Viešieji pirkimai pildo valdininkų svajones

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Valdininkų noras važinėti ne pačiais pigiausiais tarnybiniais automobiliais – suprantamas. Tačiau troškimui įgyvendinti naudojamos priemonės ne visada skaidrios, kartais akivaizdžiai skirtos konkretiems automobiliams įsigyti arba išsinuomoti.

Valdininkų noras važinėti ne pačiais pigiausiais tarnybiniais automobiliais – suprantamas. Tačiau troškimui įgyvendinti naudojamos priemonės ne visada skaidrios, kartais akivaizdžiai skirtos konkretiems automobiliams įsigyti arba išsinuomoti.

Reikalauja prabangos detalių

Penkių milimetrų tikslumu nurodytas automobilio ilgis ir plotis, reikalaujama sportinio odinio vairo, beraktės užvedimo sistemos, lietaus daviklių, nuovargio ir slėgio padangose matavimo sistemos, savaime užsisandarinančių padangų. Tokius reikalavimus automobiliams gali sau leisti ne tik pasiturintys verslininkai, bet ir Lietuvos savivaldybių administracijų darbuotojai, keliantys reikalavimus per viešuosius pirkimus įsigyjamiems arba išsinuomojamiems automobiliams.

Dėl tokių įgeidžių viešųjų automobilių pirkimų procedūrose negali dalyvauti daug potencialių tiekėjų. Kai kurie tarnautojų pageidavimai atskleidžia, kad taikomasi į konkretų modelį – reikalavimų "paklodėse" prirašyta automobilių techninių specifikacijų. Tad daugiau kaip pusė Lietuvos savivaldybių administracijų organizuojamų viešųjų automobilių pirkimų baigiasi tuo, kad tinkamas pasirodo esantis tik vienas pasiūlymas.

Dalis tarnautojų net neslepia reikalavimus tiesiog nukopijavę, bet teigia nemanantys nusižengę – visi taip daro. Ginamasi faktu, kad nesąžiningus reikalavimus pastebėję automobilių gamintojai gali skųstis, bet taip elgiasi labai retai.

Žurnalistinio tyrimo metu nustatyta, kad pernai ir užpernai Lietuvos savivaldybių administracijos įvykdė 31 viešąjį automobilių pirkimą. Septyniolika iš jų baigėsi tuo, kad tarnautojai neturėjo iš ko rinktis – tinkamu būdavo pripažįstamas vos vienas pasiūlymas. Per tokius pirkimus įsigyti arba išsinuomoti 33 automobiliai. Netirti tie pirkimai, kuriais buvo siekiama įsigyti specializuotas transporto priemones.

BMW užkodavo vienu žodžiu

Daug automobiliams keliamų reikalavimų reikia tam, kad nepralįstų netinkamas arba nepageidaujamas modelis. Vis dėlto kartais viską galima sutvarkyti vienu žodžiu. Pavyzdžiui, Raseinių savivaldybė praėjusiais metais paskelbė norinti išsinuomoti automobilį su automatine aštuonių pavarų dėže "Steptronic". Tokiu vardu pavarų dėžes krikštija tik BMW (kol BMW valdė bendrovę "Rover", taip pavadintos pavarų dėžės buvo sumontuotos ir keliuose "Rover" modeliuose). Tad neturėtų stebinti faktas, kad savivaldybė išsinuomojo 320 BMW.

– Kodėl nurodėte būtent tokį greičių dėžės pavadinimą? – pasiteiravome prie pirkimo organizavimo prisidėjusios Raseinių rajono savivaldybės Bendrųjų reikalų ir informacinių technologijų vyr. specialistės Dainoros Bakutienės.

– Žiūrėjome, kad pavarų dėžė būtų ir atspari, ir negendanti, ir automobilis degalų mažiau naudotų.

– Automobilio, kurį savivaldybė išsinuomojo, pavarų dėžė turėjo būti pavadinta būtent "Steptronic"?

– Jei tai įrašyta specifikacijoje – taip.

– Tokios greičių dėžės montuojamos tik automobiliuose BMW.

– Kad žinokite, kiek mes domėjomės, ne tik BMW, bet ir "Audi", "Bentley", "Volkswagen", "Volvo".

– Gal galite nurodyti šaltinį, kur pažymėta, kad tokios greičių dėžės montuojamos ne tik BMW?

– Mes ir internete, ir visur ieškojome, todėl dabar reikėtų pasižiūrėti, ar turiu ką išsisaugojusi. Dabar negaliu atsakyti.

D.Bakutienė žadėjo elektroniniu paštu atsiųsti įrodymų, kad "Steptronic" pavarų dėžės montuojamos ne tik BMW, bet neatsiuntė. O "Audi", "Volkswagen" ir "Seat" prekiaujanti bendrovė "Autojuta" raštu patvirtino, kad "Steptronic" pavadinimą turinčios greičių dėžės montuojamos tik BMW: "Audi" montuojamos dviejų tipų automatinės pavarų dėžės: "S-tronic" ir "Tiptronic". Jūsų minėtoji "Steptronic" pavarų dėžė yra montuojama automobiliuose BMW."

Konkurentams – jokių prošvaisčių

Praėjusiais metais Palangos miesto savivaldybė nurodė siekianti lizingu įsigyti automobilį, kuris pagal "AutoTyrimų" klasifikatorių priklauso vidutinių ir didelių automobilių klasei DE1. Iš viso šiai klasei priskiriama penkiolika šiuo metu Lietuvoje parduodamų naujų automobilių. Vis dėlto savivaldybė sulaukė tik dviejų pasiūlymų, iš kurių vienas buvo netinkamas, todėl tarnautojams teko rinktis vos iš vieno varianto – "Škoda Superb".

Netinkamu pripažintas pasiūlymas, kurio autoriai nurodė galintys savivaldybei pristatyti automobilį "Toyota Avensis". Jis neatitiko pirkimo dokumentuose nurodytų reikalavimų varikliui ir mašinos dydžiui. Variklio darbo tūris buvo didesnis, nei reikalauta, o kėbulas – 9 cm per trumpas.

Automobiliui keltus reikalavimus palyginus su DE1 klasei priklausančių mašinų techninėmis ypatybėmis paaiškėjo, kad nustatytų reikalavimų nebūtų sugebėję įveikti ir visi kiti klasei priklausantys automobiliai. Dešimt "Škoda Superb" konkurentų atkrinta vien dėl Palangos savivaldybės surašytų reikalavimų mašinos matmenims. Pagal internete prieinamus automobilių techninius duomenis, visi kiti šios klasės automobiliai netiktų dėl reikalavimų varikliams.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
akivaizdus žalos darymas valstybei , o ką veikia prezidentė su seimu

VALDININKAS

VALDININKAS portretas
NUPIRKIT, PRAŠAU, MAN MAŠINIKĘ SU GROTELĖMIS ANT LANGŲ...

Pagrindas

Pagrindas portretas
Tokie gudručiai privalo būti visais būdais pirdolinami iš valdžios.Prieš tokius būtina naudoti ir provokacines priemones.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių