė, kad neatsisakys savo pažado kovoti už reprodukcines teises, ir pažadėjo dar kartą pateikti tą patį įstatymo projektą, numatantį dekriminalizuoti pagalbą atliekant abortą.
„Teiksime jį tol, kol pavyks“, – valstybinei naujienų agentūrai PAP sakė įstatymų leidėja Anna Maria Zukowska.
Kiti trys įstatymų projektai, kuriais įvairiu mastu siūloma palengvinti abortų prieinamumą, vis dar svarstomi parlamento komitete.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, dešiniojo sparno opozicinės partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) sąjungininkas ir konservatyvių pažiūrų katalikas, nurodė, kad vetuotų visus šiuos įstatymų projektus, jei jie būtų priimti.
23-ejų medicinos studentė Maria Kozlowska iš Varšuvos, prisijungusi prie mitingo sostinėje, AFP sakė esanti labai supykusi, nes nemato jokios pažangos liberalizuojant abortų įstatymus.
„Valdančioji koalicija nugalėjo moterų dėka [...], o dabar mus vėl palieka likimo valiai“, – sakė ji.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas R. T. Erdoganui: būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per pokalbį telefonu su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) pareiškė, kad būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje, pranešė Kremlius. ...
-
Ukrainos ambasadorius: vienintelė išeitis – Ukrainos pakvietimas į NATO
Budapešto memorandumo susitarimas tapo trumparegiškumo, priimant strateginius pasaulio saugumo architektūros sprendimus, simboliu, sako Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta. ...
-
S. Lavrovui planuojant dalyvauti ESBO ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį4
Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui planuojant dalyvauti šią savaitę Maltoje vyksiančiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį šiame renginyje. ...
-
Po tyrimo JAV įstatymų leidėjai remia COVID-19 nuotėkio iš Kinijos laboratorijos teoriją
JAV įstatymų leidėjai pirmadienį užbaigė dvejus metus trukusį tyrimą, kurio išvadose jie parėmė teoriją, jog 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje. ...
-
Pietų Korėjos prezidentas paskelbė karo padėtį, žada susidoroti su „antivalstybiniais elementais“5
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį, sakydamas, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“. ...
-
Prancūzijai gresia nauja politinė krizė
Prancūzijai gresia nauji politiniai neramumai, opozicijai ruošiantis per balsavimą pareikšti nepasitikėjimą ministro pirmininko Michelio Barnier vyriausybe. ...
-
Sakartvelo teismas atmetė prezidentės ir opozicijos prašymą panaikinti rinkimų rezultatus
Sakartvelo teismas antradienį atmetė proeuropietiškos prezidentės ir opozicijos grupių prašymą panaikinti rinkimų rezultatus. ...
-
Šveicarijos parlamentarai apribojo galimybę ukrainiečiams naudotis apsaugos statusu
Šveicarijos parlamentas pirmadienį nubalsavo už tai, kad būtų gerokai apribotos ukrainiečių galimybės gauti specialųjį laikinosios apsaugos statusą. ...
-
Baltieji rūmai: JAV rengia naujas sankcijas Rusijai
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake‘as Sullivanas paskelbė, kad rengiamos naujos sankcijos Rusijai, sakoma Baltųjų rūmų pranešime. ...
-
Gudija plečia karines bazes prie mūsų sienų: kieno kareiviai bus jose dislokuoti – gudų ar rusų?
Aliaksandras Lukašenka kaip ungurys sukasi vis tvirčiau spaudžiančiuose Kremliaus gniaužtuose. Kol kas jam pavyko išvengti tiesioginio įsitraukimo į karą ir didelių Rusijos pajėgų dislokavimo Gudijoje. Bet tai laikina ir galutinis spren...