Seimas ėmėsi taisyti rinkimų į EP taisykles: būtų viena 5 proc. riba

  • Teksto dydis:

Seimas pateikimo stadijoje pritarė Rinkimų kodekso pataisoms. Projekte siūloma nuo 7 proc. iki 5 proc. sumažinti patekimo į Europos Parlamentą (EP) kartelę jungtiniam kandidatų sąrašui, taip pat koreguoti pagal rinkimų kvotas nepaskirstytų mandatų paskirstymo tvarką.

Už balsavo 91, prieš – 1, susilaikė 7 parlamentarai.

„Šis pataisymas didelės esmės nekeičia, nes, nepaisant to, kad kartelė yra 5 proc., yra dar toks dalykas, kaip mandatų skirstymo kvota, kuri Lietuvoje dėl mažo mandatų skaičiaus Europos Parlamente yra ženkliai didesnė nei 5 proc. 2014 metais, norint gauti mandatą reikėjo 7,98 proc. balsų, 2016 metais – 6,52 proc. 5 proc. riba reiškia, kad ją peržengusi politinė jėga arba koalicija tiesiog dalyvauja skirstant mandatus ir jos kvota yra skaičiuojama“, – Seimo išplatintame pranešime cituojamas vienas projekto iniciatorių, konservatorius Andrius Vyšniauskas.

Siūloma, kad, Seimui pritarus, kandidatų sąrašas arba jungtinis kandidatų sąrašas galėtų gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Tokiu būdu būtų atsižvelgta į Europos Sąjungos (ES) teisės aktus, numatančius, kad valstybės narės gali nustatyti minimalią vietų į EP paskirstymo ribą, tačiau ši riba negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.

Taip pat Rinkimų kodekse planuojama numatyti, kad pagal rinkimų kvotas nepaskirstyti mandatai būtų skirstomi po vieną kandidatų sąrašams, dalyvaujantiems skirstant mandatus, vietoj šiuo metu numatyto skirstymo kandidatų sąrašams, gavusiems mandatų.

Pasak vieno iš Rinkimų kodekso rengėjų, konservatoriaus Andriaus Vyšniausko, pasiūlyti pakeitimai yra būtini ES teisės akto įgyvendinimui.

ELTA primena, kad Rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant rinkimų politinei kampanijai, išskyrus atvejus, kai būtina įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) arba ES teisės aktus.

Kaip ELTA jau skelbė, dėl galimo prieštaravimo ES teisei opozicijos atstovai kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetus, prašydami skubiai pakoreguoti šį teisės aktą.

Kreipimąsi pasirašė Mišriai Seimo narių grupei atstovaujančios parlamentarės Rita Tamašunienė ir Agnė Širinskienė, „darbietis“ Andrius Mazuronis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Guoda Burokienė.

Jie prašė neatidėliotinai taisyti „Rinkimų kodekso klaidas, eliminuoti teisines dviprasmybes ir organizuoti Europos Parlamento (EP) rinkimus Lietuvoje pagal įgyvendinamuosius ES teisės aktus“. Anot opozicijos, pakeitus Rinkimų kodekso nuostatas, reglamentuojančias rinkimus į EP, būtų išvengta pažeidimų procedūros Lietuvai.

Seimo opozicijos teigimu, dabartinė rinkimų į EP tvarka diskriminuoja mažas politines jėgas, nes mandatų skaičiavimo tvarka, jos vertinimu,yra nesąžininga ir palankesnė didelėms politinėms jėgoms.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.

EP rinkimai Lietuvoje vyks šių metų birželio 9 dieną.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Hm

Hm portretas
Kada siųs į EP žmones vertus ir kompetetingus atstovauti LT? Kgb archyvus reikia išslaptinti, pirmiausia.

Anonimas

Anonimas portretas
pas lukašenka ir putina nėra procentu jokių ,žiūriu ir lietuva prie ju priartėjo.

Jau

Jau portretas
Lengvinasi sąlygas ubagai
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių