- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva ir Lenkija vienodai supranta geopolitinius iššūkius, ketvirtadienį sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė po pirmojo dvišalio susitikimo su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda (Andžejumi Duda).
„Lietuva ir Lenkija vienodai supranta geopolitinius iššūkius. Gyvename viename regione, tik glaudus bendradarbiavimas visose srityse užtikrins saugumą Lietuvos ir Lenkijos žmonėms“, – pranešime spaudai teigė prezidentė.
Komentuodama susitikimą žiniasklaidai prezidentė sakė su Lenkijos prezidentu randanti bendrą kalbą, nes ir šalių iššūkiai yra bendri, taip pat pabrėžė su kaimyninės šalies vadovu šiemet susitikusi jau ketvirtą kartą, tik šie susitikimai iki šiol vykę tarptautiniuose forumuose, o ne dvišaliu formatu.
„Randame bendrą kalbą, nes iššūkiai bendri, ir tik bendromis jėgomis galime tuos iššūkius išspręsti. Todėl labai džiaugiuosi, kad mūsų nuomonės tiek dėl saugumo, tiek dėl europinių dalykų, tiek dėl „Brexit“, tiek dėl migracijos, tiek dėl energetinio saugumo, tiek Astravo elektrinės saugumo klausimai ir grėsmės yra vienodai suprantamos“, – D. Grybauskaitė sakė Prezidentūros paskelbtame garso įraše.
Pranešime sakoma, kad šalys vienodai vertina Rusijos vykdomą politiką ir vienija jėgas užsitikrindamos karinį saugumą, o po Varšuvos NATO viršūnių susitikimo Lietuvą ir Lenkiją „sieja bendra atsakomybė užtikrinant, kad sąjungininkų pagalba regione būtų išnaudota kaip galima efektyviau“.
Kaip teigiama pranešime, dvišaliame susitikime prezidentai aptarė galimybes JAV pajėgas dislokuoti rytinėje Lenkijos dalyje, kad, esant būtinybei, bet kurią šalį operatyviai pasiektų pastiprinimas – tai padidintų Suvalkų koridoriaus saugumą ir užtikrintų, kad karinio konflikto atveju Baltijos šalys nebus izoliuotos nuo NATO paramos.
Pasak pranešimo, abiejų šalių vadovai pabrėžė, kad šalių saugumui gyvybiškai svarbu ir toliau užtikrinti kuo didesnį Aljanso partnerių įsitraukimą ir dalyvavimą regione, didinti tarptautinių pratybų skaičių, plėsti infrastruktūrą, vykdyti kariuomenių modernizaciją, užsitikrinti sklandų raketinės gynybos sistemos sukūrimą ir naudojimą visų Aljanso šalių saugumui.
Prezidentai susitikime taip pat aptarė dvišalį energetinį bendradarbiavimą – Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL tiesimą, elektros tinklų sinchronizaciją, Astravo atominės jėgainės saugumą.
Ketvirtadienį regioniniame renginyje Kroatijoje įvyko pirmasis dvišalis Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikimas. Tai buvo pirmasis tokio formato pokalbis, kai A. Duda pernai rugpjūtį tapo Lenkijos prezidentu.
Prezidentūra praneša, kad dvišaliame susitikime aptartas šalių bendradarbiavimas energetikos ir karinio saugumo srityse, strateginiai ekonominiai projektai, bendradarbiavimas Europos Sąjungoje ir NATO, geopolitinė situacija, padėtis Europoje po „Brexit“.
Pranešime pažymima, kad Lietuva ir Lenkija yra svarbios ekonominės partnerės – šalis sieja glaudūs prekybiniai ryšiai ir bendri infrastruktūriniai projektai, investicijos. Lenkija yra antra Lietuvos prekybos partnerė, penkta pagal tiesiogines užsienio investicijas.
A. Duda Lenkijos prezidentu prisaikdintas pernai rugpjūčio 6 dieną. Jį iškėlė konservatyvi opozicinė „Įstatymo ir teisingumo“ partija. Pirmajam užsienio vizitui A. Duda pasirinko Estiją.
Dėl skirtingai vertinamos tautinių mažumų padėties Lietuvos ir Lenkijos aukščiausių pareigūnų oficialūs vizitai į Vilnių ir Varšuvą pastaraisiais metais buvo įšaldyti.
Lietuvos Prezidentūros pranešime spaudai apie susitikimą tautinių mažumų klausimas nėra paminėtas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda susitiks su kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus L. Savicku
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitinka valdančiosios koalicijos narės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus Luku Savicku. ...
-
Vyriausybėje – siūlymas neskelbti viešojo konkurso įsigyjant vikšrines kovos mašinas2
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar leisti neskelbti viešojo pirkimo konkurso, kai įsigyjamos vikšrinės kovos mašinos. ...
-
R. Žemaitaitis patvirtino, kad vienas iš kandidatų į teisingumo ministrus – advokatas G. Bartkus2
Vienas iš kandidatų į teisingumo ministrus yra šiose pareigose 2000-2001 m. šias pareigas ėjės, advokatas Gediminas Bartkus, antradienį patvirtino „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. ...
-
G. Landsbergiui už paramą Ukrainai, saugumo stiprinimą regione – Estijos URM apdovanojimas7
Laikinajam užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui už paramą Ukrainai ir regioninio saugumo stiprinimą įteiktas Estijos užsienio reikalų ministerijos apdovanojimas – „Kryžius už nuopelnus“, antradienį pranešė min...
-
Buvęs parlamentaras V. Simulikas traukiasi iš LVŽS1
Buvęs Seimo narys Valerijus Simulikas traukiasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) gretų. ...
-
Aiškėja paskutinės „Nemuno aušros“ kandidatų į ministrus pavardės7
Aiškėja paskutiniai „Nemuno aušros“ kandidatai į ministrus – partija į Aplinkos ministerijos vadovus svarsto siūlyti Gamtos tyrimų centro vadovo Sigito Podėno kandidatūrą. Pasak „Nemuno aušros“ pirmini...
-
Lietuva įteikė notą Rusijai dėl karo nusikaltimų prieš Ukrainą
Užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį įteikė Rusijai notą, kuria išreikštas griežtas protestas dėl nesiliaujančių šios šalies karo nusikaltimų prieš Ukrainą ir jos žmones. ...
-
G. Landsbergis: NATO turi nubrėžti Rusijai raudonas linijas dėl hibridinių atakų5
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad NATO turi nubrėžti Rusijai griežtas raudonas linijas dėl hibridinių atakų ir pasiųsti bendrą žinią dėl Aljanso reakcijos į tokio tipo veiksmus. ...
-
G. Paluckas patvirtino, kad į VRM teikiamas V. Kondratovičius, į SAM – M. Jakubauskienė1
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas patvirtino, kad į sveikatos apsaugos ministres siūlo Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto vadovės Marijos Jakubauskienės kandidatūrą, o į vidaus reikalų ministrus – Vi...
-
G. Bartkus tikina darbą Vyriausybėje jau aptaręs su G. Palucku2
Kaip galimas kandidatas į teisingumo ministrus įvardijamas advokatas Gintautas Bartkus tikisi artimiausiu metu susitikti su prezidentu Gitanu Nausėda. Pasak jo, nors vadovavimą Teisingumo ministerijai jau kelis kartus aptarė su naujuoju premjeru Gintautu ...