Britanija traukiasi iš ES: D. Cameronas atsistatydins

  • Teksto dydis:

Jungtinės Karalystės piliečiai ketvirtadienį nubalsavo už išstojimą iš Europos Sąjungos, priversdami vyriausybės vadovą Davidą Cameroną (Deividą Kameroną) paskelbti apie sprendimą rudenį atsistatydinti ir suduodami 60 metų gyvuojančiam blokui triuškinamą smūgį, dėl kurio smuko pasaulio rinkos. 

Galutiniai ketvirtadienio referendumo rezultatai rodo, kad 52 proc. rinkėjų pasisakė už išstojimą iš ES, o 48 proc. balsavo už tolesnę narystę Bendrijoje. Skirtumą tarp abiejų stovyklų sudaro daugiau nei milijonas balsų.

Britanija taps pirmąja išstojusia nare per ES istoriją, o šis žingsnis bus dešimtmečius tvyrojusio įtarumo dėl Europos siekio kurti glaudesnę politinę sąjungą, kulminacija.

Nebebus ,,laivo kapitonas“

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) penktadienį pareiškė, kad rudenį atsistatydins, pažymėjęs, kad Britanijos žmonių valia turi būti gerbiama, jiems nusprendus pasitraukti iš 28 valstybių Europos Sąjungos.

D.Cameronas sakė, jog negali būti jokių abejonių dėl ketvirtadienį vykusio istorinio referendumo rezultatų, tačiau pažymėjo, jog nebebus tas „kapitonas“, kuris ves laivą sunkių derybų su ES vandenimis.

„Nemanau, kad būtų teisinga man mėginti būti kapitonu, kuris ves mūsų šalį į kitą jos tikslą“, – sakė premjeras, istorijoje išliksiantis kaip žmogus, išvedęs Jungtinę Karalystę iš Europos Sąjungos.

Šešerius metus vyriausybei vadovavęs premjeras nurodė, kad atsistatydins spalio pradžioje, kai vyks Konservatorių partijos suvažiavimas.

Vyriausybės vadovas taip pat pažymėjo, kad pareigą inicijuoti oficialią Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos procedūrą jis paliks savo įpėdiniui.

„Manau, bus teisinga, kad tas naujas ministras pirmininkas priims sprendimą, kada inicijuoti (Lisabonos sutarties) 50-ąjį straipsnį“, – pabrėžė D.Cameronas, paskelbęs apytikrį laiką, kada jis pasitrauks iš posto, Britanijai nubalsavus išstoti iš Bendrijos.

D.Cameronas, kuriam kalbant greta stovėjo žmona jo Samantha (Samanta), sakė, kad sunkiai grūmėsi už tai, kad Britanija toliau liktų ES nare – „protu, širdimi ir siela – atidaviau viską“.

„Visiškai aiškiai pasakiau, jog esu tikras, kad Britanija yra stipresnė, saugesnė ir turtingesnė būdama Europos Sąjungoje, ir aiškiai įvardijau, kad šis referendumas yra dėl to ir tik dėl to, o ne dėl kažkokio atskiro politiko, įskaitant mane, ateities“, – sakė jis.   

Tačiau premjeras pridūrė: „Britanijos žmonės priėmė labai aiškų sprendimą pasukti kitu keliu, todėl, manau, šaliai reikia naujos vadovybės, kuri vestų ją ta kryptimi“.

„Taip pat norėčiau patikinti Europos šalyse gyvenančius britus ir čia gyvenančius Europos valstybių piliečius, kad jūsų sąlygose staigių pokyčių nebus“, – pabrėžė jis.

Referendumą nulėmė netikėta pergalė

Biržos maklerio sūnus D.Cameronas mokėsi elitiniame Itono koledže ir studijavo Oksfordo universitete, kur buvo priimtas į neoficialų ekskliuzyvinį studentų klubą „Bullingdon Club“, kuriam priklauso turtingi, išgerti ir pasiautėti mėgstantys elito atstovai.

Jis dirbo konservatorių patarėju, paskui – viešųjų ryšių srityje, o 2001-aisiais buvo išrinktas į parlamentą.

D.Cameronas greit kilo partijos, kuri tada smarkiai kovojo su Tony Blairo (Tonio Blero) leiboristų vyriausybe, hierarchijos laiptais ir 2005-aisiais, būdamas 39 metų amžiaus, buvo išrinktas lyderiu.

Jis bandė „detoksikuoti“ partijos prekės ženklą vengdamas diskusijų apie ES, kurios konservatorius skaldė nuo pat Margaret Thatcher (Margaret Tečer) valdymo 9-ajame dešimtmetyje.

2010 metų visuotiniuose rinkimuose D.Cameronas tapo jauniausiu per 200 metų ministru pirmininku, bet centro dešinės konservatoriai nelaimėjo pakankamai vietų, kad galėtų valdyti vieni, ir turėjo formuoti koaliciją su centro liberalais demokratais.

Tos koalicijos valdymo metu dominavo išlaidų mažinimas Britanijai kylant po recesijos, o debatus dėl užsienio politikos didele dalimi buvo užvaldę konservatorių kivirčai dėl ES.

Po penkerių koalicijos valdymo metų konservatoriai netikėtai laimėjo aiškią daugumą 2015 metų gegužės visuotiniuose rinkimuose ir galėjo pradėti valdyti vieni.

Ta pergalė reiškė, kad referendumas dėl ES, kurį D.Cameronas pirmą kartą pažadėjo 2013 metais, siekdamas nuraminti savo partiją, tapo realybe, nors daug kas Vestminsteryje sako, kad jis pats niekada netikėjo jį įvyksiant.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nemėgstu neapsisprendusiųjų

nemėgstu neapsisprendusiųjų portretas
jei sutarei, kad esi draugas, nusprendei jungtis į bendriją ir bėdai ištikus neši "autus", tai anoks čia ir draugas. Ištikus bėdai, draugai padeda išspręsti problemą, na jei nuo problemų bėgama ir paliekama problemai išsispręst savaime (ko gyvenime nebūna), nesprendžiama problema, lieka atidėta problema, kurią anksčiau ar vėliau tenka išspręsti, bet draugų ratas ženkliai susitraukia.

Dj

Dj portretas
Deividai Kameronai sveikinu pagaliau išlindus iš pederastizmo raugo bačkos !

Dj

Dj portretas
Deividai Kameronai sveikinu pagaliau išlindus iš pederastizmo raugo bačkos !
VISI KOMENTARAI 45

Galerijos

Daugiau straipsnių