JK parlamentarai atmetė visas keturias alternatyvas „Brexit“ susitarimui

  • Teksto dydis:

Britų parlamentarai pirmadienį vakare nubalsavo prieš visas keturias alternatyvas triskart atmestam ministrės pirmininkės Theresos May (Terezos Mei) „Brexit“ susitarimui.

Šįkart „indikacinis“ balsavimas vyko kiek kitaip negu įprasta: užuot susirinkę atskirose salėse ir taip pademonstravę savo pritarimą arba nepritarimą kuriam nors konkrečiam klausimui, įstatymų leidėjai gavo popierinius balsalapius su išvardytais visais keturiais pasirinkimais.

Tarp pirmadienį balsavimams pateiktų galimybių buvo du pasiūlymai, kuriais siekiama išlaikyti glaudžius ekonominius ryšius tarp Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos.

Pagal vieną iš jų Jungtinė Karalystė po „Brexit“ liktų muitų sąjungoje su ES. Tuomet šalis išlaikytų glaudžius prekybos ryšius su ES, bet prie sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos turėtų būti įvestos supaprastintos tikrinimo procedūros. Vis dėlto ši priemonė užkirstų kelią Londonui savarankiškai sudarinėti prekybos susitarimus su kitomis šalimis, tad Th. May ne kartą atmetė tokią galimybę. Pirmadienį šis scenarijus buvo atmestas menkute persvara – 276 balsais prieš 273.

Antrasis scenarijus numatė, kad Britanija liktų bloko bendrojoje prekių ir paslaugų rinkoje. Tokiu atveju šalis galėtų įgyti statusą, šiuo metu turimą Norvegijos arba Šveicarijos. Jungtinė Karalystė išlaikytų judėjimo laisvę, todėl Britanijos piliečiai išsaugotų teisę gyventi ir dirbti ES šalyse, o Bendrijos piliečiai – Britanijoje. Ši priemonė buvo atmesta 282 balsais prieš 261

Kita galimybė – bet kokį parlamento priimtą „Brexit“ susitarimą pateikti tvirtinti plebiscite. Priemonė atmesta 292 balsais prieš 280.

Ketvirtas pasiūlymas numato, kad iškilus pavojui, kad Britanija turės išstoti iš ES be jokio susitarimo, bus imtasi tam tikrų žingsnių šiam scenarijui išvengti. Likus dviem dienoms iki tokio išstojimo datos vyriausybė būtų įpareigota siekti, kad terminas būtų atidėtas. Jeigu ES nesutiktų pratęsti proceso, numatytą išstojimo dieną parlamentarų būtų paprašyta pasirinkti „Brexit“ be sutarties arba apskritai jį atšaukti. Šis scenarijus atmestas 292 balsais191

Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow (Džonas Berkou) šiuos pasiūlymus atrinko iš aštuonių pateiktų idėjų.

Vykstant debatams apsinuogino grupė protestuotojų

Jungtinės Karalystės Bendruomenių Rūmuose 11 aktyvistų, siekiančių atkreipti dėmesį į pasaulio klimato kaitos problemas, pirmadienį apsinuogino per ilgai besitęsiančius debatus dėl „Brexit“, priekaištaudami įstatymų leidėjams, kad jie ignoruoja būtinybę imtis veiksmų planetai apsaugoti.

„Jau pavargau, kad mūsų vyriausybė švaisto tiek laiko ir išteklių, perdėliodama šezlongus „Brexitanic'e“, – sakoma 24 metų biologo Iggy Foxo (Igio Fokso), vieno iš šios akcijos dalyvių, pranešime, turint omenyje liūdnai pagarsėjusį transatlantinį garlaivį „Titanic“.

35 metų Markas Ovlandas pareiškė: „Esame priversti veikti tokiu būdu, nes svarbiausias ir aktualiausias mūsų laikų klausimas yra įžūliai ir beatodairiškai ignoruojamas.“

Protestuotojai nusirengė iki apatinių drabužių parlamento viešame balkone, įstatymų leidėjams salėje diskutuojant apie įvairių „Brexit“ strategijų privalumus ir trūkumus.

Kai kurie jų mūvėjo kelnaites su juostele ir apnuogintus sėdmenis prispaudė prie stiklinės pertvaros, stebint apstulbusiems parlamentarams. Vis dėlto Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow (Džonas Berkou) posėdžio nenutraukė.

Protestuotojai savo kūnus buvo išmarginę tokiais užrašais kaip „SOS“ ir „Liaukitės švaistę laiką!“. Kai kurie delnais prisiklijavo prie stiklinės pertvaros, todėl apsaugininkams tapo sunkiau juos išvesdinti.

Du šios grupės nariai buvo kūnus išsidažę pilkai ir užsidėję dramblių kaukes, siekdami pabrėžti, kad klimato krizė Britanijos politikams virto „drambliu kambaryje“.

Britaniją apėmusi krizė dėl stringančių pastangų išstoti iš Europos Sąjungos palieka vyriausybei nedaug laiko spręsti kitokius opius klausimus.

Protestą organizavo grupė „Extinction Rebellion“, pastarosiomis savaitėmis surengusi keletą kitų ekscentriškų demonstracijų.


Šiame straipsnyje: BrexitESDidžioji Britanija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių