Vilniui – dar viena darbo birža

Vilniaus savivaldybė nusprendė steigti įdarbinimu besirūpinsiančią agentūrą. Planuojama, kad viešoji įstaiga pradės veikti jau nuo kitų metų sausio vidurio.

Kurs naujas darbo vietas

Trečiadienį Vilniaus miesto taryba nusprendė steigti dar vieną viešąją įstaigą - Vilniečių užimtumo skatinimo agentūrą. Ši turėtų rūpintis vilniečių įdarbinimu. Jau paskirtas ir laikinasis įstaigos vadovas - Chorstas Klausas, iki šiol trejus metus vadovavęs Naujosios viešosios vadybos institutui.

Kieno lėšomis steigiama agentūra ir kas galės naudotis jos paslaugomis – „Vilniaus diena“ teiravosi idėją į Vilnių parvežusio sostinės mero patarėjo Dariaus Indriūno.

- Jūs steigiate naują, įdarbinimu besirūpinsiančią viešąją įstaigą. Kuo ji skirsis nuo darbo biržos?

- Įstaigos tikslas – kurti darbo vietas, kad žmonės, nesėdėtų namie, nedegraduotų. Psichologai sako, kad dirbti– tai vienas iš tų įgūdžių, kuris pradingta jo nepraktikuojant. Be to, žmonės, ilgai būdami bedarbiais ir net gaudami pašalpas, patenka į galinčių susirgti depresija rizikos grupę.

Darbo birža nesugeba įdarbinti žmonių, nes nėra laisvų darbo vietų. Mes tas darbo vietas kursime. Vienas iš pavyzdžių, Suomijoje veikia story-telling rooms. Juose galima pusdieniui palikti vaikus, kad šie klausytųsi pasakų, o ne žiūrėtų baisius filmukus.

Panaši agentūra veikia ir Estijoje. Ten įdarbintieji senjorams, besilaukiančioms moterims arba mamom su mažais vaikais padeda įlipti-išlipti iš viešojo transporto. Tarsi būtų galima ir be to apsieiti, bet vis tiek geriau, kai žmogus dirbs, nei gulės namie ir žiūrės televizorių.

Žada ir algas mokėti

- Kas galės naudotis Vilniečių užimtumo skatinimo agentūros paslaugomis?

- Visi darbo netekę miestiečiai. Iš tų, kurie kreipsis, bus sudaryta bedarbių eilė, kurią skelbsime viešai internete. Pagal vykdomus projektus jie iš eilės ir bus įdarbinami. Nebent žmogaus kvalifikacija drastiškai netiktų.

Pavyzdžiui, jeigu žmogus nemoka lietuviškai, tai pasakas vargu ar skaitys. Jeigu kalba rusiškai, o rusų bendruomenė pas mus gana didelė, reiškia, tas žmogus tiks. Bet lietuviškai mokančiojo irgi reikia.

Mūs tikslas - per metus įdarbinti tiek žmonių, kiek atleidome iš Vilniaus savivaldybės administracijos. Tai būtų apie 200 – 300 asmenų.

- Kiek kainuos tokios agentūros išlaikymas? Iš kur tikimasi gauti finansavimą įdarbintųjų algoms?

- Dalį lėšų skirtų Vilniaus miesto savivaldybė. Iš kitų metų miesto biudžeto bus skirta apie 100 tūkst. litų agentūros steigimui. Lėšos bus naudojamos organizaciniam darbui: kontaktams su fondais, rėmėjais megzti, informacijos gyventojams platinimui. Vėliau miesto lėšos bus skiriamos tik įdarbinimui. Kiek – dabar sunku pasakyti.

Be to, meras dalyvavo neoficialiame pokalbyje su Socialinės apsaugos ir darbo ministru Donatu Jankausku. Jam idėja labai patiko, todėl ministerija turėtų projektą paremti, kiek tik galės. Neoficialiai idėja buvo pristatyta ir Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui. Jam taip pat patiko.

Dar yra Europos Sąjungos fondai, iš kurių būtų galima pritraukti apie pusę įdarbinimui reikalingų lėšų. Iš fondo galima gauti paramą metams, galima kreiptis dėl konkrečių projektų finansavimo, jeigu jie ilgesni. Juk egzistuoja įvairios programos: neįgaliųjų integravimo ir panašios.

Taip pat yra privatus sektorius. Pasiturintys žmonės miela aukoja labdaringiems projektams.

Įdarbinti planuoja vasarį

- Kada agentūra turėtų pradėti veiklą? Kiek žmonių joje dirbs?

- Šiuo metu yra paruošti dokumentai įstaigos registravimui, yra paskirtas laikinas vadovas. Jo mėnesio alga sieks apie 1,5-1,7 tūkst. litų. Vadovas iki sausio vidurio turėtų pasidomėti, kokios iš tiesų egzistuoja programos, kiek galėtų būti donorų ir susidėliotų įstaigos biudžetą. Iki sausio vidurio tikimės turėti tikslią viziją, kokios apimties tai bus projektas. O vasarį jau planuojame pradėti įdarbinti žmones.

Pradžioje išsiversime su dviem darbuotojais: direktoriumi ir projektų vadovu. Jiems savivaldybėje panaudos teise skirtas kabinetas. Prašyti nuomos iš tokios įstaigos neracionalu. Jeigu ateityje pasiektume didesnes apimtis, be abejo, darbuotojų skaičius plėstųsi.

- Vilniaus miesto opozicija piktinosi, esą savivaldybei nereikalinga dar viena viešoji įstaiga, kai šių ir taip apstu pristeigta. Jų nuomone, įdarbinimu galėtų rūpintis viena iš jau esačių organizacijų.
 
- Turime tokių viešųjų įstaigų, kurios nebeveikia ir visos yra likvidavimo stadijoje. Yra ir tokių, neaiškiomis aplinkybėmis prikurtų, kurios dar turi uodegų, įsiskolinimų. Šioms tokios veiklos patikėti negalime. Jeigu tik tokia įstaiga gautų finansavimą iš fondų, ji pirmiausia lėšas naudotų ne žmonėms įdarbinti, o skoloms dengti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių