V. Tutkus: karinių mašinų konkursas buvo tik dėl akių?

  • Teksto dydis:

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) direktorius, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas atsargos generolas leitenantas Valdas Tutkus pranešė, kad jo pasitraukimas iš asociacijos susijęs su Lietuvos vykdomu konkursu pėstininkų kovinėms mašinoms (PKM) įsigyti.

Bręstantis sprendimas bus politinis?

„Faktą, kad bus pasirinktas vokiškas PKM „Boxer“, aš jau žinojau maždaug prieš metus. Matyt, „Boxer“ atstovai, teigdami, kad PKM „Boxer“ pasiūlymas nėra komercinis – yra teisūs. Matyt, bręstantis sprendimas bus politinis?“ - teigia V.Tutkus pirmadienį išplatintame laiške.

„Tikėtina, kad visiems kitiems gamintojams išsiųsti paklausimai buvo tik dėl akių“, - rašo jis.

Buvęs kariuomenės vadas tvirtina nekvestionuojąs šio politinės vadovybės pasirinkimo, nes suprantąs Vokietijos svarbą Europos Sąjungai ir Lietuvai. Kita vertus, jam įtarimų kelia siūlomų PKM kaina.

„Tačiau man nesuprantama, kodėl „Boxer“ kaina galimai net 35 proc. didesnė, negu kitų kompanijų siūlomi PKM“, - stebisi V.Tutkus.

Jo pareiškime taip pat tvirtinama, kad nėra aišku, kiek Lietuvos kariuomenei papildomai kainuos „Boxer“ aptarnavimas dalyvaujant tarptautinėse karinėse operacijose užsienyje.

„Mano žiniomis, šiuo metu „Boxer“ naudojamos tik Vokietijos ir Nyderlandų kariuomenėse. Paprastai kalbant, naudojant „Boxer“ karinių operacijų rajone Lietuvai reikėtų savarankiškai dislokuoti pilną remonto bazę. O tai reiškia labai dideles papildomas išlaidas. Taigi, valstybei minėtas įsigijimas tikrai kainuos daugiau nei apie 0,5 mlrd. eurų. Kiek daugiau – priklausys nuo valstybės derybininkų“, - rašo V.Tutkus.

Jis teigė kaip asociacijos direktorius siekiąs, kad įsigijus ginkluotę, dalis jos aptarnavimo darbų būtų atliekama kartu su vietos pramonės įmonėmis.

„Iš kai kurių kompanijos ARTEC („Boxer“ atstovų - BNS) atstovų pasisakymų aš supratau, kad Lietuvos pramonei gali būti pasiūlytos tik antraeilės aptarnavimo paslaugos (pvz., dažymas, ratų keitimas ir pan.). Manau, kad ši ARTEC kompanijos bekompromisė pozicija yra susijusi su įsitikinimu, kad ji turi visišką politinės Lietuvos vadovybės paramą. Kompanija, matyt, yra įsitikinusi esanti nugalėtoja, o tai leidžia derėtis iš stipriojo pozicijos“, - rašo V.Tutkus.

Praėjusią savaitę jis per spaudos konferenciją informavo, kad atsistatydina iš Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktoriaus pareigų dėl patiriamo spaudimo iš kai kurių finansinių grupių.

Atsargos generolas leitenantas V.Tutkus Lietuvos kariuomenės vado pareigas ėjo 2004-2009 metais.

Vyriausybė praėjusių metų rugpjūtį Krašto apsaugos ministerijai leido skelbti pėstininkų kovos mašinų įsigijimo konkursą. Tuomet teigta, kad galima sandorio suma siektų apie 1 mlrd. litų ir apimtų ne tik šarvuočių įsigijimą, tačiau ir priežiūrą, infrastruktūros pritaikymą, personalo paruošimą ir kt. Mašinos būtų įsigyjamos 2016-2020-aisiais metais, jomis būtų aprūpinti du mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ batalionai.

Prašymo trauktis nepatenkino

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) valdyba pirmadienį neeiliniame posėdyje nusprendė atidėti sprendimą dėl jos direktoriaus, buvusio Lietuvos kariuomenės vado atsargos generolo leitenanto Valdo Tutkaus pasitraukimo iš pareigų.

