- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltarusijos režimui beveik ketverius metus tęsiant didelio masto susidorojimą su opozicija, antradienį buvo surengti reidai prieš daugiau kaip 200 aktyvistų, konfiskuotas jų turtas.
Reidai surengti Solidarumo su Baltarusijos politiniais kaliniais dieną.
Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka represijų griebėsi 2020-ųjų rugpjūtį, kai prasidėjo masiniai šalies pilietinės visuomenės protestai prieš jo valdymą po ginčijamo perrinkimo prezidento rinkimuose. Opozicija ir Vakarai juos pasmerkė kaip suklastotus.
Buvo sulaikyta daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai buvo žiauriai sumušti, uždaryta dešimtys nepriklausomų naujienų organizacijų ir teisių grupių, įkalinta žurnalistų.
Nuo to laiko iš 9,5 mln. gyventojų turinčios šalies pabėgo apie 500 tūkst. žmonių, įskaitant svarbius opozicijos veikėjus, o valdžios institucijos šiais metais pradėjo kampaniją prieš užsienyje gyvenančius baltarusius, raginančius taikyti griežtesnes sankcijas A. Lukašenkos vyriausybei.
Antradienį valstybinė televizija parodė, kaip ginkluoti operatyvininkai laužiasi į opozicijos aktyvistų butus, atlieka juose kratas ir juos užantspauduoja. Vienas iš tokių butų priklauso Janai Latuškai, opozicijos veikėju tapusio buvusio Baltarusijos kultūros ministro Pavelo Latuškos dukrai.
Baltarusijos tyrimų komitetas paskelbė iškėlęs baudžiamąją bylą 257 aktyvistams, siekiantiems patekti į užsienyje veikiančią Koordinacinę tarybą, kurią opozicijos politikai įsteigė 2020 metais kaip alternatyvų parlamentą. Jie paskelbė internetinius rinkimus į 80 vietų šioje Taryboje, vyksiančius gegužės 25–27 dienomis.
Minimi aktyvistai, kurių dauguma jau yra išvykę iš šalies, kaltinami „sąmokslu nuversti vyriausybę“, „raginimu taikyti sankcijas“ ir „ekstremistinės grupės kūrimu“. Dėl šių kaltinimų suimtiems asmenims gresia iki 12 metų kalėjimo.
Komiteto atstovas spaudai Siarhejus Kabakovičius sakė, kad visoje Baltarusijoje vyksta „areštai, kratos ir turto areštai“, kurie yra didelio masto Koordinacinės tarybos tyrimo dalis.
Prisimename juos kiekvieną dieną, nes kiekvieną dieną jie neteisėtai lieka įkalinti už tikėjimą laisva ir demokratine Baltarusija.
Buvęs ministras P. Latuška teigė naujienų agentūrai AP, kad valdžia stiprina represijas prieš baltarusių tautybės žmones šalyje ir užsienyje, nes baiminasi, kad vėl gali kilti masiniai protestai.
„Lukašenkos režimas baiminasi bet kokios politinės alternatyvos ir pradėjo dar vieną savo oponentų baudžiamojo persekiojimo etapą, iš karto pradėdamas baudžiamąsias bylas prieš visus rinkimų į Koordinacinę tarybą dalyvius, – kalbėjo jis. – Tai bandymas įbauginti baltarusius, kurie pasisako prieš valdžią ir jos vykdomą politiką.“
Gegužės 21 dieną opozicija paskelbė Solidarumo su Baltarusijos politiniais kaliniais diena.
Seniausios ir žymiausios šalies žmogaus teisių grupės „Viasna“ duomenimis, šiuo metu Baltarusijoje yra 1 tūkst. 392 politiniai kaliniai, o kasdien suimami nauji asmenys. Ji teigia, kad mažiausiai penki politiniai kaliniai mirė už grotų.
Praėjusią savaitę pareigūnai atliko kratas ir areštavo 104 užsienyje gyvenančių ir valdžią kritikuojančių baltarusių nekilnojamąjį turtą.
Vakarų pareigūnai šią savaitę dar kartą paragino Baltarusijos valdžią paleisti politinius kalinius ir nutraukti represijas.
„Visi Baltarusijos politiniai kaliniai turi būti paleisti, – antradienį pareiškė JAV ambasada Baltarusijoje. – Prisimename juos kiekvieną dieną, nes kiekvieną dieną jie neteisėtai lieka įkalinti už tikėjimą laisva ir demokratine Baltarusija.“
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) pirmadienį pareiškime sakė: „Režimas vis dažniau taikosi ir į tuos, kurie pabėgo iš šalies.“
Jis pridūrė, kad ES „smerkia naujausią reidų ir turto konfiskavimo bangą prieš politinius aktyvistus, kurie tęsia savo veiklą už laisvę tremtyje“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas R. T. Erdoganui: būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per pokalbį telefonu su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) pareiškė, kad būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje, pranešė Kremlius. ...
-
Ukrainos ambasadorius: vienintelė išeitis – Ukrainos pakvietimas į NATO
Budapešto memorandumo susitarimas tapo trumparegiškumo, priimant strateginius pasaulio saugumo architektūros sprendimus, simboliu, sako Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta. ...
-
S. Lavrovui planuojant dalyvauti ESBO ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį4
Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui planuojant dalyvauti šią savaitę Maltoje vyksiančiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį šiame renginyje. ...
-
Po tyrimo JAV įstatymų leidėjai remia COVID-19 nuotėkio iš Kinijos laboratorijos teoriją
JAV įstatymų leidėjai pirmadienį užbaigė dvejus metus trukusį tyrimą, kurio išvadose jie parėmė teoriją, jog 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje. ...
-
Pietų Korėjos prezidentas paskelbė karo padėtį, žada susidoroti su „antivalstybiniais elementais“5
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį, sakydamas, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“. ...
-
Prancūzijai gresia nauja politinė krizė
Prancūzijai gresia nauji politiniai neramumai, opozicijai ruošiantis per balsavimą pareikšti nepasitikėjimą ministro pirmininko Michelio Barnier vyriausybe. ...
-
Sakartvelo teismas atmetė prezidentės ir opozicijos prašymą panaikinti rinkimų rezultatus
Sakartvelo teismas antradienį atmetė proeuropietiškos prezidentės ir opozicijos grupių prašymą panaikinti rinkimų rezultatus. ...
-
Šveicarijos parlamentarai apribojo galimybę ukrainiečiams naudotis apsaugos statusu
Šveicarijos parlamentas pirmadienį nubalsavo už tai, kad būtų gerokai apribotos ukrainiečių galimybės gauti specialųjį laikinosios apsaugos statusą. ...
-
Baltieji rūmai: JAV rengia naujas sankcijas Rusijai
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake‘as Sullivanas paskelbė, kad rengiamos naujos sankcijos Rusijai, sakoma Baltųjų rūmų pranešime. ...
-
Gudija plečia karines bazes prie mūsų sienų: kieno kareiviai bus jose dislokuoti – gudų ar rusų?
Aliaksandras Lukašenka kaip ungurys sukasi vis tvirčiau spaudžiančiuose Kremliaus gniaužtuose. Kol kas jam pavyko išvengti tiesioginio įsitraukimo į karą ir didelių Rusijos pajėgų dislokavimo Gudijoje. Bet tai laikina ir galutinis spren...