- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nervų tampymo karas – taip lietuviai vadina padėtį pasienio punktuose su Rusijos Federacija. Nors automobilių eilių prie sienos su Kaliningrado sritimi ties Nida nė kvapo – tačiau čia lietuvių automobiliai galimybės kirsti sieną iš Rusijos pusės laukia net 8 valandas.
Prie sienos miegama mašinose
"Tai yra politika, ir net patys muitinės postų viršininkai nežino, kiek tai tęsis. Tačiau žinoma, kad iš viršaus yra duotas įsakymas neva nuodugniai tikrinti Lietuvoje registruotus automobilius", – pasakojo kiekvieną dieną į Kaliningradą važinėjantis klaipėdietis Saulius Stulga.
Vyras tikino, jog lietuviai pasienio postuose tapo "nepageidaujami" rugpjūčio 30-ąją.
"Tą dieną lietuvių mašinas užlaikydavo po pusę valandos, o iš posto išleisdavo kas 20 minučių. Pirmąją dieną, kaip ir lietuviams, kliuvo latviams ir estams. Net vokiečiai stovėjo kartu su lietuviais. Tačiau vėliau eilėse teliko tik lietuvių mašinos", – pasakojo klaipėdietis.
Nidos pasienio poste sieną kerta tik lengvieji automobiliai ir autobusai. Sunkiasvoris transportas į Kuršių neriją neturi teisės važiuoti. Tačiau net ir pustuščiame poste sugebama sukurti eiles.
"Mano pažįstami, kurie vakar 18 valandą vakaro buvo Rusijos pusėje, taip ir liko per naktį nekirtę sienos. Jiems teko miegoti muitinės teritorijoje, automobiliuose. Kai aš šį rytą 8 val. važiavau į Rusiją, jie dar buvo pasienio poste. Čia jau politika, kitaip to nepavadinsi. Jei mūsų pusėje pasienio ir muitinės formalumus galima sutvarkyti per 10–15 minučių, anoje pusėje tenka laukti valandų valandas" – pasakojo vyras.
Keičia automobilius
Nuolat į Kaliningradą važinėjantis S.Stulga iš kas rytą besisveikinančių kaimyninės šalies muitininkų išgirdo, kad jie net ir labai norėdami negalėtų palengvinti lietuviams kelionės.
"Nurodyta automobilio laikino įvežimo į šalį dokumentus pildyti kartą per valandą ar pusantros. Pareigūnų vadovybė visada gali patikrinti, kiek lietuvių kirto sieną. Žmonės bijo nuobaudų", – pasakojo vyras.
S.Stulga vakar sėdėjo prie rusiškais numeriais ženklinto automobilio vairo ir pastebėjo, kad ne jis vienas susirado Kaliningrade registruotą mašiną, nes kitaip būtų žlugęs jo verslas.
"Kitaip būtų neįmanoma dirbti. Žmonės skolinasi automobilius net iš latvių, kad tik nevažinėtų lietuviškais numeriais. Mano bičiulis, kuris nuo 6 valandos ryto stovi Rusijos pusėje, apie vidurdienį dar nežinojo, kada galės įvažiuoti į šalį", – baisėjosi vyras.
Kerštas už politiką?
Klaipėdietis pastebi, kad dėl politikos pastarąsias savaites kenčia ne tik lietuviai, bet ir rusų verslininkai.
"Į Rusiją važiuojama tik dviejų dalykų – benzino ir cigarečių. Rybačij esančios degalinės savininkai pripažįsta, kad dabar per parą uždirba tiek, kiek anksčiau uždirbdavo per pusvalandį ar valandą", – tikino S.Stulga.
Vakar Kaliningrade pasklido gandas, kad naujoji sugriežtinta tvarka bus taikoma iki rugsėjo 15 dienos.
"Tačiau realiai niekas nežino. Kiti net kalba, kad taip gali tęstis neribotą laiką. Mano supratimu, tai yra politinis sprendimas. Tokio žingsnio rusai ėmėsi po to, kai Lietuva Jungtinėms
Valstijoms atidavė ginklų prekyba įtariamą Rusijos pilietį Dmitrijų Ustinovą, bei už tai, kad mūsų Prezidentė pareiškė palaikymą amerikiečiams dėl Sirijoje vykstančio konflikto", – savo nuomonę dėstė vyras.
Nepagailėjo net nėščiosios
Kitas klaipėdietis, kuris yra vedęs Rusijos pilietę, prieš keletą dienų pateko į nepavydėtiną padėtį.
8,5 mėnesio nėščia rusė staiga pasienio poste pasijuto blogai. Lietuvoje registruotu automobiliu vykusi šeima mėgino aiškinti rusų muitininkams, kad nėščiajai reikėtų pagalbos, bet teišgirdo atsakymą, kad gali persėsti į automobilį su Rusijos Federacijos numeriais, tada jie galės važiuoti kur nori.
