Ekrane – KGB ir aukų akistata

"Bet kokia priespauda pagimdo pasipriešinimą", – sako buvęs disidentas kunigas Julius Sasnauskas, vienas filmo "Aš už tave pakalbėsiu" herojų. Šiomis dienomis kino teatrus pasiekianti nauja lietuvės ir italo kino režisierių juosta pasakoja apie paskutinį KGB veiklos dešimtmetį Lietuvoje.

Idėja sukurti filmą apie KGB veiklą Lietuvoje italų režisieriui Maximilienui Dejoie kilo apsilankius Genocido aukų muziejuje. Kurdamas filmą M.Dejoie dirbo išvien su režisiere Virginija Vareikyte.

Apie filmo kūrimą ir tai, kodėl jauni žmonės domisi šiuo istorijos laikotarpiu, – interviu su M.Dejoie (M.D.) ir V.Vareikyte (V.V.).

– Kaip gimė idėja kurti filmą apie KGB?

M.D.: Prieš trejetą metų festivalyje "Kino pavasaris" pristačiau vaidybinį filmą "Gerberio sindromas". Festivalyje susipažinau su Virginija, kuri nusivedė mane į Genocido aukų muziejų. Turiu prisipažinti – tai, ką pamačiau ir sužinojau tame rūsyje, sukrėtė mane ir privertė susimąstyti apie tai, kiek mažai mes, Vakarų pasaulis, žinome apie sovietinę okupaciją ir jos sukeltas kančias Baltijos šalių regiono gyventojams. Grįžau į Italiją, ėmiau gilintis į literatūrą, tačiau išties vertingi ir gilūs darbai parašyti ir išversti į italų kalbą baigdavosi ties Stalino mirtimi, na, dar N.Chruščiovo valdymo periodu. Šis atradimas buvo dar vienas paskatinimas. Galvoje sukosi mintys apie filmo kūrimą, tačiau jos man neatrodė labai realios, nes supratau, kad net nežinočiau nuo ko pradėti. Tuomet nusprendžiau susisiekti su Virginija ir taip viskas prasidėjo.

– KGB istorija labai sena. Lietuvoje ši struktūra buvo likviduota tik 1991 m. Filmai apie KGB gali turėti begalę skirtingų temų. Kaip savąją pasirinkote jūs?

M.D.: KGB tema dažnai analizuojama iš istorinės perspektyvos. Istorikai, politologai, sociologai analizuoja, pasakoja, ir jų žodžiuose žmonių gyvenimai ir jų dramos pavirsta skaičiais ir statistika. Nuo pat pradžių žinojome, kad mūsų tikslas yra priartėti prie tų žmogiškųjų dramų, suvokti ir perteikti sistemos poveikį žmonių gyvenimams, jų mąstymo būdui.

V.V.: Iš pradžių atsirinkome laikotarpį – paskutinis sovietinis dešimtmetis. Visų pirma – tai laikotarpis, kai gimėme tiek aš, tiek Maxi. Antra, tai laikas, apie kurį dar galima išgirsti gyvų pasakojimų. Manau, itin vertinga ir svarbu, kai personažas prisimena savo patirtį ir ją atpasakoja. Šių atpasakojimo metu ne tik žodžiai padeda suvokti personažų išgyvenimus, prasmingi tampa ir jų atodūsiai, tylos akimirkos.

– Jūsų filme savo istorijas pasakoja net septyni personažai. Ar tai nekomplikuoja situacijos, vėliau kuriant filmo pasakojimą?

M.D.: Paprasta nebuvo. Naudodamiesi visų šių personažų istorijomis bandėme juos sujungti į vieną pasakojimą. Ieškojome būdų taip sukonstruoti filmo pasakojimą, kad atskiros veikėjų pasakojimo dalys sklandžiai pereitų iš vienos į kitą.

V.V.: Man ir septyni atrodo mažai. Manau, kad didelis personažų skaičius tik parodo, kaip plačiai ir kartu skirtingai KGB veikla paveikė žmonių gyvenimus. Žinoma, neieškojome personažų tik dėl kiekio. Svarbiausia buvo tai, kad kiekvienas jų pasakojo apie savo patirtį, susijusią su KGB, iš skirtingos perspektyvos ir atskleidė naujas, netikėtas įžvalgas ir asociacijas. Filme kalba trys disidentai, ir nors disidento sąvoka yra viena, jų istorijos ir relfekcijos yra absoliučiai skirtingi.

– Kodėl pasiryžote kalbinti ir tuos, kurie dirbo KGB? Ar buvo sudėtinga įtikinti juos filmuotis?

M.D: Kaip ir minėjome, norėjome kalbėti apie KGB poveikį žmonių gyvenimams. Išsikėlus tokį uždavinį būtų nesąžiningą aplenkti gyvenimus tų, kurie dirbo KGB. Juo labiau kad mes apie tai žinome labai nedaug. Mes bandėme susisiekti su tam tikru skaičiumi žmonių, kurie dirbo KGB, tačiau jie nesutiko filmuotis. Disidento Vytauto Skuodžio knygoje Virginija aptiko skyrių apie tardytoją Vytautą Urboną. V.Skuodis davė mums jo kontaktinius duomenis ir Virginija pradėjo bendrauti su tardytoju. Įtikinti V.Urboną filmuotis užtruko daugiau nei metus. Šis laukimas buvo ilgas, tačiau mums galiausiai pavyko. Tai buvo labai ypatinga, nes filmavome tardytoją jo susitikimo metu su V.Skuodžiu. Tardytojas su mumis pasidalijo istorija, kurios niekas iš mūsų nesitikėjo. Manau, ji atskleidžia, kad net darbas KGB neužtikrino ramaus ir saugaus gyvenimo.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

JO

JO portretas
Bet kažkodėl jie dabar nenori būti atpažintais. Įtartinas to gyvenimo gerumas.

TAIP.

TAIP. portretas
Buvusiu KGB darbuotoju nera,tai yra gryna tiesa. As tais laikais gyvenau gerai,ir dabar super gerai.!!!

YES

YES portretas
Įdomus tipas tas Danas Arlauskas. Dar kai dirbo geležinkelyje buvo tipiškas KGB istas, dabar jis jau verslininkas. Kaip pasakė Putinas, kad buvusių KGB darbuotojų nėra. O jų ne tiek maža Lietuvoje ir su aukštais laipsniais.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių