- Paulius Perminas / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentui Gitanui Nausėdai penktadienį prisiekus inauguracijos ceremonijoje, Seimo opozicijos frakcijos tikisi glaudesnio šalies vadovo ir Vyriausybės bendradarbiavimo, dalis mato poreikį keisti ministrus.
G. Nausėda ir jo patarėjai po pirmojo prezidento rinkimų turo sakė, kad grąžinus įgaliojimus, jos sudėtyje galėtų keistis daugiau nei keli ministrai.
Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderio Sauliaus Skvernelio teigimu, bent keli ministrai turėtų būti pakeisti, nors iki kadencijos pabaigos ir liko vos keli mėnesiai.
„Greičiausiai, galime įtarti, tai būtų žemės ūkio ministras, jam bus sudėtinga tuos įgaliojimus atgauti atgal, galbūt bus sprendimų dėl vidaus reikalų ar sveikatos ministrų, ten tos sritys, kur tikrai daug problemų yra“, – dėstė demokratų lyderis.
Savo ruožtu socialdemokratas Algirdas Sysas teigė, kad prezidento kalbėjimas apie galimus kelių ministrų pokyčius buvo rinkiminis pasisakymas.
„Ar tai duoda naudos Lietuvai, gyventojams? Jeigu ministrai nepadarė per ketverius metus, tai per tris mėnesius tikrai nei kanalą iškas, nei kalną supils, nei kažką tokio. Ką gali per tris mėnesius nepadaryti? Tik nepagadini dar daugiau. Vienintelį dalyką“, – žurnalistams sakė A. Sysas.
„Ko gero reikėtų, kad pabaigtų (ministrai – BNS) savo kadencijas iki pabaigos. Naujas atėjęs nieko nespės. Nekeisčiau nieko, palikčiau taip kaip yra“, – socialdemokratui antrino Lietuvos regionų partijos frakcijos seniūnas Jonas Pinskus.
Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė mananti, jog šalies vadovas nuo savo žodžių neatsitrauks bei kelis ministrus pakeis.
„Aš bent jau manyčiau, kad žemės ūkio ministrą tikrai reikėtų keisti. Galbūt dėl sveikatos reikėtų... Aš girdėjau prezidento tokius pamąstymus, kad ten ne viskas yra taip gerai, bet ar, ar tam ryšis, nežinau. Nežinau, ir ar tie du mėnesiai kažką keistų“, – BNS kalbėjo ji.
Kritikos iš Prezidentūros anksčiau sulaukęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį žurnalistams sakė nesiimsiantys vertinti savo galimybių likti Ministrų kabinete.
Penktadienį Vyriausybė prezidentui grąžins įgaliojimus ir tada G. Nausėda paves Ministrų kabinetui laikinai eiti pareigas, kol Seimas iš naujo nenubalsuos dėl Ingridos Šimonytės kandidatūros toliau dirbti premjere.
Išgirdo planus būsimai Vyriausybei
S. Skvernelis linkėjo G. Nausėdai antroje kadencijoje glaudžiau bendradarbiauti su Vyriausybe.
„Manau, kad reikėtų susivokti, kad valstybėje yra vienas ministras pirmininkas, viena Vyriausybė ir bendradarbiauti glaudžiau su ja. (...) To bendradarbiavimo reikia palinkėt“, – sakė jis.
Be dėmesio užsienio ir saugumo politikai, demokratų lyderis antrojoje kadencijoje iš prezidento tikisi daugiau aktyvumo teisingumo srityje.
„Kalbant apie teismus, jų reformą, teisėjų atranką“, – kalbėjo S. Skvernelis.
A. Sysas teigė išgirdęs prezidento pageidavimus, ką turėtų nuveikti būsima Vyriausybė, kuri bus suformuota po Seimo rinkimų, o ne priekaištus dabartinei.
„Iš dalies priminė kalba metinį pranešimą, bet jis nubrėžė savo penkerių metų siekius. Kalbėjo labai teisingai: labai daug teisingų žodžių, teisingų faktų konstatavimas, bet vien žodžių neužtenka. Šitoje kalboje išgirdau, galbūt, ne tiek priekaištus dabartinei Vyriausybei, kiek ateities planus būsimai, ką reikėtų padaryti, kad po penkerių metų prezidentas galėtų pasakyti: Valio, ką pasakiau per inauguraciją, viskas pasiekta ir pasidėti riebius didelius pliusiukus“, – teigė jis.
„Jis (prezidentas – BNS), kaip ir Seimas bei Vyriausybė, turi įstatymų leidybos galią, bet aš per pirmus penkerius (kadencijos – BNS) metus pasigedau mokestinių pasiūlymų. Nieko neteikė, išskyrus mažų pensijų didinimą iš vienų vargšų paimant ir kitiems atiduodant“, – pridūrė parlamentaras.
Kalbą vertino kaip išsamią
Prezidentas penktadienį parlamente davė priesaiką ir taip pradėjo eiti šalies vadovo pareigas antrąją kadenciją.
Savo inauguracijos kalboje jis žadėjo stiprinti Lietuvos saugumą, mažinti socialinę atskirtį, kurti šeimoms, senjorams palankesnę aplinką, skirti dėmesį regionams, kultūrai ir švietimui, taip pat ginti šalies interesus užsienio politikoje, remti Ukrainą, puoselėti ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.
„Kalba, sakyčiau, netgi, kaip priesaikos dienai, labai išsami, nueinanti galbūt kartais net į smulkmenas. Labai aiškiomis gairėmis, kur turėtumėme eiti“, – sakė A. Norkienė, pabrėždama, jog šalies saugumas buvo tapo svarbiausiu kalbos akcentu.
Tuo metu Mišrios Seimo narių grupės frakcijos narė Agnė Širinskienė teigė, jog kalboje buvo nubrėžtos pagrindinės kryptis tiek tose srityse, kur prezidentas turi tiesioginę atsakomybę, tiek ir tose srityse, kur jis gali pasiekti tam tikrų rezultatų, jau bendradarbiaudamas su parlamentu ir Vyriausybe.
„Labai gera kalba. Labai gerai atspindi mūsų partijos programines nuostatas. Viską apie kalbame išgirdome prezidento kalboje. Iš metinės prezidento kalbos buvo paimta daug aspektų. Labai panašu“, – kalbėjo J. Pinskus.
Prisiekęs antrai kadencijai, G. Nausėda prezidento pareigas eis iki 2029 metų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas sudarė 9 nuolatines komisijas
Komitetus jau sudaręs naujas Seimas, antradienį suformavo 9 nuolatines parlamentines komisijas. ...
-
Žiniasklaida: prezidentas gali atmesti „Nemuno aušros“ kandidatus į aplinkos ir teisingumo ministrus8
Prezidentas Gitanas Nausėda gali atmesti „Nemuno aušros“ kandidatą į teisingumo ministrus Virginijų Kulikauską ir į aplinkos ministrus siūlomą Sigitą Podėną, portalui „Delfi“ patvirtino keli šaltiniai. ...
-
Paviešino R. Žemaitaičio laišką L. Kaplanui7
Prieš kelias savaites litvakui Liovai Kaplanui kreipusis į Generalinę prokuratūrą dėl partijos „Nemuno aušra“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio atsakymo į savo laišką, Lietuvos žmogaus teisių centras antradienį pavie&s...
-
Seime strigo rezoliucija, raginanti ES sankcionuoti protestų Sakartvele malšintojus1
Seime antradienį strigo rezoliucija dėl padėties Sakartvele ir šalies europinės ateities, raginant Europos Sąjungą (ES) sankcionuoti protestus malšinančius pareigūnus, peržiūrėti bevizį režimą. ...
-
R. Žemaitaitis nėra garantuotas, kad prezidentas praleis „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus1
„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis neatmeta, kad prezidentas Gitanas Nausėda gali nepatvirtinti politinės jėgos siūlomų nepartinių kandidatų į Ministrų kabinetą. Visgi, anot jo, tai nebūtų didelė problema. Tokiu atve...
-
K. Budrys: kamuolys atkurti diplomatinį atstovavimą – Kinijos pusėje2
Kandidatas į užsienio reikalų ministrus Kęstutis Budrys sako, kad Kinija turėtų imtis iniciatyvos, siekiant atkurti pilnavertį diplomatinį atstovavimą dvišaliuose santykiuose su Lietuva. ...
-
S. Lavrovui planuojant dalyvauti ESBO ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį4
Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui planuojant dalyvauti šią savaitę Maltoje vyksiančiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį šiame renginyje. ...
-
40 EP narių ragina įvesti sankcijas aukščiausiems Sakartvelo pareigūnams7
Europarlamentarė Rasa Juknevičienė su keliasdešimt kolegų kreipėsi į Europos Sąjungos (ES) vyriausiąja diplomatę Kają Kallas (Kają Kalas), ragindami inicijuoti sankcijas aukščiausiems Sakartvelo pareigūnams. ...
-
Kandidatas į žemės ūkio ministrus: ateinu ne nuo „Nemuno aušros“, o nuo Lietuvos žemdirbių4
Kandidatas į žemės ūkio ministrus Ignas Hofmanas sako, kad nesitapatina su jo kandidatūra iškėlusia partija „Nemuno aušra“ ar jos lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu, o save pirmiausia mato kaip žemės ūkio bendruomenės atstov...
-
Vyriausybės programa baigta: liko keli niuansai
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia susitikimus su kandidatais į ministrus. Pirmadienį priiminėjo nepartinius, vadinamuosius technokratus: socdemų sveikatos apsaugos ministre teikiamą Mariją Jakubauskienę ir „Nemuno aušros“ teisingumo...