„Fundamentalus pasirinkimas“
Antrąją kadenciją baigiantis prezidentas pasakė įtaigią kalbą trečiąjį savo partijos nacionalinio suvažiavimo vakarą, aiškindamas, kaip H.Clinton, jo buvusi varžovė, tapo sąjungininke ir patikima patarėja.
Vaizduodamas respublikonų kandidatą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą) kaip neišmanėlį, besibičiuliaujantį su diktatoriais, B.Obama sakė, kad lapkritį vyksiantys prezidento rinkimai bus „ne vien pasirinkimas tarp partijų arba politikų (ar) įprasti debatai tarp kairiųjų ir dešiniųjų“.
Prezidentas, kalbėdamas delegatams, susirinkusiems Filadelfijoje – mieste, kuriame buvo parašyta Amerikos konstitucija, sakė, kad artėjantys rinkimai bus kova dėl pačios „mūsų demokratijos prasmės“.
„Tai labiau fundamentalus pasirinkimas – apie tai, kokia tauta esame, ar liksime ištikimi šiam didžiam Amerikos savivaldos eksperimentui“, – aiškino jis.
B.Obama vadovavo visą dieną trukusioms demokratų pastangoms pavaizduoti D.Trumpą kaip netinkamą tapti valstybės vadovu, šį politikos naujoką priešpastatydami daug labiau patyrusiai jo varžovei.
Pasak prezidento, D.Trumpas „iš tiesų nėra planuojantis žmogus. Jis taip pat nelabai faktų žmogus“.
„Jis tikisi, kad įbauginęs pakankamai žmonių galės surinkti pakankamai balsų, jog laimėtų šiuos rinkimus“, – teigė B.Obama.
Nusitaikęs į D.Trumpo kampanijos šūkį, B.Obama tvirtino, kad „Amerika jau dabar didi. Amerika jau dabar stipri. Ir pažadu jums, kad mūsų stiprybė, mūsų didybė nepriklauso nuo Donaldo Trumpo“.
„Amerikoje niekada nebuvo svarbiausia tai, ką vienas žmogus pažada padarysiantis dėl mūsų – svarbu tai, ką mes galime pasiekti kartu“, – pabrėžė jis.
„Ji buvo čia dėl mūsų“
Kalbėdamas apie savo pirmąją valstybės sekretorę, dirbusią tame poste ketverius metus, taip pat buvusią jo varžovę per 2008-ųjų demokratų pirminių rinkimų kampaniją, B.Obama pareiškė platų palaikymą H.Clinton, sakydama, kad ji yra vienintelis žmogus, unikaliai kvalifikuotas pakeisti jį Baltuosiuose rūmuose.
Pasak jo, 68 metų buvusi pirmoji šalies ponia ir senatorė išmano, ką reiškia priimti sunkius sprendimus dėl svarbiausių klausimų, apsprendžiančių laikmetį ir prezidento kadenciją, tokių kaip sprendimas surengti reidą Pakistane, per kurį buvo nukautas džihadistų grupuotės „al Qaeda“ vadovas Osama bin Ladenas.
„Galiu su pasitikėjimu sakyti, kad nei vienas vyras arba moteris – nei aš, nei Billas (Clintonas, Bilas Klintonas), niekas – nebuvo labiau kvalifikuoti negu Hillary Clinton dirbti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu“, – tvirtino B.Obama.
„Ji buvo čia dėl mūsų, net jei ne visada pastebėdavome“, – sakė B.Obama, prašydamas šalies išrinkti moterį, kurią pats nugalėjo prieš aštuonerius metus.
Trečiadienį išryškėjo įvairovės, kurią demokratai siekia akcentuoti visą savaitę, paveikslas: juodaodis vyras, simboliškai siekiantis perduoti galingiausią laisvojo pasaulio skeptrą moteriai.
Tas įvairovės paveikslas buvo kulminacija 72 valandas trukusio kalbų parado – vyrų ir moterų, gėjų ir heteroseksualų, baltųjų, juodųjų ir ispanakalbių, jaunų ir senų – viliantis pavaizduoti respublikonus kaip ryšį praradusius socialinius konservatorius, kuriems vadovauja skrupulų neturintis magnatas.
Negalite sau leisti likti namuose
Pasitelkdamas garsiausią tos savo kampanijos šūkį B.Obama sakė: „Jei esat rimtai nusiteikę dėl mūsų demokratijos, negalite sau leisti likti namuose vien todėl, kad ji galbūt ne kiekvienu klausimu vienijasi su jumis. Jūs turite žengti į areną su ja, nes demokratija nėra žiūrovo pramoga. Amerika yra ne apie „Taip, jis padarys“. Ji yra apie „Taip, mes galime“.
