Į Seimo vadovus pasiūlytos L. Graužinienės ir E. Gentvilo kandidatūros

  • Teksto dydis:

L.Graužinienę į šias pareigas pasiūlė "darbiečiai", E.Gentvilą - opoziciniai liberalai kartu su kitais parlamentarais. Abu jie sutiko kandidatuoti.

Į Seimo vadovus iškeltos dvi - "darbietės" Loretos Graužinienės ir liberalo Eugenijaus Gentvilo - kandidatūros.

L.Graužinienę į šias pareigas pasiūlė "darbiečiai", E.Gentvilą - opoziciniai liberalai kartu su kitais parlamentarais. Abu jie sutiko kandidatuoti.

Pristatydamas savo programą Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys E.Gentvilas teigė kandidatuojąs į parlamento vadovus dėl demokratijos.

"Parlamentas funkcionuoja gana gerai. Vydą Gedvilą vertinu kaip buvusį gerą Seimo pirmininką. Vydą Gedvilą siūlyčiau būti pirmuoju vicepirmininku. Jeigu mane išrinktų, Darbo partija liktų be savo atstovo Seimo vadovybėje. Mielas Vytautai, nepykite, jūsų nesiūlyčiau, o Vydą Gedvilą tikrai nuoširdžiau siūlyčiau tapti pirmuoju vicepirmininku. Atrodo, ponas Gražulis peršasi, bet jūsų taip pat nesiūlysiu", - kalbėjo E.Gentvilas.

"Noriu pasakyti, kad nebūtų net ir žurnalistams didelio netikėtumo, nes man dažnai skambindavo ir sakydavo: "pirmininke, pasakykite tą ir tą". Sakydavau: supainiojote Gentvilą su Gedvilu. Jiems irgi nebūtų didelio sutrikimo, jeigu pasikeistų pavardė", - privalumus dėstė liberalas.

Konservatoriaus Arvydo Vidžiūno paklaustas, ką darytų, jeigu Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis po kurio laiko lieptų jam trauktis iš parlamento vadovo pareigų, kandidatas tvirtino, kad jų partijoje vyrauja kitokie santykiai nei Darbo partijoje. E.Gentvilas pasakojo prieš valandą pats pasiūlęs E.Masiuliui kelti alternatyvų kandidatą į Seimo vadovus: "Sakau Masiuliui: reikia kelti savo kandidatą, o jis atsakė: tai gali ir eiti."

Socialdemokratė Irena Šiaulienė klausė, ar E.Gentvilo kandidatūros iškėlimas iš tiesų nėra kerštas dėl jo sesers "darbietės" Virginijos Baltraitienės, kad ji netapo kandidate vietoje L.Graužinienės.

"Jūs kalbate taip užtikrintai, lyg būtumėte siūlomas valdančiosios daugumos", - teigė partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos seniūnas Petras Gražulis.

E.Gentvilas tvirtino, kad jeigu taptų parlamento pirmininku, stengtųsi, kad Seimas taptų konstruktyvesnis, mažiau būtų politinės priešpriešos ir partinės kritikos.

"Yra per daug užkulisių, nurodinėjimų, partinio šališkumo. Tą galima pasakyti apie daugelį partijų. Tokie dalykai, manau, nepuošia Seimo darbo. Stengčiausi ištaisyti tuos dalykus. Prašysiu kolegų - atpraskime nuo to moralizavimo, baksnojimosi, špygų rodymų. Neįsižeiskite, kad taip sakau, bet netoli iki to Seimo salėje prieiname", - sakė liberalas.

E.Gentvilas garantavo, kad būtų geras Seimo pirmininkas. Juoba, kad moka anglų, rusų kalbas, yra pramokęs prancūziškai ir lenkiškai, padėtų darbo patiris Europos Parlamente.

Po jo kalbėjusi L.Graužinienė dėkojo konkurentui už jo kalbą, kad jis "sugebėjo nuimti neigiamą emocinį lauką, kuris tvyrojo salėje".

Savo pasisakymą ji pavadino "svarbiausia kalba gyvenime", ją politikė teigė rengusi per naktį ir apsilankiusi namų bibliotekoje, kur skaitė savo mėgstamiausią kūrinį - rašytojo Ernesto Hemingvėjaus apysaką "Senis ir jūra".

Pacitavusi kinų filosofą Konfucijų, ji toliau savo kalboje rėmėsi Konstitucija.

"Lietuvos valstybė yra demokratinė Respublika. Klausiu jūsų - ar demokratinėje valstybėje viskas tvarkoje, jei žmones gąsdina valdymas, turintis autoritarinio valdymo požymių. Aš galvoju, kad ne. Ar mes, išrinkti tautos atstovai, ką nors darėme, kad būtų kitaip? Galvoju, kad ne, arba jei darėme, tai padrikai ir pavieniui, o vedini kilnių tikslų ir susikoncentravę per krizę į biudžeto skaičius pamiršome, kad esame politikai, o ne ekonomistai ar finansininkai", - kalbėjo L.Graužinienė ir toliau citavo Konstituciją.

