Apie grįžimą prie VSD pranešėjo istorijos: tai priklausys nuo nuostatų, pykčio ir kvailumo

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas kartoja – laikinoji Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo komisija ir jos išvados yra „rinkiminis žaisliukas“, kurį siekia išnaudoti šalies vadovo oponentai. Ar iki pakartotinio balsavimo Seimas grįš prie šio klausimo, prezidento patarėjas nesiima prognozuoti, tačiau pažymi – tai priklausys nuo to, kaip rinkimų kampaniją strateguos G. Nausėdos konkurentė Ingrida Šimonytė.

„Viskas priklauso nuo to, kaip savo kampaniją dėliojasi kitas kandidatas. Mano požiūris niekuo nepasikeitė. Visa ta komisija, visos išvados – kaip buvo rinkiminis žaisliukas, toks ir lieka. Vėlgi, tai yra jau Konstitucinio Teismo svarstymo objektas. Ar žmonės sustos ties tuo, ką jau padarė, ir atidės (klausimą – ELTA), ar ir toliau naudos kaip rinkimų kampanijos dalį – vėlgi, pamatysime. Čia nuo žmogaus nuostatų, pykčio, kvailumo ir kitų savybių priklausantis dalykas“, – antradienį Žinių radijui sakė F. Jansonas.

Kaip pranešta anksčiau, Seimas po svarstymo yra pritaręs parlamentinio tyrimo išvadoms – liko paskutinis balsavimas. VSD pranešėjo komisijos išvadose metamas šešėlis prezidentui G. Nausėdai bei specialiųjų tarnybų vadovams. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.

Tuo tarpu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas, komisijos teigimu, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Visgi, Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, jog VSD pranešėjo istoriją tyrusi parlamento komisija viršijo savo įgaliojimus, neteisėtai atskleidė pranešėjo Tomo Gailiaus tapatybę. Be to, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas, etikos sargų vertinimu, buvo šališkas ir suinteresuotas tyrimu.

Savo ruožtu opozicijai priklausantys parlamentarai yra pasikreipę į Konstitucinį Teismą (KT), prašydami išsiaiškinti, ar parlamentinio tyrimo komisija veikė teisėtai. KT praėjusią savaitę priėmė šį prašymą nagrinėti.

Aš manau, kad ketvirtadienį nubalsuosime, nes nuomones Seimo nariai yra jau suformavę, ir nemanau, kad praėjęs antrasis rinkimų turas tas nuomones kažkaip pakeistų.

Seimo vadovė abejoja, kad prieš balsuojant dėl VSD komisijos reikėtų sulaukti KT verdikto

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako nemananti, kad parlamentas turėtų nukelti VSD pranešėjo informaciją tyrusios laikinosios Seimo komisijos išvadų priėmimą, KT nepateikus išvados dėl komisijos sudarymo.

„Mano siūlymu, klausimas buvo nukeltas nuo to posėdžio, kuris buvo iki pirmojo rinkimų turo. Ar dabar verta dar labiau kiloti, aš jau turiu abejonių“, – antradienį žurnalistams Seime sakė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Manau, kad tiesiog Seimo nariai visi maždaug, kas galėjo susipažinti su informacija, susipažino, savo nuomones yra susiformavę, vyksta keli paraleliniai procesai – Etikos komisija padarė savo išvadą, dabar, matyt, ta išvada taip pat bus ginčijama, tai laukti visų procesų pabaigos vėlgi, matyt, nepavyks“, – pridūrė Seimo vadovė.

„Aš manau, kad ketvirtadienį nubalsuosime, nes nuomones Seimo nariai yra jau suformavę, ir nemanau, kad praėjęs antrasis rinkimų turas tas nuomones kažkaip pakeistų“, –  kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių