Jungtinės Tautos: Sirijos rėžimas dviem atakoms panaudojo cheminius ginklus

  • Teksto dydis:

Jungtinių Tautų tyrėjai nustatė, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) pajėgos šalyje surengė mažiausiai dvi chemines atakas, o džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai panaudojo kaip ginklą garstyčių dujas, pateikiama ataskaitoje, su kuria trečiadienį susipažino naujienų agentūra AFP.

Komisija sugebėjo nustatyti trijų cheminių atakų, įvykdytų 2015 ir 2015 metais užpuolikus, bet negalėjo padaryti jokių išvadų dėl kitų šešių incidentų, tirtų praeitais metais.

Komisijos, pavadintos Jungtiniu tiriamuoju mechanizmu (JTM), ataskaitoje sakoma, kad Sirijos režimas panaudojo cheminius ginklus dviejuose miesteliuose šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje: Talmenese – 2014-ųjų balandžio 21 dieną ir Sarmine – 2015-ųjų kovo 16 dieną.

Abu kartus Sirijos oro pajėgų sraigtasparniai numetė ant namų „įrenginį“, iš kurio „pasklido nuodingoji medžiaga“. Per ataką Sarmine panaudota medžiaga atitinka „chloro savybes“.

Komisija nustatė, kad „Islamo valstybė“ buvo „vienintelis subjektas, turintis gebėjimų, pajėgumų, motyvų ir priemonių panaudoti garstyčių dujas“ per 2015 metų rugpjūčio 21-ąją įvykdytą ataką Marės mieste šiaurinėje Alepo provincijoje.

B.al Assado režimas ne kartą neigė naudojęs cheminius ginklus Sirijoje, bet ataskaitoje sakoma, kad ištyrus minėtus tris incidentus buvo surinkta „pakankamai informacijos, kad būtų galima padaryti išvadą apie su jais susijusius veikėjus“.

Raginimai imtis veiksmų 

JTM prieš metus įkurtas JT Saugumo Tarybos tam, kad ištirtų cheminių ginklų panaudojimo atvejus ir pirmąkart nustatytų, kas atsakingi už minėtas atakas.

Tyrėjai nustatė, kad daugeliu atveju buvo panaudotos chloro dujos, paleistos iš improvizuotų talpų, numestų sraigtasparnių.

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija seniai tvirtina, kad sraigtasparnius turi tik B.al Assado režimo pajėgos. Vis dėlto Damasko sąjungininkė Rusija tvirtino, kad nėra jokių konkrečių įrodymų, jog tas atakas įvykdė B.al Assado pajėgos.

Minėta ataskaita „aiškiai sako, kad Sirijos režimas ir „Daesh“ (IS) įvykdė Sirijoje chemines atakas“, – Prancūzijos ambasadoriaus pavaduotojas Alexis Lamekas (Aleksis Lamekas) sakė žurnalistams.

„Kai platinami ir naudojami cheminiai ginklai – masinio naikinimo ginklai – negalime sau leisti būti silpni. Taryba turi imtis veiksmų“, – pabrėžė jis..

Remdamasi šio tyrimo išvadomis JT Saugumo Taryba gali nuspręsti taikyti sankcijas Sirijai arba prašyti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo, kad iškeltų bylą dėl karo nusikaltimo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kalba Vilnius

Kalba Vilnius portretas
Ir rėžimas, ir režimas yra taisyklingi skirtingų reikšmių žodžiai. Daiktavardis rėžimas padarytas iš veiksmažodžio rėžti (1. aštriu įrankiu dalyti, pjauti; 2. skersti, pjauti; 3. labai skaudėti; 4. labai erzinti (jutimo organus); 5. skrieti, brėžti; 6. kirsti, trenkti, daužti; 7. šnek. atvirai, tiesiai sakyti; 8. prk. smarkiai ką daryti, žr. el. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“, 2003), pvz., Miško biržės rėžiamos laikantis biržių rėžimo nurodymų. Tarptautinis žodis režimas [pranc. régime] vartojamas reikšmėmis: 1. tiksliai nustatyta darbo, poilsio, maitinimosi tvarka; 2. sistema taisyklių, priemonių, reikalingų vienokiam ar kitokiam tikslui pasiekti; 3. valst. santvarka, tvarka; valdymo forma (ypač pagrįsta prievarta); valdžia, vyriausybė; 4. gamtos reiškinių, objektų parametrai, jų kaita (žr. Tarptautinių žodžių žodynas, Vilnius, 2013, p. 713), pvz.: Patalpoje palaikomas tinkamas oro temperatūros ir drėgmės režimas. Lankstus sutrumpinto darbo laiko režimas nepažeidžia Konst

kuo skiriasi režimas nuo rėžimo

kuo skiriasi režimas nuo rėžimo portretas
Žodis režimas paimtas iš prancūzų kalbos - "regime" su kiršiu ant pirmosios "e" ir reiškia sistemą. Rėžimas tai kai kas nors rėžiama (išrėžiama). Žurnalistai beraščiai.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių