Tūkstančiai žmonių mitinge reikalavo didesnių algų mokytojams

Maždaug 6 tūkst. žmonių sekmadienį susirinko į protesto akciją Vilniuje reikalauti sparčiau kelti algas mokytojams.

Dar prieš 14 val., kai mitingas turėjo prasidėti, prie Mokslo ir švietimo ministerijos netilo susirinkusių žmonių skanduotės. Vėliau jie, reikšdami solidarumą streikuojantiems pedagogams, sostinės Gedimino prospekte stojo į gyvą žmonių grandinę. Žmonių rankose matėsi vėliavos ir plakatai su šūkiais „Kas, jei ne mes?“, „Valdžia+dialogas=0“, „Laikas išgirsti ir vertinti darbuotoją“.

Daug mitingo dalyvių skambino varpeliais.

Skambučiais nešini mokytojai, mokiniai ir juos palaikantys kitų profesijų žmonės pajudėjo link Vyriausybės.

Eidami akcijos dalyviai dainavo, kalbėjosi apie būtinybę palaikyti vieni kitus, tikslą susitarti taikiai, vylėsi, kad valstybės vadovai nebegalės ignoruoti profsąjungų keliamų reikalavimų, matydami tokį palaikymą, atkreips dėmesį į viso viešojo sektoriaus problemas.

Aktyvisto Andriaus Tapino suburtos profesinės sąjungos sako, kad papildomų lėšų mokytojams galima rasti atšaukus mokesčių reformą, kuri mažina darbo apmokestinimą.

Andrius Navickas (kairėje) ir Andrius Tapinas./D.Labučio(ELTOS) nuotr.

„Mes norime labai paprastų dalykų – mes norime tik kad būtų mažiau vaikų klasėse, tik vieno euro prie valandinio įkainio, mes norime, kad nebūtų pamiršti ikimokyklinukai, mes norime tik teisingos apmokėjimo sistemos. Ar tai nerealūs dalykai?“, – mitinge sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

„Visų prašau susitelkime ir iškelkime mokytojo vardą aukščiau politinių intrigų“, – kalbėjo jis.

Mano mama irgi yra mokytoja. Man atrodo, kad situacija yra neteisinga, o turi kalbėti ne tik tie, kurie nuskriausti, bet ir kiti, kad balsas būtų geriau išgirstas.

Sociologė Rūta Žiliukaitė sakė, kad Lietuvos mokesčių sistema neužtikrina tinkamo švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos finansavimo.

„Turime susitarti ir galų gale įgyvendinti tokią mokestinę sistemą, kuri užtikrintų tvarią viešojo sektoriaus raidą. Šiuo metu mokestinė sistema to negarantuoja“, – teigė ji.

„Turime palaikyti mokytojus, kurie dirba labai sunkų darbą ir gauna minimalius atlyginimus“, – BNS sakė į mitingą atėjęs choro dirigentas ir pedagogas Kastytis Barisas.

Dvyliktokas Simonas iš Telšių sako, kad į demonstraciją atvyko išgirdęs apie protesto akciją iš istorijos mokytojos.

„Mano mama irgi yra mokytoja. Man atrodo, kad situacija yra neteisinga, o turi kalbėti ne tik tie, kurie nuskriausti, bet ir kiti, kad balsas būtų geriau išgirstas“, – BNS sakė vaikinas.

Virto į parodiją

Kai kurie mitingo dalyviai reikalavo geriau finansuoti ir kitas viešojo sektoriaus sritis.

Į minią kreipęsis Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sakė, kad mokytojų etatinis apmokėjimas „išvirto į parodiją, nes didžioji dalis mokytojų ne tik kad neturi etato, bet pagal esamą sistemą ir negali jo turėti“.

Pasak jo, valdžia neatsakingai švaisto švietimo lėšas, o naujoji tvarka supriešino mokytojus ir mokyklas. Jis kvietė laikinai atšaukti reformą ir padidinti atlyginimo koeficientus už pamokų vedimą.

„Bet kokia teisėta pilietinio protesto forma yra sveikintina. Ne tik girdime, bet ir darome viską, kad visos visuomenės grupės jaustų didėjančias pajamas, už darbą būtų sąžiningai atlyginama, valstybėje neliktų užmirštų žmonių“, – pranešime spaudai šeštadienį sakė premjeras Saulius Skvernelis.

„Turime subalansuoti sprendimus, kad jų naudą pajustų visi. Kitą savaitę dar kartą susitinku su profesinėmis sąjungomis ir ieškosime papildomų bendrų sprendimų, kaip tai padaryti”, – teigė jis.

„Paskutinio skambučio“ mitinge prie Vyriausybės, kurį sekmadienio popietę pradėjo aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė, reikalauta ne tik detalizuoti, kaip vyks derybos su mokytojų profesinėmis sąjungomis, bet ir stabdyti mokesčių reformą bei biudžeto priėmimą, kurį Seimas numato priimti antradienį.

„Kas, jei ne mes, galime apginti mokytojus, kurie yra viso mūsų gyvenimo dalis, – mokė mus, moko mūsų vaikus. Per 50 profesinių sąjungų prisijungė prie mokytojų palaikymo“, – sakė mitingą vedusi K. Savickytė-Damanskienė.

Kaip priminė ji, protestas – taikus, ir kvietė pastebėjus provokacijas apie tai pranešti pareigūnams.

Į susirinkusią minią įraše kreipėsi iš Švietimo ir mokslo ministerijos nesitraukiantys mokytojai, kuriuos mitingo organizatoriai vadino šios dienos herojais.

Mokytojai priminė, kaip vystėsi derybos, ir pabrėžė, kad yra pasiryžę bet kam, nes, jei nieko nedarysime, po 5 ar 10 metų švietimo nebeturėsime.

