- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS), Londone įsikūręs analitinis centras, penktadienį pareiškė, kad Europos šalys sustiprino savo gynybą, reaguodamos į 2014-aisiais įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją ir 2022-ųjų Rusijos invaziją į Ukrainą.
Visgi, centro teigimu, dar reikia daug nuveikti, kad jos būtų pasirengusios atremti Rusijos keliamas grėsmes.
IISS tokiomis išvadomis pradėjo Čekijos sostinėje Prahoje tris dienas truksiantį susitikimą, skirtą Europos ir transatlantiniams kariniams pajėgumams aptarti.
„NATO ne tik gerokai padidino savo užmojus, susijusius su atgrasymu ir kovine laikysena, bet Europos šalys narės stengėsi pašalinti ir esminius pajėgumų bei parengties trūkumus“, – teigiama ataskaitoje.
„Tačiau nenuostabu, kad po ištisų dešimtmečių aplaidumo ir nepakankamų investicijų dar daug ką reikia nuveikti, o padaryta pažanga nėra vienoda“, – sakoma joje.
Ataskaita paskelbta tuo metu, kai Europos lyderiai, įskaitant NATO generalinį sekretorių Marką Rutte, Budapešte iš naujo vertino savo transatlantinius santykius, tikėdamiesi, kad Donaldo Trumpo sugrįžimas į prezidento postą JAV padės išvengti jo pirmąją kadenciją lydėjusių nesutarimų ir išlaikyti tvirtą bendrą poziciją Rusijos atžvilgiu.
Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas grasino imtis veiksmų, galinčių turėti lemtingų pasekmių Europos valstybėms, pradedant prekybos karu su Europos Sąjunga (ES), baigiant įsipareigojimų NATO atšaukimu ir paramos Ukrainai kare su Rusija pristabdymu.
Per savo pirmąją 2017–2021 metų kadenciją D. Trumpas ragino NATO nares Europoje skirti daugiau lėšų gynybai – bent jau 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) – ir būti mažiau priklausomoms nuo JAV karinės paramos.
Ataskaitoje sakoma, kad šiuo požiūriu padaryta tam tikra pažanga: 2024-aisiais NATO Europos valstybių narių išlaidos gynybai bus 50 proc. didesnės nei prieš 10 metų.
Kliūtys
Tačiau, IISS teigimu, problemų vis dar išlieka, pavyzdžiui, viešojo finansavimo stabilumo stoka, kuri „galiausiai riboja (gynybos) pramonės galimybes investuoti su pasitikėjimu“.
Be to, „reguliavimo kliūtys ir aplinkosaugos, socialinių ir valdysenos standartų taikymas ir toliau bus kliūtis investicijoms“, sakoma ataskaitoje.
Europos gynybos pramonei po 2022-ųjų pavyko padidinti kai kurių ginklų gamybą, ypač tų, kurių paklausa Ukrainoje yra didelė, pavyzdžiui, oro gynybos ir artilerijos.
Tačiau Europos šalys taip pat padovanojo Ukrainai savo ginklų, įskaitant naikintuvus F-16, ir „tebėra priklausomos nuo JAV dėl kai kurių svarbių savo karinio pajėgumo aspektų“, o dėl nepakankamų gamybos pajėgumų savo poreikiams patenkinti taip pat žvalgosi į Braziliją, Izraelį ir Pietų Korėją.
Ataskaitoje teigiama, kad konkurencija su civiline pramone dėl žaliavų ir kvalifikuotų specialistų apsunkina gynybos pramonės padėtį.
Ji taip pat įspėjo, kad daugelyje Europos kariuomenių nepakanka karių. Iš Rusijos karo prieš Ukrainą išmokta pamoka yra ta, kad „šalims reikia daug karių, kad galėtų susikauti su priešo puolimu ir jį įveikti, bet taip pat pakankamai pajėgų, kad galėtų atsigauti po kovinio išsekimo“.
Pagal šį standartą „svarbiausios Europos ginkluotosios pajėgos tebėra nepakankamai stiprios“.
Ataskaitoje teigiama, kad europiečiai turi nueiti ilgą kelią, kad atnaujintų savo gynybos pajėgumus.
„Pajėgos, biudžetai ir gynybos pramonės pajėgumai buvo sumažinti dėl politinių vyriausybių sprendimų. Dabar tos pačios vyriausybės turi iš naujo atrasti gynybos ir saugumo įprotį, užtikrinti nuolatinį politinį dėmesį ir investicijas, kad būtų atsižvelgta į naujas strategines Europos realijas“, – tvirtino IISS.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europos akcijų indeksai smunka penktą prekybos sesiją iš eilės
Į akcijų rinkas grįžus atsargumo nuotaikoms, Europos akcijų indeksai „Stoxx 50“ ir „Stoxx 600“ ketvirtadienį smuko atitinkamai 0,2 ir 0,1 proc. ir jau penktą prekybos sesiją iš eilės gali užbaigti su minuso ženklu. ...
-
Izraelio ministras išreiškė susirūpinimą dėl „Nemuno aušros“ buvimo koalicijoje16
Izraelio diasporos reikalų ministras Amichai Chikli išreiškė susirūpinimą dėl „Nemuno aušros“ buvimo valdančiojoje koalicijoje. Pasak jo, antisemitiniais pareiškimais Konstituciją pažeidusio Remigijaus Žemaitai...
-
ES klimato komisaras: COP29 susitarimo projektas yra nepriimtinas
Europos Sąjungos (ES) klimato reikalų komisaras Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje COP29 paskelbtą susitarimo projektą ketvirtadienį pavadino nepriimtinu. ...
-
Šveicarijos regionas balsuos dėl išlaidų „šventvagiškai“ 2025 m. „Eurovizijai“2
Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar išleisti dešimtis milijonų dolerių 2025 metų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti, oponentai smerkia viešųjų lėšų „švaistymą“ nepadoriam muzikos reng...
-
Į JAV ambasadoriaus prie NATO postą ketinama skirti M. Whitakerį
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris ilgą laiką kritikavo NATO kaip pernelyg priklausomą nuo Amerikos pinigų, trečiadienį paskelbė, kad į svarbų ambasadoriaus prie Aljanso postą skirs savo bendražygį Matthew Whitakerį. ...
-
E. Muskas ir V. Ramaswamy pristatė savo kaip naujųjų JAV „efektyvumo“ prievaizdų planus
Elonas Muskas trečiadienį išdėstė savo kaip naujojo JAV „efektyvumo“ prievaizdo planus – užsiminė, kad imsis federalinių išlaidų ir darbuotojų skaičiaus mažinimo, kurį savo vykdomosiomis galiomis parems išrink...
-
Bitkoino kursas pirmąkart viršijo 95 tūkst. JAV dolerių kartelę1
Bitkoino kursas ketvirtadienį pasiekė naują rekordą: jis pirmąkart viršijo 95 tūkst. JAV dolerių kartelę. ...
-
Lapkričio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 21-oji, ketvirtadienis, 47 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.00 val., leidžiasi 16.09 val. Dienos ilgumas 8.09 val. Mėnulis (pilnatis): leidžiasi 13 .35 val., teka 21.35. Vardadieniai: Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Ifigenija ...
-
JAV pripažįsta Venesuelos opozicijos kandidatą išrinktuoju prezidentu
JAV antradienį paskelbė, jog pripažįsta Venesuelos opozicijos kandidatą Edmundo Gonzalesą Urrutią (Edmundą Gonsalesą Urutiją) išrinktuoju prezidentu – šį titulą JAV oficialiai panaudojo pirmą kartą. ...
-
Kinijos ir Brazilijos vadovai pademonstravo gilėjančius tarpusavio ryšius
Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva trečiadienį per Kinijos prezidento Xi Jinpingo valstybinį vizitą sakė, kad jų šalys teikia pirmenybę taikai konfliktų krečiamame pasaulyje. ...