- Indrė Kiseliovaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prekybos centre „Studlendas“ vyko parodos „Smurto balsai“ atidarymas. Iki liepos 21-osios lankytojai turės progą išgirsti 35 jautrius moterų pasakojimus, kurie privers suklusti ir į smurtą pažvelgti kitu kampu.
35 pasakojimai
Parodą sudaro 35 anonimiški vaizdo pasakojimai apie Lietuvoje, Danijoje, Islandijoje, Baltarusijoje, Estijoje ir Latvijoje gyvenančių moterų patirtą smurtą, seksizmą ir seksualinį priekabiavimą.
Prieš atidarant šią parodą Klaipėdos universiteto Aula Magna konferencijų salėje vyko diskusija su Šiaurės šalių ir Lietuvos menininkais, aktyvistais ir ekspertais, dirbančiais šioje srityje.
Intelektualinės istorijos profesorius iš Danijos Aarhuso universiteto Mikkelis Thorupas pradėjo nuo to, kad tradicinis toksiškas vyriškumas kelia nemažai problemų ne tik moterims, bet ir psichologiškai žaloja pačius vyrus: jie serga depresija, žudosi, vykdo nusikaltimus, smurtauja.
„Šiuos klausimus reikia kelti ir svarstyti, kad ir patys vyrai neliktų įkalinti praeities grandinėse“, – svarstė M. Thorupas.
Daiva Puidokienė. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Daiktai svarbesni už žmogų
Menininkė ir iliustratorė Eglė Narbutaitė pažymėjo, kad Lietuvoje vis dar įprasta dažniau kaltinti auką, o ne smurtautoją.
„Jeigu nusiperki naują „BMW“ ir laikai jį savo kieme, visi kaimynai mato, kad jis ten stovi. Ar tai suteikia jiems teisę prieiti ir jį apgadinti? Panašu, kad mes sakytume „ne“, bet esame linkę labiau saugoti „BMW“ negu moterį“, – ironizavo E. Narbutaitė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad švietimas yra vienas pirmųjų žingsnių, siekiant užkirsti kelią smurtui, ir kad egzistuoja labai plona linija tarp fizinio smurto ir smurto internete.
„Galime atpažinti kibernetinį smurtą, persekiotoją, smurtautoją, bet nėra jokių teisinių būdų apsaugoti auką ir nubausti persekiotoją. Bet bandome imtis mažų žingsnių, bendradarbiaudami su vyriausybėmis. Tikimės, kad pokyčiai jau netoli“, – teigė E. Narbutaitė.
Nevalia būti stebėtojais
Smurtas, anot Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro įkūrėjos ir vadovės Dalios Puidokienės, yra lygybės tarp vyrų ir moterų nebuvimas.
„Tikriausiai kaip ir daugeliui posovietinių šalių, mums dar reikės nueiti ilgą kelią. Bet džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime daug moterų aktyvisčių, organizacijų“, – tikino D. Puidokienė.
Norint užkirsti kelią smurtui, patariama išeiti iš stebėtojo vaidmens ir imtis realių veiksmų.
„Visų pirma, turime savyje turėti nuostatą, kad mes nepalaikome smurto, smurtas yra nusikaltimas. Koks jis bebūtų, kokia forma, kokioje vietoje, mes turime rasti drąsos jį nutraukti“, – priminė D. Puidokienė.
Naujausia Specializuotos kompleksinės pagalbos centro statistika rodo, kad 2022 m. Lietuvoje užregistruoti 20 525 asmenys, patyrę smurtą artimoje aplinkoje, net 79 proc. yra moterys. Klaipėdos apskritis pagal šį rodiklį yra trečia šalyje – 2022 m. čia buvo užregistruota 2,6 tūkst. smurtą artimoje aplinkoje patyrusiųjų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Uostamiestis mini Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines1
Sausio 15-ąją uostamiestyje, Skulptūrų parke, prie paminklo „Už Laisvę žuvusiems“, tradiciškai buvo paminėtos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. Jų metu buvo prisiminti svarbūs 1923-iųjų istorin...
-
Vaikų „linksmybės“: sniego gniūžtėmis – į automobilius
Vieno prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje buvo pastebėti du vaikai, į mašinas mėtantys sniego gniūžtes. Vyriškiui išlipus jų sudrausminti vos neįvyko nelaimė – vienas nepilnametis atsitrenkė į važiuo...
-
Olando Kepurės skardis – lankomiausias objektas
Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Olando Kepurės skardis – vienas lankomiausių šalies objektų. ...
-
Dėl vaizdo kameros Jūrininkų prospekte – sumaištis: kam šita „akytė“?
Jūrininkų prospekte esančio daugiabučio namo pirmojo aukšto balkone įrengta vaizdo stebėjimo kamera. Klaipėdiečiai svarsto, ką buto gyventojas stebi – vaikų žaidimų aikštelę, teritoriją po balkonu, o gal tiesiog praeivius? ...
-
Pristatytas Klaipėdos veiklos plano projektas 2025–2027 m.: kasmet prireiks per 500 mln. eurų
Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. eurų. ...
-
Klaipėdoje priedangų skaičius tebeauga
Klaipėdoje daugėja priedangų – jų skaičius šiuo metu siekia 90. Pavojaus atveju jose pasislėpti galėtų apie 31 tūkst. žmonių. Nuolatos ieškoma ir kitų galimų naujų priedangų vietų. O gyventojams skaitomos paskaitos civilin...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Liko ir be pinigų, ir be butų: pirkėjai pakliuvo į aferą?14
Liūdnai pasibaigusi svajonė turėti apartamentus prie jūros. Pinigus už butus Palangoje sumokėjo, bet liko ir be pinigų, ir be namų. Žmonės įtaria įkliuvę į sukčių pinkles. Paaiškėjo, kad statybos vyko be leidimų, ir negana to – n...