- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kamala Harris (Kamala Haris) ketvirtadienį sakys kol kas svarbiausią savo politinės karjeros kalbą, kai Čikagoje vykstančiame JAV Demokratų partijos suvažiavime priims nominaciją po istorinio posūkio 2024 metų rinkiminėje kovoje dėl Baltųjų rūmų.
Manoma, kad 59 metų JAV viceprezidentė daugiausia dėmesio skirs džiaugsmingoms emocijoms, per vieną mėnesį „perkrovusi“ savo partiją po to, kai iš rinkimų pasitraukė prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas).
Dabar K. Harris savo asmeninę istoriją galės papasakoti amerikiečiams, mat jos kalbos klausysis ne tik Demokratų nacionalinio suvažiavimo dalyviai Čikagoje, bet ir televizijos žiūrovai.
Ši demokratų kampanija skleidžia optimizmą, kontrastuojantį su tamsesniu respublikono Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kampanijos tonu.
„Kai Kamala užlips ant scenos, mes nesustosime. Ji nuneš stogą“, – sakė 47 metų delegatė iš Misūrio Amanda Taylor (Amanda Teilor).
Vis dėlto, nors demokratų viltys didėja, o K. Harris apklausose veržiasi į priekį, jie žino, kad mūšis dar toli gražu nėra laimėtas, iki rinkimų liekant daugiau nei dviem mėnesiams.
Pradedant Baracku ir Michelle Obamomis (Baraku ir Mišel Obamomis) ir baigiant Billu Clintonu (Bilu Klintonu), įtakingosios JAV demokratų figūros suvažiavime perspėjo, kad K. Harris laukia žiauri kova, kad įveiktų 78 metų D. Trumpą.
Kadangi jos kaip demokratų kandidatės pavardė iškilo stulbinamai greitai, K. Harris daugeliui JAV rinkėjų išlieka nežinoma.
Pirmoji JAV istorijoje moteris, juodaodė ir Pietų Azijos šaknų turinti politikė, tapusi viceprezidente, dabar pretenduojanti tapti pirmąja moterimi prezidento poste, pastaruosius ketverius metus iš esmės buvo antrame plane.
„Kovoti už jūsų laisvę“
K. Harris savo kalboje sieks tai ištaisyti. Ji pasakos apie tai, kad ją užaugino dirbanti motina ir kad ji žino, su kokiais sunkumais susiduria nuo infliacijos nukentėjusios šeimos, sakė vienas kampanijos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Tuomet ji brėš kontrastą tarp savo optimistinės Amerikos ateities vizijos ir, kaip jos kampanija vadina, tamsių, konservatyvių D. Trumpo idėjų antrajai kadencijai Ovaliajame kabinete, sakė pareigūnas.
Demokratų partijos suvažiavime virtinė kalbėtojų daug dėmesio skyrė laisvės idėjai, nes partija reiškia pasipriešinimą respublikonų planams dar labiau apriboti abortus ir suvaržyti demokratines institucijas.
Trečiadienį energingasis K. Harris kandidatės bendražygis Timas Walzas (Timas Volcas) oficialiai priėmė partijos nominaciją kandidatūrai į viceprezidentus, sakydamas, kad „Kamala Harris ketina atsistoti ir kovoti už jūsų laisvę gyventi tokį gyvenimą, kokio norite“.
Tačiau nuo to laiko, kai K. Harris tapo demokratų kandidate, ji nedarė daug politinių pranešimų, ypač kai kalbama apie ekonomiką – esminį rinkimų klausimą.
K. Harris turėtų tam išnaudoti pasirodymą Demokratų nacionaliniame suvažiavime, nes „negauni antros galimybės padaryti pirmąjį įspūdį“, naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Larry Sabato (Laris Sabatas).
„Rinkėjai jaučia nuotaikas“
„Rinkėjai jau jaučia Kamalos nuotaikas. Dabar jiems reikia Kamalos darbotvarkės“, – sakė Virdžinijos universiteto profesorius L. Sabato. Jis pridūrė, kad ekonominės politikos tematikos trūkumas „gali ją nugalėti greičiau nei siena“.