Kaip pabrėžė mokytojai, jie antrą savaitę tapę situacijos įkaitais, tačiau džiaugiasi, kad pagaliau buvo išgirsti ne tik profesinės bendruomenės, bet ir kitų profesinių organizacijų bei paprastų piliečių.

„Trauktis negalim, nes už mūsų stovi tėvai, vaikai, visa švietimo bendruomenė. Kaip pabrėžė mokytojai, nereikia iliuzinių reformų, kurias mokytojai jau lengvai atpažįsta. Manau, kitą savaitę mes suprasime, ar mūsų politikai gerbia šalies žmones, ar turi nors kiek širdies, kuri būtina, norint valdyti valstybę. Ačiū visiems palaikantiems, pamoka tęsiasi,“ – sakė ŠMM esančių mokytojų atstovė.

Švietimo ministerijos duomenimis, šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas siekia 934 eurus prieš mokesčius.

Vyriausybė teigia, kad pagal jos planus nuo kito rugsėjo mokytojų atlyginimai vidutiniškai turėtų didėti 9 proc. lyginant su šiais mokslo metais. Streikuojantys mokytojai reikalauja algas kelti penktadaliu nuo sausio.

Kai kurie ekonomistai teigia, kad pagrindinė švietimo problema yra neefektyvus lėšų panaudojimas – daug pinigų atitenka ne mokytojų algoms, o pustuščių mokyklų išlaikymui ir perteklinių institucijų valdymui.

Praėjo be didelių incidentų

Kaip Eltai sakė vidaus reikalų ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, tikslingai į akciją susirinko apie 5 tūkst. žmonių, bet nemažai vilniečių trumpam prisijungdavo pamatę besibūriuojančius mokytojus ir juos palaikančius kitų profesijų žmones, mokinius, studentus, kurie į Vilniuje rengiamą mokytojų palaikymo akciją suvažiavo iš visos Lietuvos.

„Kaip ir tikėjomis, viskas vyko taikiai”, – po mitingo sakė ministras E. Jankevičius.

Policijos teigimu, mitinge dalyvavo apie 6 tūkst. žmonių, renginys praėjo be didesnių incidentų.

Seimas kitų metų biudžetą numato priimti antradienį.

Prieš prasidedant sekmadienį Vilniuje rengiamam mitingui mokytojams palaikyti, prie Švietimo ir mokslo ministerijos atvyko ir vidaus reikalų ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Kaip Eltai sakė E. Jankevičius, jis tiki Lietuvos žmonėmis, kad protestas vyks taikiai.

Tikėjosi 10 tūkst. žmonių

Aktyvisto A. Tapino suburti renginio organizatoriai tikėjosi, kad į gyvą grandinę susikibs ir mitinge prie Vyriausybės dalyvaus apie 10 tūkst. žmonių. Protesto akcijai „Paskutinis skambutis“ palaikymą paskelbė daugiau kaip 40 Lietuvos profesinių sąjungų.

„Su mokytojais ir už mokytojus. Atėjo metas parodyti, kad pedagogai yra ne vieni. Parodyti, kad visuomenė solidarizuojasi ir kiekvieno mokytojo reikalas tampa bendru reikalu. Jeigu yra viena protesto akcija, kurioje privalu sudalyvauti – tai „Paskutinis skambutis“, – socialiniuose tinkluose kviesdamas palaikyti mokytojus teigė Laisvės TV įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas.

Organizatoriai ragina sustabdyti antradienį numatomą kitų metų valstybės biudžeto priėmimą ir mokesčių reformą, skirti papildomų lėšų mokytojų atlyginimams kelti.

Jie demonstracija išreiškia paramą streikuojantiems mokytojams. Vyriausybės duomenimis, penktadienį streikavo 1115 pedagogų – tai sudaro 2,5 proc. visų pedagogų.

Premjeras perspėjo, kad biudžeto priėmimo sužlugdymas sukeltų chaosą.

Vidaus reikalų ministras mitingo išvakarėse paragino mitingo dalyvius laikytis rimties. Dėl mitingo nuo 13 iki 17 val. bus draudžiamas eismas Gedimino prospektu nuo Vilniaus gatvės iki Katedros.

Dar prieš protesto bangą, socialiniai tinklai virė nuo nuomonių įvairovės. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai ir sakau prie kubilio buvo daug geriau

tai ir sakau prie kubilio buvo daug geriau portretas
tai ir sakau prie kubilio buvo daug geriau ir gerbiami buvo ir atlyginimais patenkinti net ministerijon nakvot nėjo

Jau

Jau portretas
visiems aišku, kad Lietuvoje 6000 tūkst. pedagogų perteklius, taigi skaičiuokite: 6000x600€x12 mėn.=43 mln. eurų per metus! Nėra pinigų?

gg

gg portretas
Kad mokytojai atsidūrė tokioje situacijoje pirmiausia kalti mokyklų direktoriai ,miestų merai kurie sudarė salygas kad valytojos ir kitas pagalbinis personalas taptų lygiavertis mokytojams .Direktoriai matyt pasijuto už tai neatsakingi, jie net nemitinguoja dėl tėvų ir vaikų pagarbos mokytojui, neviešina blogų mokymo programų. kurias prikūrę ekspertai eina už rankų susikabinti.Viskas suvesta tik į pinigus. šūkius ir pažodžiui atkartojant Lansbergio reikalavimus seime; stabdyti biudžetą ,atsistatydinti premjerui, pinigų mokytojams,t.y ir jo verslui. Griovimo darbus daryti politikai per28 metus išmoko tobulai.
VISI KOMENTARAI 96

Galerijos

Daugiau straipsnių