Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ be susitarimo galimybę

  • Teksto dydis:

Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai trečiadienį atmetė „Brexit“ be susitarimo galimybę ir privertė ministrę pirmininkę Theresą May (Terezą Mei) paskelbti, kad ji artimiausiomis dienomis trečiąkart pasiūlys parlamentui savo planą dėl išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų.

Th. May perspėjo: jeigu parlamentarai nepriims šios sutarties, tuomet šalies tikriausiai lauks ilgas „Brexit“ atidėjimas. Be to, Britanijai gali tekti gegužę išrinkti savo atstovus į Europos Parlamentą.

Šis perspėjimas nuskambėjo po trečiadienį vakare įvykusio balsavimo, per kurį Bendruomenių Rūmai atmetė pasiūlymą kovo 29-ąją išstoti iš ES nesudarius jokio susitarimo dėl ateities ryšių su Bendrija, nors ankstesnę dieną parlamentarai antrąkart atmetė premjerės su Briuseliu suderėtas sąlygas.

Chaotiškas parlamento posėdis dar kartą pademonstravo didelį įstatymų leidėjų susiskaldymą „Brexit“ klausimu, praėjus beveik trejiems metams po referendumo, per kurį buvo nubalsuota už Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš ES.

Kalbėdama Bendruomenių Rūmuose Th. May sakė, kad šių balsavimų „logiška pasekmė“ – jog parlamentarai dabar turės nuspręsti, ar jie nori atidėti „Brexit“.

Tačiau ji teigė, kad ES trumpam atidėjimui pritartų tik tuo atveju, jeigu parlamentas patvirtintų vyriausybės suderintą „Brexit“ susitarimą. Priešingu atveju „reikės daug ilgesnio pratęsimo“, perspėjo Th. May.

Pasak jos, jeigu susiklostytų toks scenarijus, Britanijai gali tekti gegužę organizuoti rinkimus į Europos Parlamentą.

„Nemanau, kad tai būtų teisingas rezultatas. Tačiau Rūmai turi priimti savo atliktų sprendimų pasekmes“, – kalbėjo Th. May..

Žvilgsnis nuo prarajos krašto

Vis dėlto šis Bendruomenių Rūmų balsavimas yra daugiausiai simbolinis, nes Britanija kol kas toliau žengia į pasitraukimą iš Bendrijos po dviejų savaičių, jeigu nebus nutarta dėl naujo plano arba susitarta, kad „Brexit“ būtų atidėtas – tačiau tam turėtų pritarti visų kitų 27 ES šalių lyderiai.

Parlamentarai antradienį 391 balsu prieš 242 atmetė susitarimo projektą, parengtą per daug mėnesių trukusias Th. May vyriausybės derybas su Europos Sąjunga. Šis žingsnis padidino riziką, kad 46 metus trukę JK ryšiai su ES gali būti nutraukti per vieną naktį, o toks scenarijus grasina sukelti didelį sukrėtimą ekonomikoms abipus Lamanšo sąsiaurio.

Londono Sičio finansų rajono politikos vadovė Catherine McGuinness (Ketrin Makgines) sakė, kad Britanijos verslas „žvelgia žemyn nuo prarajos krašto“.

Nesusikalbėjimas Londone taip pat sukėlė didelį nusivylimą Briuselyje. ES lyderiai perspėja, kad negalės pritarti siūlymui atidėti „Brexit“, jeigu britų parlamentas aiškiai nepasakys, ko nori.

„Kam turėtume pratęsti derybas? Kokiu tikslu?“ – prieš balsavimą Londone ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) sakė Europos Parlamente.

Th. May sprendimas vėl pateikti balsavimui sutartį, kurią kritikai yra pavadinę „nebegyva“, tikriausiai supykdys daugelį įstatymų leidėjų.

Tačiau Europos Komisijos atstovė sakė: „Yra tik du būdai palikti ES: su sutartimi arba be jos. ES pasiruošusi abiems.“

„Sutarėme su premjere dėl sutarties, ir ES pasiruošusi ją pasirašyti“, – pridūrė ji.

Atidėjimas iki birželio 30-osios?

Naujausias balsavimas dar kartą pabrėžė, kaip menkai Th. May valdo padėtį.

Premjerės pasiūlymas buvo grindžiamas prielaida, kad išstojimas be sutarties yra pagrindinis pasirinkimas, jeigu nebus pasiūlyta nieko kita. Tačiau parlamentarai nusprendė paremti pataisą, atmetančią bet kokią galimybę išstoti be sutarties.

Vyriausybės pasiūlyme dėl ketvirtadienį turinčio įvykti balsavimo sakoma, jog jeigu įstatymų leidėjai iki kovo 20-osios – likus parai iki ES viršūnių susitikimo pradžios – iš trečio karto pritartų Th. May „Brexit“ sutarčiai, tuomet ji prašytų Bendrijos trumpam atidėti išstojimą, kad sutartis galėtų būti ratifikuota.

Šis procesas galėtų trukti iki birželio 30 dienos.

„Jeigu jis (parlamentas) nepanorės ateinančiomis dienomis paremti sutarties ir jeigu jis nepanorės paremti pasitraukimo be sutarties kovo 29 dieną, tuomet jis duos žinią, jog reikės daug ilgesnio pratęsimo“, – sakė Th. May.

Kalbėdama prieš balsavimą Londone Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė: „Kartu pasiekti tvarkingą išstojimą – ir aš šiandien ypač noriu tai pakartoti – tebėra mūsų bendras interesas.“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) irgi perspėjo, kad pakartotinių derybų dėl „Brexit“ sutarties negali būti.

„Negalime iš naujo derėtis dėl sutarties, dėl kurios derėjomės kelis mėnesius ir dėl kurios, kaip sakėme, nebegalima derėtis iš naujo“, – pabrėžė jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Vyt pV tuos britus, patys nežino ko nori.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių