Kauno apylinkės teisme šiandien liudijo buvęs Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis. Salė buvo sausakimša. Palaikyti direktorių atvyko būrys buvusių KTU gimnazistų iš Kauno ir kitų miestų.
„Aš nepadariau jokio nusikaltimo, nes negalėjau to padaryti, neturėjau tam jokio motyvo“, – savo liudijimus teisme pradėjo sisteminiu nepilnametės bauginimu kaltinamas B. Burgis.
Buvęs KTU gimnazijos direktorius nuo pat pradžių nesutiko su jam pareikštais kaltinimais. Jis tvirtino, kad jam nebuvo naudinga daryti ką nors negera žmogui, kuris mokosi jo gimnazijoje.
„25 metus stengiausi kuo švelniau išsiskirti su paliekančiais gimnaziją, nes tai gimnazijos vizitinė kortelė. Išėjusieji iš gimnazijos viešoje erdvėje tuoj pat gali paskleisti tai, kas gali apjuodinti", – dėstė B.Burgis.
Kaltinimo pagrindu tapo trys garso įrašai, kuriuos padarė gimnazistė ir jos tėvai. Incidentas kilo po to, kai 2014 metų rugsėjo pabaigoje ekskursijos metu gimnazistė su kitu bendramoksliu užsirūkė Vilniuje, Gedimino pr.
KTU gimnazijoje galiojančių taisyklių 4 punktas skelbia, kad gimnazistai negali rūkyti, vartoti alkoholinių gėrimų ir narkotinių medžiagų. Remdamasis šia gimnazijos taisykle, B. Burgis siekė, kad gimnazistė paliktų gimnaziją. Tą patį prasižengimą padaręs kitas gimnazistas KTU gimnaziją paliko savo noru.
Veiksmas vyko B. Burgio atostogų metu. Jis liepė parengti įsakymą dėl gimnazistų šalinimo iš mokyklos. Du kartus kalbėjosi su moksleive ir kartą su tėvais. Pedagogas pokalbiuose dėstė apie atsakomybę, o jos neprisiimant užgimstantį nepakaltinamumą, apie tai, kad tokie neatestuojami, apie tai, kad gimnazistei likus mokymo įstaigoje niekas nepatikėtų, kad direktorius nepaėmė kyšio.
„Mane kaltina, kad taikiau psichologinę prievartą. O ką daro psichologai, psichoterapeutai? Jie veikia žmogaus sąmonę, tačiau tik tam, kad tam žmogui būtų geriau. Ką daro mokytojai? Jie sako mokiniui, kad jei neperskaitysi „Dievų miško“ – neišlaikysi egzamino, mokytojai prašo, kad mokinys atsistotų, kai kalba su mokytoju, kad išsitrauktų rankas iš kišenių. Mokytojas veikia mokinio mąstymą, veikia 300 moksleivių (tiek mokosi KTU gimnazijoje – red. past.), kad jie būtų geresni“, – kalbėjo ilgametis gimnazijos vadovas.
B. Burgis retoriškai klausė, ar jis vertė gimnazistę daryti ką nors amoralaus, prieštaraujančio žmogiškosioms normoms. Buvęs direktorius įsitikinęs, kad šitaip elgėsi darydamas mergaitei gera, siekdamas ją išgelbėti.
„Ar pokalbis su tėvais direktoriaus kabinete yra nusikalstama veika? Tai kodėl tėvai neiškvietė policijos? Jei jau aš terorizavau, tai kodėl neišėjo ar neįsiterpė? Jie darė pokalbio įrašą“, – teisme neslėpė emocijų B. Burgis.
Buvęs direktorius sutiko, kad galbūt pernelyg emocingai kalbėjo su mergaite. Tačiau jis įsitikinęs, kad taip elgiamasi gelbstint. „Aš kalbėjau aistringai, sukaupęs visą savo gyvenimiškąją patirtį", – aiškino pedagogas. Kaip pavyzdį pedagogas papasakojo apie skęstančiųjų gelbėjimą, kai gelbėtojas norėdamas į krantą ištraukti skęstantįjį kartais yra priverstas gerokai jam stuktelėti, nes skęstantysis apimtas panikos priešinasi.
„Visuomenė turi žinoti, kad negalima žaisti tokiais dalykais kaip garbė, orumas“, – šiandien kalbėjo B.Burgis.
Jam teko tikslinti kai kurias iš konteksto išimtas anskčiau jo pasakytas frazes gimnazistei.
„Mes tave pripažįstame nepakaltinama. Išversiu: psichinę negalią turinčiu žmogumi. Reiškia tik du variantai: arba tu psichiškai nesveika, arba tu išeini iš čia, ir viskas – kitaip nebus“, – skamba pokalbio su gimnaziste įraše.
B. Burgis svarstė, kad gal galėjo parinkti kitus žodžius, tačiau esą turėjo galvoje tai, kad jei žmogus negali prisiimti atsakomybės, neatsako už savo veiksmus, tai jis yra nepakaltinamas. B. Burgis dėstė, kad gimnazistės ir jos tėvų nenoras pripažinti gimnazijoje galiojančių taisyklių ir prisiimti už tai atsakomybės kenkia gimnazijai, o labiausiai sutarties nesilaikiusiai gimnazistei.
„Dabar bet kuris gimnazistas gali išeiti prieš tą gimnaziją ir užsirūkyti, nes yra percedentas“, – pareiškė B.Burgis.
„Jeigu tave tėvai myli, jei tu pati supranti nors kažką, išeik pati. Nes rytoj aš įjungsiu – aš jus įspėju. Aš įjungsiu tokį variklį, kad tave sutriuškins ir iš tavęs nieko neliks“, – šią mokinei pasakytą savo citatą B. Burgis aiškino viešumu. Esą pedagogas būtų ne tylėjęs, o skelbęs, kad gimnazijoje liko sutarties nesilaikiusi mergina.
B. Burgiui teko aiškintis ir dėl kartu su gimnaziste rūkiusio bei savo noru gimnaziją palikusio vaikino. „Ar jūs galvojate, kad paėmiau kyšį, priėmiau, o po to jį išmečiau? Kažin ar grąžinau pinigus. Kažin ar man grąžina gimnazistės tėvai jiems sumokėtus pinigus“, – rėžė B. Burgis.
Paaiškėjus apie pokalbių įrašus ir apie pareiškimus teisėsaugai, B. Burgis su gimnazistės tėvais pasirašė taikos sutartį ir sumokėjo jiems 30 tūkst. litų, tačiau byla vis tiek pasiekė teismą.
KTU gimnazijos įkūrėjas neslėpė, kad šie įvykiai labai pablogino jo sveikatą: „Taip, jie mane pasiuntė mirties keliu“. Dėl prastos 65-erių metų B. Burgio sveikatos šiandien per teismo posėdį reikėjo daryti pertraukėles.
Salę palikdami buvę KTU gimnazistai sakė susirinkę palaikyti jų gerbiamo pedagogo. „Nejaugi kiekvienas mokinys gali telefonu įsirašyti pokalbį su mokytoju, o paskui jį terorizuoti?“ – stebėjosi buvę gimnazistai.
Naujausi komentarai