Dar nelinksmesni dalykai

Kita vertus, valstybės kontroliuojamos medijos šneka apie „mėginimus valstybę destabilizuoti“ ar netgi „bandymą surengti pučą“.

Bet net jeigu šitokie teiginiai perdėti, vienas dalykas neabejotinas: praėjęs penktadienis Varšuvoje yra pažymėjimas, liudijantis J. Kaczynskio ir jo anachronistinio, autoritarinio politikos stiliaus skurdą“, – darė išvadą Bartoszas Dudekas svetainėse „Deutsche Welle“ ir „Deutschlandfunk“. 

Būta ir tokių nuomonių, jog Lenkijoje žmonės per mažai protestuoja prieš savo valdžią. Tokią kritiką išsakė komentaras Pietų Vokietijos dienraštyje „Süddeutsche“.

Tačiau šitokiai nuomonei paprieštaravo kitas lenkų publicistas, Adamas Krzeminskis, kalbėdamasis su Vokietijos radiju „Deutschlandfunk“. Anot jo, Lenkijoje iš tiesų pradeda formuotis naujas „sąjūdis“.

Vis dėlto šaliai negresia joks „pilietinis karas“, kaip tvirtinama Rusijoje televizijoje. Situacijos Lenkijoje negalima lyginti ir su padėtimi Ukrainoje 2014-aisiasis.

„Čia ne Maidanas“, – teigė A. Krzeminskis. Tačiau reiškiasi „nauja protestų kultūra, išvedanti tūkstančius žmonių į gatves daugelyje miestų“.

„Jau prieš metus Lenkiją valdantieji nacionalkonservatoriai, – rašoma svetainėje „Deutschlandfunk“, – yra be kita ko priėmę teisėtvarkos ir visuomeninių žiniasklaidos priemonių reformas. Prieš jas protestuoja opozicija ir piliečių sąjūdis. Jie prikiša vyriausybei, kad ši pažeidinėja konstituciją“.

Pasak A. Krzeminskio, partija „Teisė ir teisingumas“ „tyčiojasi iš parlamento procedūrų“. Svarbūs įstatymo projektai priimami be debatų, opozicijai paneigiama teisė pasisakyti.

Valdančioji partija ir opozicija gyvena tarsi „lygiagrečiuose pasauliuose“, tarp kurių, rodos, nebeįmanomas joks susikalbėjimas, – teigė Vokietijos radijui lenkų žurnalistas A. Krzeminskis.

Vienos dienraštis „Standard“ kritikavo „dešiniųjų nacionalistų vyriausybės basndymus“ labiau kontroliuoti „iš Seimo išeinančią informaciją“ ir į jo posėdžius įsileisti „ne visas, bet tik rinktines informavimo priemones, dargi ribojant garso ir vaizdo įrašus“.

Tačiau laikraštis taip pat įspėjo „ir demonstrantus nenuvertinti simbolinės Parlamento svarbos“ ir kvietė juos suprasti, jog „iš išorės blokuoti išėjimus iš Seimo nieko doro neduoda, tik pasiunčia ne tą žinią“.

Dar aštriau valdžios atžvilgiu pasisakė Budapešto dienraštis „Nepszava“: „valdančiosios Lenkijoje partijos ketinimai gerai žinomi: norima pašalinti nepriklausomas institucijas ir žiniasklaidą. Bet ne tik Varšuvoje, o ir Budapešte.

O po D. Trumpo pergalės Amerikoje Viktoras Orbanas ir jo bendraminčiai jaučiasi pateisinti ir patvirtinti. Jie tikisi, kad dabar galės viską iš Briuselio išpešti. Jų pasaulio tvarkos supratimą formuoja ne santūrumas, o atkaklių  smūgių politika ir bet kokio diplomatinio meistriškumo trūkumas“, – rašė Vengrijos sostinės laikraštis.

Estijos sostinės dienraštis „Eesti Päevaleht“ rašė, kad „čia, kaip ir kitur, galioja posakis: „galia žmogų gadina, o absoliuti galia jį sugadina absoliučiai“. Ir Lenkija ne kažkur kitoje pasaulio pusėje, o čia pat Rytų Europoje, ir tai viena iš vadovaujančių NATO šalių.

Protestų priešais Varšuvos Seimą atveju klausimas sukosi ne dėl užsienio politikos,  bet dėl naujo spaudos įstatymo. Vis dėlto absoliuti galia yra šliaužianti liga, kuri nesustoja ties tokių vidaus klausimų“, – įspėjo Talino laikraštis.

Anot Varšuvos dienraščio „Rzeczpospolita“, „tautai pasiųsta žinia buvo tokia: valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ pasunkina žurnalistams kelią į Seimą. Tai sukėlė didelę politinę krizę. Po Kalėdų ši tema vėl atsidurs darbotvarkėje – ir galbūt ves prie dar didesnių problemų.

Užtat dabar visi turėtų atsitraukti – vyriausybė kaip ir opozicija“, – rekomendavo Lenkijos sostinės laikraštis.

Jau ir anksčiau cituotas žurnalistas A. Krzeminskis taip pat tikėjosi, kad „Teisė ir teisingumas“ ko gero „atsitrauks“. Ši partija jau praeityje parodė, „kad ją įmanoma teigiamai paveikti“. Jos viduje jau kažkas gurgia. Tik nereikia tikėtis paankstintų rinkimų.

„Pati opozicija pasiruošusi ilgam, ilgam žygiui“, – teigė lenkų žurnalistas Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Onė

Onė portretas
Ką ji padarė iš saugios Vokietijos ?!?

...

... portretas
Chm... dabar Vokietijai pats laikas Sileziją atsiimt.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    9
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    6
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
  • Mergelė Bufetava
    Mergelė Bufetava

    Prastai lietuviškai kalbantis pilietis Z. Z. turėjo jugoslavišką bufetą. Kažkada pirktą pagal pažintis už talonus. Nors Jugoslavijos jau nėra, tačiau bufetas tebestovi. Virš bufeto ant sienos prikalta Rusijos vėliava. Kartą, kai...

    6
Daugiau straipsnių