Tačiau kalbant apie nuotaikas, demokratai švenčia visu pajėgumu.
Su K. Harris priešaky, demokratai tapo neatpažįstami palyginus su partija, apimta nevilties po prasto 81 metų J. Bideno pasirodymo debatuose prieš D. Trumpą.
Buvęs prezidentas B. Obama ir jo žmona Michelle antradienį Čikagoje pasirodė itin ryškiai, o buvusi pirmoji ponia pareiškė, kad su K. Harris grįžta viltis.
Trečiadienį buvęs prezidentas B. Clintonas, televizijos laidų vedėja Oprah Winfrey (Opra Vinfri) ir muzikantai Stevie Wonderis (Stivis Vonderis) bei Johnas Legendas (Džonas Ledžendas) „apšildė“ T. Walzą.
J. Bideno atsisveikinimo kalba pirmadienį, kai K. Harris netikėtai pasirodė scenoje ir apkabino jį, jau atrodo kaip tolimas prisiminimas.
Jei jau J. Bidenui ir demokratams šis pokytis susuko galvą, tai D. Trumpą jis visiškai sutrikdė.
Šią vasarą jis išgyveno pasikėsinimą nužudyti, o paskui pamatė, kaip tai, ką laikė neabejotina pergale, apsivertė aukštyn kojomis dėl naujos ir kur kas jaunesnės varžovės.
Ketvirtadienį D. Trumpas lankysis Arizonoje, Meksikos pasienyje, kad paspaustų silpnąją K. Harris vietą nelegalios imigracijos klausimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sulaikytas nušalintasis Pietų Korėjos prezidentas2
Pietų Korėjos tyrėjai trečiadienį sulaikė nušalintąjį prezidentą Yoon Suk-yeolą (Jun Sukjolą) dėl jo nepavykusios karo padėties įvedimo. ...
-
Sausio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 15-oji, trečiadienis, 3 savaitė. ...
-
Parduodama prabangi Berslusconio vila Romoje1
Paveldėtojai parduoda prabangią vilą Romoje, priklausiusią buvusiam Italijos premjerui Silvio Berlusconiui. ...
-
Patruševas: Ukrainos šiais metais gali nelikti
Artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygis atvirai kalba apie galimą Ukrainos ir Moldovos Respublikos, kaip nepriklausomų valstybių, pabaigą. ...
-
Ekspertas: Trumpas negali pats atšaukti sankcijų Rusijai, be Kongreso pritarimo pasitraukti iš NATO
JAV prezidentas Donaldas Trumpas negali pats nuspręsti panaikinti Rusijai įvestas sankcijas ar priversti Jungtines Valstijas pasitraukti iš NATO, teigia Ilko Kučerivo demokratinių iniciatyvų fondo saugumo analitikas Tarasas Žovtenko. ...
-
Pistorius Kyjive: Vokietija rems Ukrainą ir po rinkimų
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius per savo vizitą Kyjive antradienį pažadėjo Ukrainai tolesnę paramą ir po Bundestago rinkimų. ...
-
Čekai baigia tiesti naftotiekį, padėsiantį atsikratyti priklausomybės nuo rusiškos naftos
Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala antradienį pranešė, kad jo šaliai nebereikia importuoti rusiškos naftos, pabaigus plėsti iš Italijos nutiestą Transalpino naftotiekį (TAL). ...
-
Slovakijos opozicija inicijuos balsavimą dėl nepasitikėjimo premjeru Ficu1
Slovakijos opozicija ketina inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo ministru pirmininku Robertu Ficu. ...
-
Vietnamas pasirašė branduolinės energijos sutartį su Rusija1
Per rusų ministro pirmininko Michailo Mišustino vizitą Hanojuje Rusija ir Vietnamas antradienį pasirašė susitarimą dėl branduolinės energijos, kuriuo siekiama stiprinti dviejų ilgamečių sąjungininkių ryšius. ...
-
Libaniečių prezidentūra: Macronas penktadienį vyks į Libaną
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) penktadienį turėtų apsilankyti Libane, pranešė abi šalys. ...