- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gyventojai nesiliauja skųstis didžiulėmis eilėmis pas gydytojus. Kai kurių specialistų konsultacijos tenka laukti ir pusę metų. Tačiau prie ilgų eilių prisideda ir patys pacientai. Net apie 30 proc. užsiregistravusių pas gydytoją neatvyksta ir apie tai nepraneša. Todėl Seime pasigirdo svarstymų, ar nevertėtų tokių pacientų bausti ir priversti susimokėti už neatvykimą, praneša LNK.
Poliklinikose ir ligoninėse trūksta beveik 700 specialistų. Visiems pacientams padėti iš karto tiesiog neužtenka darbuotojų. Laukti tenka ne vieną mėnesį. Pasitaiko atvejų, kai laukęs du mėnesius, pacientas į vizitą neatvyksta. Tokių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – apie 20 proc.
Ligoninė apie būsimą vizitą primena žinutėmis ir prašo paciento įspėti, jei negalės atvykti. Tačiau ne visi atsako. Seimo Sveikatos reikalų komitete pasigirdo siūlymų tokius pacientus bausti.
„Kai kurie žmonės pradeda reaguoti tik tada, kai pajunta grėsmę, pavyzdžiui, finansinę“, – teigė Seimo sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys.
Prancūzijoje dar pavasarį pradėta kalbėti apie penkių eurų baudą. Kai kurios šalys ėmėsi kitų priemonių, pavyzdžiui, taiko išankstinį mokestį. Užsakant paslaugą, nuo kortelės rezervuojama tam tikra suma, kuri grąžinama atvykus į konsultaciją. Jei neatvykstama, pinigai negrąžinami.
Bausti ar nebausti – gyventojų nuomonės skiriasi.
„Aš prieš baudas, manau, reikėtų geriau organizuoti sistemą. Ar žmonės gauna priminimus? Jei reikia laukti pas gydytoją 2-3 mėnesius, pacientas gali tiesiog pamiršti. Būna ir po pusę metų eilės“, – kalbėjo praeivis.
„Jei taip nutinka pirmą ar antrą kartą – gal nieko, bet jei tai kartojasi dažnai, gal ir reikėtų bausti“, – teigė moteris.
„Dėl laiko stokos ar tiesiog užmiršimo gal tai padaryti. Tikrai tam nepritariu“, – sakė vyriškis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prezidentūra kritikuoja siūlymą taikyti baudas. Pasak jų, baudos nėra tinkama priemonė spręsti eilių problemą.
„Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga“, – tvirtino prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
Pasak prezidento patarėjos, pirmiausia reikėtų užtikrinti sklandžią registracijos sistemą.
„Kai kurios įstaigos skambina pacientams ir pasiteirauja, ar jie tikrai atvyks. Jei pacientas negali atvykti, vizitas pasiūlomas kitam žmogui“, – akcentavo I. Segalovičienė.
Anksčiau buvo kalbėta apie simbolinę vieno euro baudą Lietuvoje. Tačiau Seimo narė Jurgita Sejonienė sako, kad tai nelogiška.
„Vieno ar dviejų eurų administravimo kaštai būtų didesni nei pati bauda ir pacientas to nepajustų“, – tikino J. Sejonienė.
Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga.
Gydymo įstaigos siūlo didesnes baudas – bent 10, 20 ar net 30 eurų.
„Bent 50 eurų, nežinau. Nes dėl 5–10 eurų… Kažkam ir 50 eurų gal juokinga suma, bet gal jau kažkas pagalvotų“, – sakė praeivė, paklausta, kokia suma atgrasytų neateiti į vizitą.
„Vienam žmogui 10 eurų gali būti didelė suma, kitam – 50 ar 100 eurų gali būti visai nedaug“, – teigė moteris.
Baudos klausimas greičiausiai bus svarstomas ateityje, tačiau Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigia, kad bus svarstoma ir galimybė uždrausti vienu metu registruotis pas kelis tos pačios srities specialistus. Tai dažnai daro pacientai, ieškantys greitesnės galimybės patekti pas gydytoją.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, bauda yra kraštutinė priemonė, o šiuo metu eiles mažinti siekia kitais būdais, pavyzdžiui, suteikiant kuo daugiau paslaugų vieno vizito metu.
„Ne tik atlikti apžiūrą, bet ir ištirti. Sakykim, jeigu pas kardiologą, tai ar echoskopiją, ar kitus diagnostikos veiksmus, kad vieno vizito metu pacientas galėtų gauti kuo daugiau paslaugų“, – aiškino SAM asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė
Be to, metų pabaigoje ministerija planuoja pristatyti mobiliąją programėlę, kuri turėtų padėti efektyviau planuoti vizitą pas gydytoją ir prireikus jį atšaukti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NVSC: per savaitę gripas pražudė penkis, koronavirusas – du asmenis
Pastarąją savaitę Lietuvoje nuo gripo mirė 5 asmenys, dar 2 gyventojus pražudė koronavirusas, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
„Įtampa didžiulė“: ligoninėms gali tekti uždaryti svarbius skyrius1
Šie metai bus lemiami – po jų paaiškės, kiek ligoninių išlaikys akušerijos skyrius. Pagal naujus reikalavimus, gimdymų skaičius ligoninėse taps pagrindiniu akušerijos skyrių veiklos rodikliu. Nepasiekus 600 gimdy...
-
Pratęsti receptai – kol kas tik pažadas: kada vaistinėse prasidės pokyčiai?
Žadėta, kad nuo Naujųjų nuolatinių vaistų receptus galės pratęsti vaistininkai, bet dabar pranešama, kad to dar teks palaukti. Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad idėja nukeliama, nes Registrų centras nespėjo paruošti re...
-
Po sunkios ligos mirė gydytoja, vaikų kardiologė Vijoleta Savickienė1
Mirė gydytoja, vaikų kardiologė Vijoleta Savickienė. Moteriai buvo 68-eri. ...
-
Slaugos ligoninėse po Naujųjų – pokyčiai: siekia panaikinti piktnaudžiavimą18
Šalies slaugos ligoninėse po Naujųjų – pokyčiai. Pradėjo galioti sveikatos ministro įsakymas, pakeitęs lovadienių skaičiavimo tvarką. Ja siekiama panaikinti piktnaudžiavimą – vienu ypu dvigubai pailginti gulėjimą ligoninėje u...
-
Juodajame plastike – sveikatai pavojinga medžiaga13
Maisto gaminimo įrankiuose iš juodo plastiko aptikta toksinės medžiagos – bromo. Tyrimą atlikę amerikiečiai skelbia, kad cheminė medžiaga nepastebimai išsiskiria į maistą, tad ilgainiui gali pažeisti žmogaus imuninę sistemą ar...
-
Auga sergamumas paslaptinga ligos forma: norint išgirsti tikslią diagnozę – teks susimokėti30
Neįprasta situacija tarp sergančiųjų. Kai kurios poliklinikos sako, kad šiuo metu dažniau už gripą pacientams diagnozuojama atipinė pneumonija – paslaptingesnė plaučių uždegimo forma. Pacientus kamuoja daugiau nei mėnesį trunkantis k...
-
Drastiškas šių specialistų trūkumas: situacija artėja prie blogiausio11
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus ...
-
Medikų ir pilietiškų klaipėdiečių dėka išgelbėta vyro gyvybė1
Jūrininkų sveikatos priežiūros centro automobilių aikštelėje – netikėtas įvykis. Staiga sukniubo mašinoje prie vairo sėdėjęs vyriškis. Jį pastebėję klaipėdiečiai neliko abejingi ir ištraukę vyrą iš aut...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...