Pereiti į pagrindinį turinį

R. Šalaševičiūtė atsistatydina, bet tyrimo dėl kyšio nebus

2016-01-29 13:05
DMN ir BNS inf.
Rimantė Šalaševičiūtė
Rimantė Šalaševičiūtė / Andriaus Ufarto / Fotobanko nuotr.

Ketvirtadienį viešai prisipažinusi, kad davė kyšį, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė atsistatydina. Tačiau dėl kyšio davimo tyrimas nebus pradėtas. 

Nusprendė trauktis

Socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė nusprendė atsistatydinti iš sveikatos apsaugos ministrės pareigų.

„Rašau atsistatydinimo pareiškimą, kurį įteiksiu pačiam premjerui, ir lauksiu, ką nuspręs premjeras“, – penktadienio popietę LRT naujienų tarnybai sakė ministrė.

Trauktis iš pareigų R.Šalaševičiūtė nusprendė po prezidentės Dalios Grybauskaitės, premjero Algirdo Butkevičiaus ir partijos kolegų raginimo.

„Jeigu yra tokia nuomonė, kad reikia atsistatydinti, tai, vadinasi, reikia rašyti ir prašymą. Kai kurie partijos kolegos turi tokią nuomonę. Kiek girdėjau, tokią nuomonę pareiškė ir premjeras, todėl aš ir sakau, kad rašau atsistatydinimo prašymą premjerui, kad jis jį pasirašytų pats“, – sakė R. Šalaševičiūtė.

R.Šalaševičiūtė patikslino prašymą rašysianti pirmadienį.

Prezidentės ir premjero pozicija

Pasirodžius informacijai apie buvusias apklausas prokuratūroje ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje, taip pat - socialdemokratų partijos skaidrumo grupės raginimui trauktis, ministrė iš pradžių BNS penktadienį sakė nematanti pagrindo trauktis.

Tačiau po to, kai atsistatydinti paragino prezidentė ir premjeras, ministrė penktadienio popietę pranešė apie savo pasitraukimą.

D.Grybauskaitė R.Šalaševičiūtės situaciją įvertino kaip „labai blogą“ ir pareiškė, kad, esant tokiai situacijai, ministrė turėtų trauktis.. „Tokios galimybės (likti ministrei poste) politiškai aš nematau“, – kalbėjo prezidentė.

Šiuo metu atostogaujantis premjeras, Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius BNS penktadienį sakė, kad sveikatos apsaugos ministrė turėtų pati pasitraukti iš pareigų, o jei to nepadarys – tokį sprendimą priims partija.

„Aišku, geriausia būtų, jei ji pati suvoktų ir suprastų, kad pasielgė neteisingai ir pati parašytų (atsistatydinimo – BNS) pareiškimą. Bet net jei ji to pareiškimo neparašys, vis tiek partijos bus atitinkamas sprendimas, reikalaujant atsistatydinti iš užimamų pareigų“, – BNS telefonu sakė A. Butkevičius.

Kaltinimus dėl kyšių reikalavimo neigia

Penktadienį Generalinė prokuratūra pranešė, kad sveikatos apsaugos ministrė apklausta kaip liudytoja pernai spalį pradėtame ikiteisminiame tyrime dėl Šiaulių ligoninės, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų toje gydymo įstaigoje.

Aplinkybių, kurias apklausos metu liudijo ministrė, prokuratūra neatskleidžia. STT nurodė, jog ministrė apklausta viename iš tyrimo epizodų.

Pati ministrė BNS aiškino, jog žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad ji galėjo reikalauti kyšių iš gydymo įstaigų vadovų mainais į Europos Sąjungos paramos skyrimą, yra neteisinga.

„Kategoriškai neigiu, galite bet kurio vadovo paklausti - visų gydymo įstaigų: nuo respublikinių ir savivaldybinių - šitaip nebuvo“, - BNS sakė ministrė.

Ji atkreipė dėmesį, kad ministrės pareigas pradėjo eiti 2014 metų liepos mėnesį, o investicinės lėšos 2015 metams jau buvo paskirstytos birželį.

Tačiau ministrė BNS pripažino, jog viena suma Šiaulių ligoninės skyriaus renovacijai buvo skirta praėjusių metų gruodį po to, kai to asmeniškai paprašė Šiaulių meras.

„2016-iems metams lėšų yra numatyta tiktai nuskambėjusiai Šiaulių ligoninės koplyčios statybai. Visiems kitiems objektams, kuriems buvo pateikti dokumentai (...), kadangi tai buvo nauji projektai, ne tęstiniai, laikydamiesi bendro valstybės investicijų lėšų skirstymo principo mes lėšų nenumatėme. Gruodžio mėnesį, kada jau nebuvo direktoriaus P.Simavičiaus, po to, kai pamatėme, koks yra vaikų skyrius ir bendravome su pacientais, skyrėme vaikų ligų skyriaus projektavimo darbams tik 45 tūkst. eurų, kadangi asmeniškai prašė Šiaulių meras ir žadėjo lėšomis prisidėti“, - sakė ministrė.

Ji sakė nežinanti, ar daugiau minsiterijos darbuotojų apklausti tyrime.

Ministrės ir ligoninės vadovo pokalbių įrašai

Ministrė BNS sakė, kad buvo informuota teisėsaugos, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų, buvo pasiklausyta jos pokalbių, tačiau juose esą neatsiskleidžia kokie nors jos netinkami veiksmai.

„Per visą laiką turbūt buvo penki pokalbiai su Petru Simavičiumi (nušalintu ligoninės direktoriumi), susipažinau su pokalbių išklotinėmis ir man nekilo jokių minčių, kad galėtų būti pareikšti įtarimai. Aš puikiai žinau, ką aš dariau, ką aš kalbėjau ir už savo veiksmus atsakau“, - aiškino R.Šalaševičiūtė.

 

Ji teigė, jog Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime ji apklausta praėjusią savaitę, o penktadienio rytą Specialiųjų tyrimų taryboje lankėsi dėl pareiškimo apie pačios medikui duotą kyšį.

Ministrė taip pat teigė, kad kaip tik penktadienį dar trims mėnesiams pratęsė P.Simavičiaus nušalinimą nuo ligoninės vadovo pareigų.

Tyrime – 10 įtariamųjų

STT pranešė, jog pareigūnai taip pat tiria, kaip Šiaulių ligoninėje buvo vykdomi viešieji pirkimai.

Įtariama, kad vykdant viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė yra per šimtus tūkstančių eurų, buvo siekiama, kad juos laimėtų iš anksto pasirinktos įmonės, o už tai iš šių įmonių vadovų buvo reikalaujami ir priimami kyšiai. Taip pat tiriamos aplinkybės dėl ligoninės lėšomis įsigytų ir pasisavintų įvairių brangių daiktų bei kitos ligoninės lėšų pasisavinimo schemos.

Dėl šių korupcinių nusikaltimų įtarimai pareikšti ligoninės generaliniam direktoriui, strateginio valdymo direktorei ir infrastruktūros direktoriui. Tęsiant tyrimą 2015 m. lapkritį įtarimai dėl piktnaudžiavimo pareikšti vienam iš ligoninės skyriaus vedėjų. STT pareigūnai surinko duomenų, kad iš įmonių, kurios dalyvavo Šiaulių ligoninės skelbtuose viešuosiuose pirkimuose, ligoninės generalinis direktorius kaip neteisėtą atlyginimą galėjo gauti brangios medicininės įrangos, kuri buvo sumontuota direktoriaus šeimos nariui priklausančioje privačioje medicinos klinikoje.

„Ikiteisminis tyrimas yra didelės apimties, šiuo metu, mano duomenims, ikiteisminiame tyrime yra virš 10 įtariamųjų, pateikti įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų. Keliama labai daug klausimų, siekiant į juos atsakyti, buvo kviečiami liudytojai, tarp jų - ir ministrė Rimantė Šalaševičiūtė“, - penktadienį žurnalistams sakė generalinės prokuratūros atstovė spaudai E.Martinonienė.

Prisipažino davusi kyšį

Pastarosiomis dienomis daug dėmesio sulaukė ir R.Šalaševičiūtės ketvirtadienio interviu, kuriame ji Žinių radijui prisipažino prieš kelerius metus davusi kyšį medikams.

„Atvirai pasakius, prieš penkis ar šešis metus aš ir vokelį esu nešusi, nes vienas artimų giminaičių kategoriškai atsisakė darytis operaciją, kol nebus su gydytoju į priekį atsiskaityta: mano pastangos įkalbėti nepadėjo“, – teigė ji.

Po šių pareiškimų ministrė penktadienį ryte atvyko į Specialųjų tyrimų tarnybą (STT), kur davė parodymus dėl kyšio davimo. Popietę STT pranešė, kad tyrimo nepradės suėjus senaties terminui. BNS žiniomis, ministrė liudijo, jog kyšio suma siekė apie 100 litų (29 eurų).

Lietuvos socialdemokratų partijos skaidrumo grupė penktadienį pasiūlė ministrei atsistatydinti būtent dėl jos prisipažinimo davus kyšį medikams. LSDP skaidrumo grupės vadovas Julius Sabatauskas BNS teigė, kad toks raginimas ministrei suformuluotas nevertinus kitos penktadienį viešai paskelbtos informacijos apie R.Šalaševičiūtės apklausą ikiteisminiame tyrime dėl korupcijos Šiaulių ligoninėje.

Ketvirtoji pasitraukusi vyriausybės narė 

Šešioliktoje Vyriausybėje, kuri naujai gavo įgaliojimus veikti po prezidento rinkimų 2014 metais, jau yra pasikeitę trys ministrai, R.Šalaševičiūtė būtų ketvirtoji.

2014 metų rugpjūtį Lietuvos lenkų rinkimų akcijai pasitraukus iš koalicijos pareigų neteko jų deleguotas energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jį poste pakeitė Rokas Masiulis.

Tų pačių metų lapkritį prisiekė naujasis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, kuris pareigose pakeitė atsistatydinusį „tvarkietį“ Alfonsą Barakauską. A.Barakauskas pasitraukė paskelbus, kad STT atlieka tyrimą dėl galbūt neskaidrių ministerijos viešųjų pirkimų.

Pernai „darbietė“ Audronė Pitrėnienė tapo švietimo ir mokslo ministre, pareigose pakeitusį Daivių Pavalkį, kuris atsistatydino dėl jį delegavusios Darbo partijos kritikos.

Įstatymas numato, kad pasikeitus daugiau nei pusei ministrų Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus dirbti. Lietuvoje yra 14 ministerijų.

R. Šalaševičiūtė Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauja nuo 2014 metų liepos 17 dienos.

Ministrus premjero teikimu skiria ir atleidžia prezidentė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų