Sustojo pagrindinis miesto laikrodis

Rotušės bokšto laikrodis kol kas laiko neskaičiuoja. Tačiau artimiausiu metu turėtų gauti naują širdį, kuri vėl suteiks laikrodžiui gyvybės.

Laikas sustojo

Į Rotušės aikštę atėję kauniečiai pastebi, jog pagrindinis miesto laikrodis stovi vietoje – nesisuka nei rodyklės, valandų nemuša ir Rotušės bokšte esantis varpas. Kauno miesto muziejaus atstovai pasakoja, kad laikrodis sustabdytas, nes kiekvieną dieną laikrodininkui tekdavo ropštis į aukštą Rotušės bokštą ir jį taisyti.

„Rotušės bokšto laikrodžio mechanizmas jau buvo pasenęs. Laikrodininkas Arvydas Bilvinas taisydavo laikrodį kiekvieną dieną, tačiau jis vis prasčiau rodė. Sunku jį tvarkyti, nes mechanizmas senas ir nėra tinkamų detalių, tad nusprendėm neklaidinti žmonių ir laikrodį sustabdyti“, - sakė Kauno miesto muziejaus direktorė Rita Garbaravičienė.

Vadovė patikino, kad problema turėtų greitu metu išsispręsti. Šiuo metu deramasi su Vilniaus archivyskupijos parapijos atstovais, nes Druskininkuose yra nenaudojamas laikrodis ir dvasininkams jo nereikia. Šio laikrodžio mechanizmas tinka Kauno rotušės laikrodžiui. R. Garbaravičienė tikino, kad dvasininkai ruošiasi mechanizmą Kaunui padovanoti.

„Dar galutinio Vilniaus vyskupo patvirtinimo neturime, tačiau panašu, kad problemų nebus ir gausim labai reikšmingą miestui dovaną. Kai pakeisime mechanizmą, laikrodis vėl pradės rodyti tikslų laiką“, - pridūrė Kauno miesto muziejaus vadovė.

Bus naujovių?

R. Garbaravičienė prasitarė, kad muziejininkai turi idėjų, kaip atnaujinti Kauno rotušės bokšto laikrodį. Svarstoma apšviesti laikrodį tam, kad dar ryškiau matytųsi rodyklės. Svarstoma ir apie galimybę laikrodžiui suteikti daugiau spalvų – jos bokšte galėtų keistis kas kurį laiką.

„Būtų žaismingesnis laikrodis, tačiau dar negalime tiksliai pasakyti, kad taip ir bus, nes idėjų turime, tačiau ne viskas yra techniškai įgyvendinama“, - pridūrė miesto muziejaus direktorė.

Tikslus laikas

Miesto magistrato aktuose minima, kad 1774 m., perstatant Rotušės bokštą, įrengtas naujas laikrodis. Anuomet Kauno burmistras Henrikas Essenas liepė pagaminti perstatomam bokštui laikrodį ir varpus. Laikrodžio montavimo darbai užtruko iki 1777 m. rugpjūčio, kai pagaliau buvo leista jį prisukti iki Šv. Mykolo dienos ir paskirti prižiūrėtoją. Šias pareigas atlikę žmonės turėjo prisukti laikrodį ir kasmet jį sutepti tepalu.

Anuomet Rotušės bokšto laikrodis nurodydavo, kada miestiečiams gulti ir keltis, uždegti ir gesinti namų bei gatvių žiburius ar atlikti kitus darbus. Varpai įspėdavo apie pavojų ar apie atvykstančius garbius svečius.

1907 m. Rotušės bokšto laikrodis buvo pakeistas nauju, pagamintu Peterburge. Šiandieninis Rotušės laikrodis yra mechaninis, prijungtas prie elektroninio. Jis paskutinį kartą remontuotas 2005 m., turi tris ciferblatus (neturi vakarinio). Tačiau laikrodis yra labai tikslus – laiko nuokrypis ne didesnis nei 3–4 sek. per metus. Miesto rotušės laikrodžio aidas girdimas net kitose Nemuno ir Neries upių pusėse.


Šiame straipsnyje: kaunasrotušėlaikrodismuziejus

NAUJAUSI KOMENTARAI

DORAS

DORAS portretas
Ir čia svarbiausias miesto įvykis ? Laikrodininką reikia už kiaušinių pakabinti.

nuomonė

nuomonė portretas
Laikrodininką ( kaip būtų viduramžiais ) ant laužo aikštėje -bet gal išsigandęs sutaisys ?

kaunietis

kaunietis portretas
Laikrodis kaip laikrodis ,jis triukšmo nekelia,bet varpai išproto varo ,Žaliakalnio gyventojus,ypatingai tuos ,kurie netoli to pragaro gyvena.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių