Kanadai skirtas kateris
Mažų ir vidutinės klasės laivų statybos analitikos platforma „Baird Maritime“ yra viena populiariausių pasaulyje. Išanalizavusi mažų laivų statybos rinką, jos naujoves, ji kasmet 12-oje kategorijų skiria prizus už geriausius pasaulyje pastatytus laivus.
Geriausiu vidutiniu locmaniniu kateriu „Pilotage world“ klasėje 2023 m. pripažintas Estijos „Baltic Workboats“ aliuminis locmaninis kateris „Shipeku“. Jis buvo statytas pagal Kanados Monrealio uosto tarnybos užsakymą ir dirbs Šventojo Lauryno įlankoje.
17 m ilgio laivas ypatingas tuo, kad gali įveikti iki penkių metrų aukščio bangas. Taip pat jis pritaikytas plaukti per ledo laukus, kai kieto ledo storis – iki 10 cm, o ižas arba smulkus ledas – iki 15–20 cm.
Kanados sąlygoms pritaikytas locmaninis kateris „Shipeku“ išvaizda primena locmaninius laivus, kurie naudojami Klaipėdos uoste. Čia nėra nieko nuostabaus, nes dauguma Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos locmaninių katerių taip pat statyti Estijos „Baltic Workboats“ laivų statykloje.
Skirtumas tik tas, kad Klaipėdos uosto locmaniniai kateriai yra 2–3 m trumpesni už „Baird Maritime“ išskirtą ir apdovanotą locmaninį katerį „Shipeku“. Itin sunkiomis sąlygomis pritaikytas dirbti „Shipeku“ greičiausiai turi ir daugiau naujovių nei Klaipėdos uosto locmanų kateriai. Čia panašiai kaip automobilių srityje – kuo mašina naujesnė, tuo ji turi daugiau elektronikos ir kitokių naujovių.
Europoje nėra kitos tokio aukšto lygio locmanų katerių statyklos kaip Estijos „Baltic Workboats“. Ji nuolat lenktyniauja su Australijos ir Naujosios Zelandijos statytojais.
Tarp 2023 m. geriausių laivų yra minimas Estijos „Baltic Workboats“ ir 20 m ilgio aliuminis gelbėjimo ir paieškos laivas „Orinoco“, kuris pastatytas Belgijos jūrų gelbėtojų užsakymu.
Sėkmė: geriausiu žvejybos laivu pasaulyje 2023 m. pripažinto „Gollenes“ statyba prasidėjo Lenkijos Gdynės statykloje. / „Marinetraffic.com“ nuotr.
Naujausi žvejybos laivai
„Baird Maritime“ apžvalgoje tarp geriausių 2023 m. žvejybos laivų minimas „Gollenes“ traleris. Jis buvo statomas Lenkijos laivų statykloje „Karstensens Poland“ Gdynėje.
Vėliau šį laivą užbaigė įrengti lenkų partnerė – Danijos „Karstensens Skibsvaerft“ gamykla.
70 m ilgio, 14,8 m pločio laivas bus naudojamas skumbrių ir silkių žvejybai prie vakarinės Norvegijos pakrantės. Jo užsakovas – Norvegijos žvejybos bendrovė „Gollenes“.
Laive įrengta žuvies perdirbimo gamykla su šaldymo įrenginiais. „Gollenes“ aprūpintas tralavimo įranga su gervėmis, tinklo ritėmis, siurbliais ir dviem kranais.
Laive sukurta naujoviška gaisrų gesinimo sistema, kai įjungiamas vandens rūkas.
Laive sumontuoti dviejų tipų varikliai: dyzelinis-mechaninis arba dyzelinis-elektrinis. Būdamas uoste laivas gali būti prijungtas prie kranto elektros.
Sukurtos itin patrauklios sąlygos su atskiromis kajutėmis ir sanitariniais mazgais 9 įgulos nariams. Įprastai tokie žvejybos laivai, kuriuose įrengti žuvų apdorojimo fabrikai, jūroje praleidžia ilgesnį laiką. Juose svarbu ne tik įgulai patogios gyvenimo sąlygos, bet ir paties laivo navigacinės savybės, nes tenka dirbti ir atšiauriomis sąlygomis esant dideliam bangavimui.
Skirtingai nei Lietuvoje, kur žvejybos laivynas yra, kaip sakoma, iš akmens amžiaus, nes valdžia jam riboja laivo galias, pasaulyje žvejybos verslas yra itin populiarus ir laivai nuolat tobulinami. „Baird Maritime“, be „Golennes“, nustatė geriausius laivus dar šešiose skirtingose kategorijose. Tarp nugalėtojų – net trys Jungtinėje Karalystėje statyti laivai, po vieną – Danijoje, Norvegijoje, Australijoje.
Laivų ekspertai iš visų 2023 m. laivų išskyrė naujos kartos žvejybos tralerį, kurį palygino su nedideliu kruiziniu laivu.
Laivų statybos tendencijos
„Baird Maritime“ geriausių laivų rinkimo idėjos sumanytojas Neilas Bairdas akcentavo, kad nors pasaulis dar nėra visiškai atsikratęs COVID-19 viruso, kyla naujų iššūkių, kaip karas Ukrainoje, tačiau laivų statybos pramonė atsigauna.
Ypač akcentuota tai, kad iš letargo miego dėl COVID-19 bunda turizmas. Atsiradę įdomių laivų, kurie skirti vandens turizmui ir apžvalginėms ekskursijoms upėse. Tarp jų ir po Londoną Temzės upe plaukiosiantis naujos kartos nulinės emisijos vandeniliu varomas apžvalginis laivas „Earth Clipper“.
N. Bairdas pripažino, kad įvairiose kategorijose jie vertino daugiau nei 400 laivų, kurie buvo pastatyti 2023 m. Tai taip pat yra tam tikras rodiklis, kai per metus pastatoma per 400 laivų. Dauguma jų niekuo neišsiskyrė, bet buvo ir naujo dizaino, patvaresnių medžiagų, statybos metodų, įrangos, naujovių ir stiliaus laivų.
Akcentuota, kad 2023 m. prognozuotas nuosmukis bent mažųjų laivų statyboje neįvyko. Labiausiai iš visų 2023 m. laivų išskirtas „Gollenes“ žvejybos traleris. N. Bairdo vertinimu, žvejybos traleris yra panašus į nedidelį kruizinį laivą. Kaip ir dera skandinaviškų laivų projektams, jame užtikrintas maksimalus saugumas, patogumas ir efektyvumas.
Naujausi komentarai