- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos valstybės narės pirmadienį sutarė leisti naudoti prieštaringai vertinamą herbicidą glifosatą dar penkeriems metams. Toks netikėtas sprendimas leido pagaliau ištrūkti iš aklavietės.
ES pareigūnų teigimu, įtakingoji Vokietija, iki šiol besipriešinusi glifosato licencijos pratęsimui, galiausiai pakeitę nuomonę, kai buvo išsklaidytos jos abejonės dėl šio herbicido naudojimo.
Už Europos Komisijos pasiūlymą pratęsti glifosato licenciją balsavo 18 iš 28 ES šalių. Devynios šalys balsavo prieš, įskaitant Prancūziją, o viena susilaikė.
„Šiandienos balsavimas rodo, kad, kai mes norime, mes galime dalintis ir prisiimti kolektyvinę atsakomybę už sprendimų priėmimą“, – sakė ES sveikatos reikalų komisaras Vytenis Andriukaitis.
Dabartinis leidimas naudoti glifosatą baigia galioti gruodžio 15 d.
Iš pradžių Komisija šio herbicido patvirtinimo galiojimą rekomendavo pratęsti dar dešimtmečiui, tačiau neslūgstant nuogąstavimams dėl galimos grėsmės, kurią šis chemikalas gali kelti žmonėms ir aplinkai, planuotas ES ekspertų balsavimas buvo atidėtas. Vėliau paskelbta, kad jis įvyks lapkričio 9 d., tačiau ir tuomet nepavyko susitarti.
Pastarąjį kartą balsuojant dėl glifosato Vokietija susilaikė, tačiau dabar Berlynas apsigalvojo, kai sulaukė patikinimų dėl gyvūnų gerovės ir privataus šio herbicido naudojimo, sakė gerai informuotas šaltinis.
Glifosato kritikai, kurių priešakyje yra aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“, ragina visiškai uždrausti naudoti šį herbicidą Europoje. Aktyvistai įteikė peticiją, kurią pasirašė daugiau kaip 1,3 mln. tokiam sprendimui pritariančių žmonių.
Jie atkreipia dėmesį į 2015 metais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros atliktą tyrimą, kuriame padaryta išvada, kad ši medžiaga yra „galbūt kancerogeninė“.
Prancūzija, kurioje glifosatas naudojamas bene intensyviausiai Europoje ir kurios vyriausybė nori laipsniškai atsisakys šio herbicido, jau pareiškė balsuosianti prieš glifosato patvirtinimo pratęsimą dešimčiai metų. Prie jos prisijungė Italija, Austrija ir Belgija.
Europos Parlamentas yra patvirtinęs neprivalomą rezoliuciją, kurioje paragino iki 2022 metų uždrausti šio chemikalo naudojimą.
Europarlamentarai pareiškė, kad patvirtinimo galiojimas turėtų būti pratęstas tik penkeriems metams, ir taip pat paragino nuo gruodžio 15 dienos, kai baigs galioti dabartinis glifosato patvirtinimas, nebeleisti jo naudoti neprofesionalams, taip pat uždrausti jį naudoti parkuose, soduose ir žaidimų aikštelėse.
Europos maisto saugos agentūra ir Europos cheminių medžiagų agentūra teigia, kad glifosatas vargu ar gali sukelti vėžį žmonėms. Panašią išvadą padarė ir kiti 2016 metais vertinimą atlikę PSO ekspertai bei JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).
Glifosatas pradėtas naudoti praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje kaip JAV bendrovės „Monsanto“ gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „Roundup“ – o tai vienas populiariausių herbicidų pasaulyje – veiklioji medžiaga.
„Monsanto“ tvirtina, kad glifosatas „atitinka ar net viršija visus patvirtinimo galiojimo pratęsimui visam laikotarpiui pagal Europos teisės aktus taikomus reikalavimus“.
Glifosato klausimo ES vis negalėjo galutinai išspręsti nuo 2016 metų birželio, kuomet baigėsi šiam herbicidui išduoto 15 metų patvirtinimo galiojimas, kuris tuomet buvo pratęstas 18 mėnesių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NATO pradeda patruliavimą Baltijos jūroje
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte antradienį pareiškė, kad Aljansas pradeda Baltijos jūros stebėsenos misiją po įtariamo povandeninių kabelių sabotažo. ...
-
Nušalinto Pietų Korėjos prezidento teismo pradžia truko vos kelias minutes
Pietų Korėjos Konstitucinis Teismas antradienį turėjo pradėti nuo pareigų nušalinto prezidento Yoon Suk Yeolo, praėjusį mėnesį paskelbusio trumpai galiojusį karo padėties dekretą, apkaltos procesą. ...
-
Vokietija žada prisidėti prie NATO misijos Baltijos jūroje
Vokietijos karinės jūrų pajėgos skirs laivų infrastruktūrai Baltijos jūroje ginti, tvyrant nerimui dėl vadinamojo Rusijos „šešėlinio“ tanklaivių laivyno ir neseniai įvykusių kabelių sugadinimo atvejų, antradienį parei&s...
-
Pernai gerokai sumažėjo nelegalios migracijos į ES srautai
Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos agentūra „Frontex“ antradienį pranešė, kad 2024-aisiais užregistruotų neteisėtų sienos kirtimų atvykstant į bloką skaičius sumažėjo ir buvo mažiausias nuo 2021-ųjų. ...
-
Ispanijoje siūlomi drakoniški mokesčiai būstą perkantiems užsieniečiams
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas pirmadienį pasiūlė įvairių priemonių kovai su būsto krize šalyje, įskaitant 100 proc. apmokestinimą būstus perkantiems užsieniečiams iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių &s...
-
Dronas sutrikdė Rygos oro uosto darbą, trys lėktuvai negalėjo nutūpti
Trys pirmadienį vakare Rygos oro uoste turėję tūpti lėktuvai buvo nukreipti į kitus oro uostus, nes tūpimo trajektorijoje buvo pastebėtas dronas, naujienų agentūrai LETA sakė Civilinės aviacijos agentūros (CAA) operatyvinių situacijų vadovas Aiv...
-
Baltijos regiono valstybės tariasi, kaip užkirsti kelią diversijoms2
Helsinkyje antradienį susitinkantys NATO Baltijos šalių vadovai sieks sustiprinti saugumą po įtariamo povandeninių kabelių Baltijos jūroje sabotažo. ...
-
Bideno atsisveikinimo kalba: Amerika tapo stipresnė1
Pirmadienį , likus savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus, Joe Bidenas pareiškė, kad Amerika pasaulinėje arenoje yra stipresnė nei buvo per pastaruosius dešimtmečius. ...
-
Baltieji rūmai skaičiuoja, kiek atsieis atstatymas po Los Andželo gaisrų3
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad kai kuriems nuo didžiulių gamtinių gaisrų nukentėjusiems Los Andželo rajonams atstatyti prireiks milijardų dolerių. ...
-
Šiaurės Korėja paleido raketas į Japonijos jūrą
Šiaurės Korėja antradienį į jūrą paleido kelias trumpojo nuotolio balistines raketas, pranešė Seulo kariuomenė. ...