B.Obamai baigiant savo kalbą, H.Clinton, kuri yra pirmoji moteris, tapusi kurios nors didžiosios JAV partijos kandidate į prezidento postą, įžengė ant scenos, išprovokuodama tūkstančių suvažiavimo delegatų ir svečių kurtinamus šūksnius.
Vis dėlto apklausos nuolat rodo, kad daug žmonių ja nepasitiki, ir tai galbūt yra palikimas Clintonų 10-ojo dešimtmečio kontroversijų, nuo „Whitewater“ žemės sandorių iki B.Clintono romano su Monica Lewinsky (Monika Levinski). Jos kritikų nuomonę dėl jos nesąžiningumo tik sustiprino pranešimai, kad ji vyriausybėje naudojosi privačiu elektroninio pašto serveriu.
Be to, kai kurių demokratų vis dar neįtikino jos kandidatūra – po sunkios partijos pirminių rinkimų kovos su Bernie Sandersu (Berniu Sandersu). Tokius jausmus akcentavo mažos, bet triukšmingos B.Sanderso šalininkų grupės protestai.
Nuolat buvo kartojama H.Clinton atkaklumo žinia. B.Obama paminėjo savo paties sunkią kovą su H.Clinton 2008 metais ir gyrė buvusios priešininkės, kaip kandidatės, „kietumą“, „jos protą, jos nuovokumą ir jos discipliną“ kaip komandos narės.
Pasiruošimai artėjančioms kovoms
Be pagyrų kandidatei, trečiadienio oratoriai nemažai laiko skyrė atakoms prieš jos varžovą.
„Trumpas sako, kad nori vadovauti šaliai taip, kaip vadovauja savo verslui. Dieve, padėk mums“, – sakė buvęs Niujorko meras Michaelas Bloombergas (Maiklas Blumbergas), kuris ir pats yra verslininkas milijardierius. Jis yra nepriklausoma figūra, demokratų pakviesta siekiant padidinti H.Clinton patrauklumą.
Anksčiau trečiadienį D.Trumpas savo surengė išankstinį puolimą prieš B.Obama, sakydamas, kad jis yra „labiausiai neišmanantis prezidentas per mūsų istoriją“.
Respublikonų kandidatas taip pat išprovokavo demokratų įtūžį, kai užsiminė apie tūkstančius elektroninių laiškų, kuriuos H.Clinton laikė privačiame serveryje, bet juos ištrynė, užuot perdavusi federalinėms tarnyboms, argumentuodama, jog jie buvo asmeninio pobūdžio, nesusiję su jos darbu.
„Rusija – jeigu klausaisi, tikiuosi, kad sugebėsi surasti tuos 30 tūkst. trūkstamų laiškų. Manau, kad mūsų žiniasklaida tau dosniai atsilygins“, – pareiškė D.Trumpas.
Respublikonai laiko faktą, kad tie laiškai buvo ištrinti, laiko įrodymu, kad mėginama nuslėpti kažkokius dalykus, susijusius su H.Clinton darbu Valstybės departamente.
Karjerą vainikuojanti kalba
Baigiantis antrajai kadencijai, B.Obama turės vis mažiau galimybių kreiptis į tautą, įtvirtinti savo palikimą ir daryti įtaką šių metų rinkimų kampanijai.
Tačiau trečiadienį jis geriausiu eterio laiku kalbėjo tūkstančiams suvažiavimo delegatų ir dešimtims milijonų televizijos žiūrovų.
Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama tai maždaug 45 min. trukmės kalbai ruošėsi kelias savaites.
Visgi šis svarbus prezidento kadencijos momentas brendo dešimtmetį ar dar ilgiau.
Tam tikra prasme ši kalba vainikuoja B.Obamos aukštąją politinę karjerą, kurios pradžią žymėjo jo pasisakymas 2004 metų demokratų suvažiavime, jo įtemptą kovą su H.Clinton per 2008 metų pirminių rinkimų kampaniją ir aštuonerius kadencijos metus.
B.Obama aptarė daug jau girdėtų dalykų, kalbėdamas apie savo pasiekimus per dvi kadencijas, pabrėždamas Amerikos atsigavimą po Didžiosios recesijos, sutartį dėl Irano branduolinės programos ir sveikatos apsaugos sistemos reformą.
Tačiau jis taip pat perdavė partijos deglą.
„Palikdamas sceną šį vakarą tikiu, kad Demokratų partija yra gerose rankose“, – sakė B.Obama, iš pažiūros susigraudinęs.
„Dėkoju už šią neįtikėtiną kelionę“, – ištarė jis prieš savo ilgą pasitraukimą iš scenos.
Naujausi komentarai