"Sutinku, labai svarbu finansinis stabilumas, tačiau kas svarbiau Seimui kaip demokratijos garantui - ar išsaugoti demokratiją, ar subalansuoti biudžetą? Mano atsakymas vienareikšmiškas, jis parašytas Konstitucijoje. Penktasis Konstitucijos straipsnis - valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos prezidentas ir Vyriausybė, teismai. Sąrašas baigtinis", - sakė kandidatė vadovauti Seimui.

Kartu ji retoriškai klausė, ar neatsitiks vieną dieną, jog atsivertę Konstituciją Seimo nariai pamatys, jog valdžią vykdo "prezidentas, teismai, Vyriausybė". Tuo pačiu ji sakė, kad atskiros valdžios institucijos turėtų ne konkuruoti dėl reitingų, o "pasirašyti taikos sutartį".

"Baigdama savo kalbą ir kandidatuodama į svarbiausią postą valstybėje, manau, kad privalau šiek tiek atskleisti ir savo vidinį pasaulį, kurio galbūt kasdien ir nepamatote. Esu išdidi, bet ne arogantiška, esu ori, bet ne "onorava", kaip sako aukštaičiai, esu šeimos žmogus, esu mylinti ir mylima, kartais moteriškai paslaptinga, net ir didžiausiame negatyve stengiuosi rasti pozityvo grūdą", - sakė kandidatė ir pabrėžė savo kalboje apgalvojusi kiekvieną žodį ir jo reikšmę.

Konservatoriai jos klausė, kokios pozicijos ji laikosi dėl apkaltos pusmetį Seime nesirodančiai "Drąsos kelio" partijos frakcijos seniūnei Neringai Venckienei. Kandidatė atsakė matanti tik vieną galimybę tokiu atveju iš Seimo nario atimti mandatą - įtvirtinti parlamentaro atšaukimo mechanizmą.

Ji pažymėjo, jog Seimo nario darbas nėra grįstas darbo sutartimi, o mandatą suteikia tauta, tad ir atšaukti jį galėtų tik rinkėjai. "Matau tik vieną kelią, jei norime spręsti problemą, matau vienintelį konstitucinį kelią, tik per (mandato - red.) atšaukimo mechanizmą", - kalbėjo L.Graužinienė.

Klausiama dėl savo vaidmens Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos byloje, ji sakė, jog prieš metus jai kandidatuojant į ministrus Specialiųjų tyrimų tarnyba pateikė pažymą, kurioje ji buvo įvertinta teigiamai.

"Per tą laikotarpį, ranką prie širdies pridėjus, galiu pasakyti, nenusižengiau nei vienam Lietuvos žmogui, Seimui, nei asmeniniam vyrui", - sakė L.Graužinienė.

Seimas ketvirtadienį iš pareigų atleido parlamento pirmininką "darbietį" Vydą Gedvilą. Jo atsistatydinimo pareiškimui pritarė 76 Seimo nariai, prieš buvo septyni, 35 balsuodami susilaikė. V.Gedvilas posėdyje vykstant kandidatų į jo vietą pasisakymams nedalyvavo.

Trečiadienį valdančiajai koalicijai priklausančios Darbo partijos taryba pritarė šios organizacijos lyderio Vytauto Gapšio sprendimui trauktis iš pirmojo parlamento vicepirmininko pareigų ir sustabdyti vadovavimą partijai. Atsistatydinti nutarė ir parlamento vadovas V.Gedvilas.

Vadovauti Seimui "darbiečiai" siūlo Seimo narę L.Graužinienę. Jai laikinai patikėtas ir Darbo partijos vairas. Jeigu bus išrinkta Seimo vadove, L.Graužinienė ketina į pirmojo pavaduotojo pareigas teikti V.Gedvilo kandidatūrą.

Pagal valdančiosios koalicijos sutartį, Seimo pirmininko ir pirmojo vicepirmininko postai priklauso Darbo partijai.

Seimo statutas numato, kad atsistatydinus Seimo pirmininkui ar jo pavaduotojui naujo rinkimai rengiami artimiausiame Seimo posėdyje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Olg

Olg portretas
Po vadovėlio "Saulutė" daugiau nieko neperskaičiau, niekada nevėlu mokytis ...Lietuva -skaitanti šalis. "SVOGŪNŲ" veikėja- premjerė.

Anonimas

Anonimas portretas
Partija liepe, Uspachikas nurode, kaip sovietmeciu.

DAS

DAS portretas
Turesime nauja KAKADU personaza.Nemalonu kai save pristatydama skaito is lapelio.Jai tik buhaltere dirbti.I ministres nepralindo, tai dabar bus antru asmeniu Lietuvoje.Juokas pro asaras.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių