- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Amazonės drėgnuosiuose atogrąžų miškuose iki šiol kas vidutiniškai trečią dieną atrandama po mokslui nežinomą organizmų rūšį, nurodoma antradienį paskelbtoje Pasaulinio laukinės gyvūnijos fondo (WWF) ataskaitoje.
Limuzinui ilgiu prilygstanti anakonda, beždžiones medžiojantis milžiniškas šamas, voras mėlynomis nuodingomis "iltimis" ir nuodingos medvarlės - tik kelios iš 1 220 gyvūnų ir augalų rūšių, kurios buvo atrastos šiame regione 1999-2009 metais.
Pastaroji ataskaita buvo paskelbta Japonijoje vykstant Jungtinių Tautų (JT) viršūnių susitikimui, kurio pagrindinė tema - sparčiai mažėjančios pasaulio biologinės įvairovės apsauga. Pasak WWF, šiame dokumente pateikiami argumentai, kodėl ypač svarbu išsaugoti Amazonės gamtą.
"Ši ataskaita aiškiai rodo, kokia neįtikėtina ir stulbinanti Amazonės gyvybės įvairovė", - WWF projekto "Gyvosios Amazonės iniciatyva" (Living Amazon Initiative) vadovas Francisco Ruizas (Fransiskas Ruisas) sakė žurnalistams per pietų pertrauką.
Tačiau "šis neįtikėtinas regionas patiria spaudimą dėl žmogaus veiklos. Gamtovaizdis labai sparčiai transformuojamas", - pridūrė jis.
Dėl miškų kirtimo ir žemės ūkio naudmenų plėtros, vystant galvijų auginimo ūkius, aliejinių palmių plantacijas ir kitokias veiklas, per pastaruosius 50 metų sunaikinta 17 proc. natūralios Amazonės gamtos teritorijų, kurių bendras plotas dvigubai didesnis nei Ispanijos.
Vienas iš nuostabiausių pastarojo meto atradimų šiame regione - keturių metrų ilgio anakonda, aptikta Pando provincijos Bolivijoje užliejamose lygumose 2002 metais.
Pasak WWF, šios gyvatės tapo pirmąja anakondų rūšimi, atrasta nuo 1936 metų. Dabar iš viso žinomos keturios anakondų rūšys.
Per dešimtmetį Amazonėje iš viso buvo atrastos 55 roplių rūšys, iš jų dvi priklausančios aspidų (Elapidae) šeimai. Pastarajai priklauso kai kurios nuodingiausios gyvatės pasaulyje, tokios kaip kobros ir taipanai.
Taip pat atrasta įvairiomis ryškiomis spalvomis išmargintų varlių, iš jų 24 rūšių medvarlės, kurių odos išskyras vietos indėnai dažnai naudoja strėlėms užnuodyti. Vienos iš naujai atrastos rūšies varlyčių kūnai pusiau skaidrūs.
Tarp 257 rūšių, atrastų Amazonės baseino upėse ir ežeruose, buvo ir didžiulių šamų.
Venesueloje sugauto vieno iš beveik pusantro metro ilgio milžinų svoris siekė 32 kilogramus.
Šamai "milžinai" dažniausiai minta kitomis žuvimis, tačiau kai kurių sugautų ūsuočių skrandžiuose aptikta beždžionių liekanų, rašo WWF.
Tuo tarpu Brazilijos valstijoje Rondonijoje aptikta neįprastų smulkių aklų raudonos spalvos šamukų.
Vieno kaimo gyventojai šių žuvelių sugavo kibirais semdami vandenį iš šulinio.
Taip pat atrasta bent 500 naujų vorų rūšių. Vienos rūšies atstovai išsiskiria rudos spalvos kūnu ir ryškiai mėlynos spalvos į žandus panašiomis nuodingomis cheliceromis.
Žinduolių sąrašas pasipildė 39 naujomis rūšimis. Tarp jų esama rožinės spalvos upinių delfinų, septynių rūšių beždžionių ir dviejų rūšių dygliatriušių.
Žinomą Amazonės florą papildė 637 naujos augalų rūšys, tarp kurių esama saulėgrąžų, gebenių, lelijinių, bromelinių ir anoninių.
Amazonės florą sudaro bent 40 tūkst. augalų rūšių, o WWF nurodė, kad kai kuriose vietose augalijos įvairovė tiesiog "pribloškianti".
Pasak tyrėjų, Ekvadore žemumų drėgnojo atogrąžų miško viename hektare aptikta apie tūkstančio rūšių augalų, o viename Kolumbijoje ištirtame 24 hektarų Amazonės miško sklype priskaičiuota apie 3 000 rūšių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
N. Mačiulis: jauniems žmonėms daug sunkiau bendrauti gyvai
„Kritinis mąstymas vis labiau reikalingas ne tik daugelyje profesijų, bet ir kasdienėje veikloje. Netikros informacijos naujienų portaluose yra labai daug. Dažnai niekur nepatikrintomis ar niekinėmis naujienomis dalinamasi ir socialiniuose tinkluos...
-
Išmaniojo telefono „Huawei P20“ apžvalga
Ne taip seniai „Huawei“ pristatė „P20“ išmanųjį. Koks jis? Kalbant trumpai – tai praktiškai visą priekinę dalį užimantis ekranas, plonas, pagamintas iš stiklo plokštelių korpusas, kuriame pavyko...
-
„Emerson Innovation Day“ subūrė besidominčiuosius technologijomis
Antradienį Klaipėdos universitete praūžė pirmąsyk uostamiestyje organizuota „Emerson Innovation Day“. Renginys Aula Magna erdvėse dovanojo progą apžvelgti pramonės atstovams aktualiausias temas bei pakvietė į unikalią technologinių sp...
-
„Facebook“ leis naudotojams apeliuoti dėl įrašų pašalinimo
„Facebook“ antradienį paskelbė suteiksiąs galimybę naudotojams teikti apeliacijas, jei šiems pasirodys, kad jų nuotraukas, vaizdo klipus ar kitus įrašus socialinio tinklo administracija pašalino neteisingai. ...
-
Astronautai iš orbitos nuoširdžiai pasveikino naująjį NASA vadovą
Pirmadienį JAV viceprezidento Mike'o Pence'o (Maiko Penso) naujuoju NASA administratoriumi paskirtas Jimas Bridenstine'as (Džimas Braidenstainas) jau gavo sveikinimų iš orbitos. ...
-
Iš Tarptautinės kosmoso stoties sugrįš trys įgulos nariai2
Iš Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) į Žemę birželio 3 dieną sugrįš trys jos įgulos nariai, pirmadienį pranešė vienas šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“. ...
-
Iš makaronų pastatė daugiau nei 320 kilogramų atlaikantį tiltą
Jau septintą kartą vykusiame tiltų iš makaronų statymo konkurse „Makaronų tiltai 2018“ pastatytas rekordinis tiltas – moksleivių iš Vievio gimnazijos komandos 0,946 kg svorio iš makaronų ir klijų pastatytas tiltas...
-
Kosmose naudojamos technologijos – ir kasdieniame žmonių gyvenime
Sportininkų naudojami bateliai, dulkių siurblys, kompiuterio pelė, belaidės ausinės, telefono kameros ar smūgiams atsparūs akiniai. Šiuos daiktus sieja kosmosas – pirmiausia jie buvo sukurti specialiai astronautams, o vėliau tos pačios te...
-
Trys žingsniai, padėsiantys atsikratyti priklausomybės nuo telefono
Jau tikriausiai pastebėjote, kad eidamas per gatvę retas kuris žiūri į priekį. Šiais laikais dauguma žmonių yra pernelyg užimti atsakinėjimu į žinutes arba naršymu po socialinius tinklus, kad galėtų skirti dėmesio tam, kas vyksta a...
-
Intriga: 1863 m. sukilėlių tapatybės netrukus bus nustatytos
Mokslininkai imasi naujų metodų, siekdami išaiškinti Gedimino pilies kalne rastų 1863 m. sukilimo vadų palaikų tapatybes. ...