„Valdas Tutkus valdybai pateikė išsamią informaciją, kodėl nusprendė trauktis iš asociacijos veiklos. Pateiktos informacijos apimtis gana didelė. Norėdami priimti objektyvų ir teisingą sprendimą dėl direktoriaus Valdo Tutkaus pareiškimo, valdyba turi įsigilinti ir susipažinti su gauta medžiaga, todėl sprendimą atidėjo vėlesniam laikui“, - sakė LGSPA valdybos pirmininkas Egidijus Skužinskas.

Atidėjus sprendimą, V.Tutkus savo prašymu išleidžiamas atostogų. Praėjusią savaitę rengtoje spaudos konferencijoje V.Tutkus tikino pasitrauksiantis iš asociacijos vadovų bet kuriuo atveju, net jei valdyba kalbintų likti pareigose.

Posėdyje nuspręsta laikinai einančios direktorės pareigoms paskirti Robertą Burinskaitę, LGSPA projektų vadovę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuva gyvena šalia agresyvios Putino Rusijos

Lietuva gyvena šalia agresyvios Putino Rusijos  portretas
Lietuva privalo imtis visų įmanomų saugumo priemonių, kad būtų numalšinti agresyvūs kaimynų kėslai, o užpuolimo atveju būtų duotas atkirtis.

cha cha cha Paskaitykit Kęsto Br. sapaliojimus.. Įdomu.

cha cha cha  Paskaitykit Kęsto Br. sapaliojimus.. Įdomu. portretas
Tai vargšas nusenęs žmogelis – okupacijos laikų liekana. Visą laiką sąžiningai tarnavo sovietų represinėse struktūrose. Negailėdamas jėgų kovojo su Sovietų Sąjungos priešais, naikino ir trėmė visus, netikinčius šviesiu komunizmo rytojumi. Vykdė ir viršijo Komunistų partijos iškeltus penkmečio planus. Visas sovietines šventes šventė negailėdamas sveikatos. Nenuostabu, kad žmogelis prieš laiką susidėvėjo ir psichiškai, ir fiziškai. Dabar prisiduria pragyvenimui, rašydamas komentarus, liaupsinančius fašistinę Kremliaus milijardierių kliką ir keikiančius Lietuvą. Nebesupranta žmogelis apie ką straipsnyje rašoma, todėl jo komentarai ne į temą. Kadangi apmokama pagal žodžių kiekį komentare, visada gale prirašo „Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika“. Taip žmogelis beveik trečdaliu pasididina savo komentarą. Tą patį komentarą kartoja po daugeliu straipsnių. Nekreipkit dėmesio: šio nukvakusio žmogelio pezėjimas - nevertas jūsų dėmesio.

Faktas

Faktas portretas
Lietuva turėjo puikų kariuomenės vadą generolą Kronkaitį. Jis atkūrė kariuomenę ir rupinosi jos apginklavimu. Tai buvo Lietuvos, o ne savo kišenės patriotas. Kronkaitis buvo labai neparankus Kremliui ir mūsų kariuomrnėje iš sovietinių laikų likusiems karininkams. Jam vadovaujant ginkluotė kariuomenei buvo perkama skaidriai ir tik būtinai reikalinga. Daug ką generolas Kronkaitis, kaip buvęs JAV kariškis, gavo iš Jungtinių Valstijų nemokamai. Jo dėka nuo pasenusios sovietinės ginkluotės buvo pradėta pereiti prie naujos, NATO standartus atitinkančios, ginkluotės. Jis tapo tikra rakštis Kremliui ir mūsų sovietinio raugo karininkams. Sovietinių laikų kišenės patriotai nugalėjo ir Kronkaitis iš kariuomenės vado pareigų turėjo pasitraukti. Į kariuomenę atėjo korupcija. Dabar riejamasi dėl kiekvieno pirkinio. Visai nesvarbu kas būtiniausia kariuomenės galios stiprinimui. Svarbiausia nuo kokio pirkinio labiausiai papilnėja vadų ir valdininkų kišenės.
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

Daugiau straipsnių