Kaunietis Ovidijus dienraščiui pasakojo, kad jo kelionė į Kaliningradą iš laikinosios sostinės užtruko daugiau nei parą.
"Jausmas yra klaikus, kai tave kaip nusikaltėlį įvaro į angarą ir palieka laukti valandų valandas. Priėjusi muitininkė pareiškė, jog bus patikrinimas. Tiesa, perspėjo, kad apsivilkčiau striukę. Iš to supratau, jog tai ilgai užtruks", – pasakojo vyras.
Lietuviui rusai nurodė iš automobilio iškrauti visus daiktus ir išdėlioti juos ant angare įrengtos lentynėlės.
"Jei neturi automobilyje vandens, niekam neįdomu, kaip tu praleisi kelias valandas be jokių skysčių. O jei pasidarys bloga, čia tik tavo problemos. Mačiau, kaip muitininkai tiesiog "užmušinėjo" laiką. Išgėrę kavos, jie ėjo pavedžioti voljeruose laikomų šunų, šnekučiavosi tarpusavyje. Atrodė, kad net jaučiasi pavargę nuo nieko neveikimo", – pasakojo Ovidijus.
Į pasienio posto teritoriją įvažiavęs 15.30 val., sieną lietuvis kirto tik temstant – apie 21 val.
"Tačiau kitas lietuvis, kuris į Smiltynę tą dieną keltu persikėlė apie 6 val. ryto, apie 15.30 val. net nebuvo įvažiavęs į Rusiją. Jį pamačiau tebestovintį ir laukiantį", – tikino Ovidijus.
Klaipėdietis Audronis Klimavičius apie vidurdienį grįžo taip ir neįvažiavęs į Rusiją.
"Aš nestovėjau eilėje. Nuėjau, pasikalbėjau su vyrais ir apsisukau, kai išgirdau, kad tiek laukti reikia. Pabandytų lietuviai rusus taip palaikyti, būtų mums šakės", – juokėsi vyras.
Rusai šluoja viską
Vakar per pusdienį Nidos pasienio poste Lietuvos pusėje buvo matyti tik rusų automobilių virtinės.
Per valandą į Lietuvą įvažiavo apie 15 Rusijoje registruotų automobilių.
Kalbinti kaimyninės šalies piliečiai tikino, kad gimtinėje jie nematė jokių automobilių eilių.
"Mes žinome, kas čia vyksta. Tai yra politika. Tačiau ką mes galime pakeisti?" – kalbėjo apynauju automobiliu į Klaipėdą važiuojantis Olegas.
Vyras pripažino, kad rusai į Lietuvą vyksta nuolat ir dažnai.
"Pas jus viskas pigiau. Šampanizuoto vyno butelis čia kainuoja 15 litų, o pas mus – apie 20 eurų (69 Lt). Lietuviško populiaraus alaus skardinė Kaliningrade kainuoja 2 eurus (6,91 Lt). Pas jus gero vermuto butelis kainuoja 20 litų, o pas mus – 20–30 eurų (69–103,58 Lt). Net tualetinį popierių žmonės perka pas jus, juk keturi rulonėliai pas mus kainuoja 2 eurus (6,91 Lt), o čia dabar yra akcija – už beveik 20 litų galima nusipirkti 20 rulonėlių pakuotę", – kainas lygino kaliningradietis.
Olegas prisipažino, kad rusai nuolat internete seka lietuviškų prekybos centrų skelbiamas akcijas.
Vieną savaitgalį, kai 30 proc. nuolaidą pasiūlė sodo technikos ir statybinių medžiagų prekybos centras, jau nuo ryto prie sienos su Lietuva nusidriekė automobilių eilė.
Vakar žurnalistų kalbintos Irina, Žana ir Kristina džiūgavo, kad važiuoja į prekybos ir pramogų centrą Klaipėdoje.
"Šiandien – trečiadienis, jokių eilių nėra, todėl ir važiuojame. Mūsų pusėje matėme tik du lietuvių automobilius", – tikino moterys.
Skundžiasi konsulatui
Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Vaclavas Stankevičius paskutines dvi savaites asmeniškai apskambina keturis pasienio postus su Lietuva.
"Apie tai, kas dedasi pasienio postuose, kas rytą informuoju Užsienio reikalų ministeriją. Situacija yra tokia pat ir nesikeičia nuo rugpjūčio 30 dienos", – pasakojo generalinis konsulas.
V.Stankevičius pabrėžė, kad iki šiol nėra oficialiai pranešta, kodėl lietuvių lengvieji automobiliai Rusijos pareigūnų postuose yra užlaikomi kone po 16 valandų.
Viešojoje erdvėje minima, kad Rusijos muitininkai neva pradėjo analizuoti prekių srautų judėjimą, o tai reikalauja nuodugnesnio tikrinimo.
"Mums nieko kito nebeliko, tik informuoti mūsų piliečius apie padėtį pasienyje ir patarti nevykti į kaimyninę šalį. Šis Užsienio reikalų ministerijos išplatintas pranešimas antradienį sukėlė ažiotažą tarp Kaliningrado spaudos atstovų. Žurnalistai tiesiog užatakavo mane klausimais, kodėl nepatariama važiuoti lietuviams į Kaliningradą", – apie nuotaikas srityje pasakojo V.Stankevičius.
Generalinio konsulo teigimu, dėl šios tvarkos jau nukentėjo verslą kaimyninėje šalyje vystantys lietuvių verslininkai.
"Kenčia net ir kultūriniai mainai. Šį rytą į Kaliningradą turėjo vykti delegacija iš Palangos į čia vykstantį festivalį. Kiek žinau, palangiškiai atidėjo savo kelionę", – pasakojo konsulas.
V.Stankevičius prisiminė, kad pirmą kartą per jo darbo praktiką pasienio postuose yra susidariusi tokia padėtis. O dirbtinėse eilėse gaišinami lietuviai ėmė skųstis konsulatui.
"Mano žiniomis, Rybačij lietuviams tenka laukti 8 valandas. Dar sudėtingiau yra tuose postuose, kur sieną kerta krovininis transportas. Čia eilėje praleidžiama po 16 valandų. Tiesa, dabar važiuoja žymiai mažiau lietuvių", – pasakojo konsulas.
Pačiam V.Stankevičiui paskutinį kartą sieną teko kirsti prieš savaitę.
"Įsitikinau, kad rusų pasieniečiai dirba, kaip ir anksčiau, labai greitai, o muitininkai lietuvius laiko labai ilgai. Tačiau mums belieka tikėtis, kad situacija pagerės", – vylėsi V.Stankevičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ko Lietuvos švietimo sistema galėtų pasimokyti iš tarptautinio bakalaureato programos?
Kodėl Lietuvoje verta mokytis pagal tarptautinę programą? Kokios jos stipriosios pusės lyginant su lietuviška nacionaline švietimo programa, kokias galimybes ji padidina? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvoje apsilankę tarptautinio bak...
-
„Klaipėdos vanduo“ informuoja: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį vyks vandentiekio darbai
„Klaipėdos vanduo“ informuoja, kad naktį iš lapkričio 28 d. į 29 d., t. y. iš ketvirtadienio į penktadienį, nuo 22 val. iki 6 val. bus vykdomi vandentiekio modernizavimo darbai. Dėl jų galimi laikini geriamojo vandens kokybės...
-
Baltijos jūros dugne aptiktas nuskendęs laivas
Tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis renewables“ vykdant tyrimus planuojamo vėjo elektrinių parko teritorijoje Baltijos jūroje, aptiktas nuskendęs laivas. ...
-
Palangos gatvėse – naujovės1
Į Palangą atvykstantys poilsiautojai perspėjami dėl naujovių kurorto gatvėse – kai kur jau sumontuoti nauji greičio matuokliai. ...
-
Sniego trasoms – išbandymas šiluma
Klaipėdos rajono Lapių kaimo bendruomenė su nerimu dairosi į artėjančio gruodžio prognozes. Lūkuriuojama šaltuko, kad būtų galima imtis slidinėjimo trasų įrengimo. ...
-
Minint Klaipėdos bažnyčios atgavimo sukaktį – netikėta dovana
Sekmadienį minint Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios atgavimo 36 metų sukaktį, tikinčiųjų laukė staigmena – nežinomu norėjęs išlikti žmogus bažnyčiai padovanojo adoracijai skirtą monstranciją. Ji gali būti didžiausi...
-
Klaipėdos kultūros ir meno projektams finansuoti – 1,2 mln. eurų
Klaipėdos kultūros ir meno projektams finansuoti ateinančiais metais suplanuota skirti daugiau nei 1,2 mln. eurų, pranešė miesto savivaldybė. ...
-
Pažeidimams kartojantis, augintinių veisėjai – griežčiausia sankcija3
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dėl pakartotinių pažeidimų sustabdė augintinių veisėjos vykdomą veiklą Šilutės rajone. ...
-
Atgimimo aikštėje ekstremali padėtis dar neatšaukta1
Po to, kai Atgimimo aikštėje žvalgybą atliko Lietuvos kariuomenės Sprogmenų neutralizavimo kuopos išminuotojai, laukiama išvadų apie jau atliktus darbus ir galimybę toliau žvalgyti statybų aikštele virtusį plotą. ...
-
„Tavo idėja“: balsuoti liko vos penkios dienos!
Liko vos penkios dienos atiduoti savo balsus už šauniausias Klaipėdos rajono gyventojų idėjas. Galite atiduoti net tris balsus bet kurioje kategorijoje už bet kuriuos projektus. ...